więcej


Energetyka

Niemcy – a jednak OZE zamiast atomu (14692)

2012-08-23

Drukuj

Decyzja Niemiec o wycofaniu się z energetyki jądrowej wzbudziła obawy, że państwo to wróci do produkcji energii z paliw kopalnych i w efekcie gwałtownie wzrośnie ilość emitowanego przez nie dwutlenku węgla. Tymczasem w pierwszym półroczu br. odnotowano w Niemczech rekordowy wzrost produkcji energii z OZE.

Jak podaje niemieckie stowarzyszenie przemysłu energetycznego i wodnego (niem. Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft – BDEW) w pierwszej połowie bieżącego roku produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Niemczech wzrosła o 19,5% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Równocześnie produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych wzrosła jedynie o 1,8%. Niemieckie elektrownie wygenerowały w tym okresie 67,9 TWh energii elektrycznej z zeroemisyjnych źródeł odnawialnych – o 11,5 TWh więcej niż w roku ubiegłym.  
 

I półrocze 2011 r.
(mld kWh)
I półrocze 2012 r.
(mld kWh)

Pokrycie zapotrzebowania na energię (%)

Wiatr 21,0 24,9 9,2
Biomasa 14,5 15,3 5,7
Hydro 8,7 10,8 4,0
Fotowoltaika 9,8 14,4 5,3
Odpady 2,4 2,5 0,9
Ogółem: 56,4 67,9 25,1

(źródło: BDEW)

Po tym, jak po katastrofie elektrowni w Fukushimie w marcu ubiegłego roku Niemcy podjęły decyzję o wycofaniu się z energetyki jądrowej, produkcja z elektrowni jądrowych spadła o 10,7 TWh do 47,73 TWh. Analitycy prognozowali, że lukę po zamykanych elektrowniach jądrowych wypełnią te opalane węglem kamiennym i brunatnym. Niemniej jednak przez ostatnie 6 miesięcy produkcja energii z paliw kopalnych wzrosła jedynie o 2,93 TWh i wynosi obecnie 165,9 TWh.

Wynika z tego, że niemieckie emisje CO2 nie wzrosną tak bardzo, jak się obawiano. Co więcej, niewielki wzrost produkcji energii z węgla nie musi wiązać się z potrzebą zakupu większej ilości uprawnień do emisji ponieważ w tym roku sektor ten dostał 6,9 mln więcej EUA niż w roku ubiegłym. W roku 2011 sektor energetyczno-ciepłowniczy w Niemczech wyemitował 300,6 mln ton CO2, podczas gdy przyznano mu 214,1 mln darmowych uprawnień. Oznacza to, że aby nie przekroczyć limitów emisji obowiązujących w Unii Europejskiej, firmy musiały dokupić 86,5 mln uprawnień.

Rok 2012 jest jak do tej pory rekordowym, jeśli chodzi o udział OZE w pokryciu zapotrzebowania na energię – energia ze źródeł odnawialnych zaspokaja w tej chwili 25% potrzeb. Warto przypomnieć, że Niemcy planują do 2035 roku pokrywać 35% zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych. Obecne osiągnięcia zdecydowanie przybliżają je do osiągnięcia założonego celu.

Niewątpliwie ułatwia to także odnotowany spadek samego zapotrzebowania na energię. Jak podaje BDEW, w pierwszym półroczu 2012 roku wyniosło ono 261,5 mld kWh, czyli 1,4% mniej niż w roku ubiegłym. Specjaliści przypisują to przede wszystkim ograniczeniu produkcji w energochłonnym przemyśle hutniczym, chemicznym i papierniczym.

 

Agata Golec, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: www.bdew.de, www.pointcarbon.com, www.reuters.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej