więcej


Energetyka

Nowa technologia pozwalająca zamienić każde domowe okno w kolektor słoneczny (9666)

2010-08-23

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Brytyjska gazeta "Daily Mail" informuje, że każde okno w Wielkiej Brytanii może potencjalnie stać się generatorem energii słonecznej dzięki nowej technologii opracowanej przez naukowców.
Nowa technologia ogniw słonecznych wykorzystująca zieloną energię może zrewolucjonizować energetykę i może być ogólnie dostępna nawet w ciągu pięciu lat.
 
Norweska firma EnSol AS stworzyła unikalny, opatentowany film, który może być wypuszczony na rynek w 2016 roku. Wkrótce każdy dom może być wyposażony w okna, które wytwarzają własną energię słoneczną.

Szef zespołu profesor Chris Binns powiedział: "Jedną z kluczowych zalet jest to, że są przejrzyste i cienkowarstwowe. Mogą być nimi pokrywane szkła okienne. W ten sposób okna w budynkach mogą także stać się wytwórcami energii.

Technologii tej można użyć w przypadku materiałów konstrukcyjnych w budownictwie. Może pokrywać panele boczne samego budynku, a nawet stanowić formę słonecznej dachówki.

Profesor Binns z Leicester University, powiedział: "Materiał został zaprojektowany przez EnSol AS i jest oparty na nano-cząstkach, które mogą być syntetyzowane w Leicester w Wielkiej Brytanii.

W rzeczywistości, po początkowych inwestycjach spółki, sprzęt, który mamy tutaj wyjątkowo nadaje się do produkcji małych ilości materiału do prototypów. Ta praca jest istotna, ponieważ ogniwa słoneczne oparte są na nowej zasadzie działania. Oczywiście, trochę światła musi zostać wchłonięte w celu wytwarzania energii, a okna miałyby łagodny odcień."

Ponadto, ponieważ jest to cienka warstwa, która może pokrywać duże obszary, może stać się o wiele tańsza niż w przypadku tradycyjnych urządzeń.

Powłoka będzie wbudowana w okna lub inne materiały w ramach procesu produkcyjnego. Może być nawet stosowana na dachach samochodów, aby naładować baterie. Materiał składa się z metalowych nano-cząstek osadzonych w przejrzystej matrycy materiału kompozytowego.

Rzecznik EnSol AS powiedział: "Celem niniejszego projektu badawczo-rozwojowego będzie systematyczne doskonalenie tej technologii, aby osiągnąć 20 % lub więcej wydajności komórki."

System zostanie zaprojektowany i wykonany we współpracy z Uniwersytetem w Leicester do wytwarzania prototypów w oparciu o ten projekt. Technologia EnSol ma ogromny potencjał na skalę przemysłową, 

źródło: EkoNews, fot. www.sxc.hu
www.ekonews.com.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej