więcej


Energetyka

Największa na świecie elektrownia słoneczna zaczęła działać w Chinach (9665)

2010-08-22

Drukuj
Największa na świecie elektrownia słoneczna powstała pod Szanghajem i została oddana do użytku pod koniec lipca br. informuje portal technologiczny Daily Tech oraz państwowy holding zajmujący się w Chinach budową instalacji energooszczędnych.
Według holdingu China Energy Conservation and Environmental Group (CECEP) moc pracy stałej elektrowni wynosi 6,68 MW, zaś moc szczytowa może przekroczyć 6,75 MW. Oznacza to, że elektrownia może dostarczyć do 12 tys. domów w Szanghaju 6,3 mln kWh rocznie.

Elektrownia oddana do użytku 25 lipca ma zmniejszyć zużycie węgla w regionie o 2 254 ton i spowodować spadek emisji gazów cieplarnianych o 6 600 ton. Zakład elektrowni zajmuje powierzchnię 61 tys. m kw., na którym znajduje się 20 tys. płyt z panelami słonecznymi. Są one wyposażone w niezależny system sterowania, który pozwala na automatyczne ustawianie się w kierunku najwyższej emisji światła.

Dyrektor generalny zakończonego projektu w CECEP Yu Hailong powiedział: "elektrownia jest manifestacją postanowienia Chin, aby, zmniejszając emisję gazów cieplarnianych, walczyć ze zmianami klimatu". "Chiny ogłosiły własny cel zmniejszania emisji CO2 o 4-45 proc. na jednostkę Produktu Krajowego Brutto w roku 2020" dodał.

Elektrownia powstała obok kończonej budowy stacji szybkiej kolei TGV Hongqiao łączącej Szanghaj z Pekinem.

Portal Daily Tech przypomina, że wybudowano już podobną elektrownię słoneczną przy stacji Wuhan na trasie szybkiej kolei Wuhan-Guangzhou. Jest ona trzykrotnie mniejsza od szanghajskiej. Podłączono ją do sieci energetycznej w maju bieżącego roku.


źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej