więcej


Energetyka

Nowa strategia energetyczna Ukrainy. Więcej OZE niż węgla (20209)

2017-09-21

Drukuj
galeria

Fo

Ukraiński rząd przyjął nową strategię rozwoju energetyki, w której wyznaczył m.in. cel określonego udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym. Do roku 2035 ukraińska energetyka ma być znacznie mniej emisyjna niż energetyka Polski.

Kijów zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

W 2035 r. największy udział w ukraińskim miksie energetycznym ma posiadać energetyka jądrowa, odpowiadając 50 proc. produkcji energii. Pozostały udział, wynoszący zaledwie ok. 12 proc., ma przypadać na elektrownie termalne.

Obecny udział OZE w miksie energetycznym Ukrainy szacuje się na 4 proc. Wzrost produkcji zielonej energii ma się odbywać głównie dzięki inwestycjom w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. W tym celu Kijów zapowiada zintensyfikowanie działań mających na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestycji.

O zainteresowaniu zagranicznych inwestorów działalnością na ukraińskim rynku OZE – firm z Chin, ale również zachodnioeuropejskich koncernów energetycznych – świadczą negocjacje, które mają się toczyć w sprawie budowy gigantycznego kompleksu farm fotowoltaicznych o docelowej mocy 1 GW, który ma powstać w okolicy Czarnobyla.

Przygotowania do budowy farm fotowoltaicznych koło Czarnobyla potwierdziły chińskie firmy, jednak Kijów podjął rozmowy w tej sprawie również m.in. z francuskimi państwowymi koncernami energetycznymi.

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), w 2016 r. potencjał elektrowni wodnych na Ukrainie wyniósł 4,607 GW, a moc elektrowni wiatrowych sięgnęła 525 MW. Ponadto moc elektrowni fotowoltaicznych wyniosła 938 MW, z czego 377 MW zainstalowano w rekordowym roku 2013.

IRENA uwzględnia przy tym moc elektrowni fotowoltaicznych, które zbudowano na zaanektowanym przez Rosjan Krymie. Bez tych instalacji potencjał PV na Ukrainie na koniec 2016 r. wynosił, jak wylicza ukraińska agencja rządowa SAEE, 530 MW.

IRENA podaje, że w ubiegłym roku na Ukrainie podłączono elektrownie fotowoltaiczne o mocy 99 MW, a także elektrownie wiatrowe o mocy 11 MW.

Budowę elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie napędzają określane w euro, relatywnie wysokie taryfy gwarantowane na sprzedaż energii, które równoważą inwestorom ryzyko polityczne, walutowe czy wysoki koszt pozyskania kapitału.

Obowiązująca na Ukrainie taryfa za sprzedaż energii z farm solarnych dla projektów oddanych do użytku w latach 2017-19 wynosi 0,15 EUR/kWh.

Źródło: www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej