- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Nowa technologia obniża zużycie energii przez centra danych (14554)
2012-07-14Drukuj
Zespół ekspertów ze środowiska przemysłowego i akademickiego znalazł sposób na obniżenie zużycia energii o ponad 20% przez centra danych, które są wykorzystywane w technologiach informacyjnych i komunikacyjnych (TIK).
TIK łączące linie telefoniczne, komputery i systemy audiowizualne, krótko mówiąc urządzenia, które ułatwiają nasze życie w XXI w., zapewniając nam więcej swobody, były odpowiedzialne w 2008 r. za 2% emisji dwutlenku węgla (CO2).
To oznacza, że emisje CO2 generowane przez TIK wyniosły nieco poniżej 1 mld ton, która to wielkość jest porównywalna ze zużyciem paliwa przez sektor lotniczy. Podczas gdy rządy, przedsiębiorstwa i organy nadzoru spierają się, co do potrzeby i sposobów sprawowania kontroli nad emisjami sektora lotniczego, niewiele słychać na temat konieczności redukcji emisji CO2 przez TIK w świetle walki ze zmianami klimatu.
Centra danych stanowią istotną część TIK, a ich znaczące emisje CO2 są szkodliwe zarówno dla planety, jak i dla budżetów przedsiębiorstw, gdyż całkowite koszty energii przekraczają 40% wydatków na te centra. Aczkolwiek na horyzoncie migocze iskierka nadziei.
Naukowcy pracujący nad finansowanym ze środków unijnych projektem FIT4Green (Federacyjna informatyka na rzecz zrównoważonego oddziaływania na środowisko), który otrzymał wsparcie w wysokości 3.185.000 EUR z tematu TIK Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, są przekonani, że znaleźli rozwiązanie, które może obniżyć zużycie energii przez centra danych o ponad 20%.
W toku prac nad projektem eksperci wywodzący się ze środowiska przemysłowego i akademickiego opracowali i wdrożyli energo-świadomą wtyczkę programową, która funkcjonuje ponad obecnymi narzędziami zarządzającymi, wykorzystywanymi przez centra danych, organizując przydział zasobów TIK i wyłączając bezczynny sprzęt. Zdaniem zespołu wynalazek umożliwia bezpośrednie oszczędności energii rzędu 20% na sprzęcie TIK oraz, co równie ważne, technologia nie zagraża zgodności sprzętu z wymogami umów SLA (Service Level Agreements) czy jakości usług (QoS).
Co więcej, zespół twierdzi, iż osiągnął obniżkę emisji CO2 tego samego rzędu, co oszczędności energii. Naukowcy byli równie zadowoleni, kiedy dowiedzieli się, że bezpośrednie oszczędności energii dotyczące sprzętu TIK pociągnęły za sobą również znaczące, dodatkowe oszczędności wynikające na przykład z obniżonego zapotrzebowania na chłodzenie.
Wagę projektu FIT4Green można łatwo stwierdzić na postawie różnorodnej proweniencji zaangażowanych partnerów – od przedsiębiorstw międzynarodowych po nowo powstające firmy i wydziały uniwersyteckie. Koordynatorem projektu było hiszpańskie przedsiębiorstwo GFI Informática, a Centrum Innowacji Hewlett Packard Italy (HP-IIC) było liderem technologicznym. Pośród innych partnerów należy wymienić Fińskie Centrum Badań Technicznych VTT, niemieckie uczelnie w Pasawie i Mannheimie, Imperial College London z Wlk. Brytanii, Centrum Superkomputerowe Jülich (JSC) z Niemiec, włoskie centrum badawcze Create-Net, włoskie międzynarodowe przedsiębiorstwo naftowo-gazowe Eni oraz holenderską firmę badawczą Almende.
Zdaniem naukowców zaletą wtyczki FIT4Green jest jej projekt, umożliwiający zastosowanie aplikacji w centrach danych dowolnego typu, co zostało potwierdzone w trzech reprezentatywnych centrach danych: portal usługowy/przedsiębiorstwa Eni, superkomputerowe centrum danych przy JSC z federacyjną placówką w VTT oraz platforma przetwarzania w chmurze w HP-IIC.
Cel 20% został osiągniętych na każdym stanowisku testowym, a w niektórych przypadkach osiągnięte oszczędności wyniosły aż 50%. Punktem porównania dla wszystkich oszczędności był ten sam system bez żadnych optymalizacji zużycia energii, twierdzi VTT, którego głównym wkładem w projekt była optymalizacja scenariusza superkomputerowego.
Technologia jest obecnie dostępna dla każdego, kto chce z niej skorzystać wraz ze wszystkimi 16 publicznie i nieodpłatnie dostępnymi w witrynie projektu FIT4Green produktami projektu. Podobnie, kod wtyczki programowej został udostępniony jako oprogramowanie typu open-source.
Więcej informacji:
Projekt FIT4Green: www.fit4green.eu
źródło: © Unia Europejska 2012 – CORDIS
www.cordis.europa.eu
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności