więcej


Energetyka

Na Politechnice Świętokrzyskiej powstanie "inteligentny" budynek (9449)

2010-07-30

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Nowoczesny, "inteligentny" budynek dydaktyczno-laboratoryjny, wykorzystujący energię odnawialną, powstanie na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Władze uczelni podpisały umowę na realizację przedsięwzięcia z wykonawcą inwestycji.
Projekt "Energis", zakładający wybudowanie gmachu przyszłego Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki uczelni, jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Czterokondygnacyjny budynek pomieści 22 sale wykładowe, audytoryjne, ćwiczeniowe i pracownie komputerowe. Będą tu zlokalizowane cztery nowoczesne laboratoria: odnawialnych źródeł energii, systemów inteligentnych, wymiany i odzysku ciepła oraz nano- i ekoinżynierii - pozwalające poznać problematykę zmniejszenia ocieplenia klimatu i redukcji stężenia dwutlenku węgla.
 

Energooszczędny gmach będzie zasilany z odnawialnych źródeł energii. Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne będą wykorzystywały energię słoneczną do ogrzewania wody i wytwarzania energii elektrycznej do oświetlenia budynku. Pompy ciepła pozwolą na wykorzystanie energii zakumulowanej w gruncie i powietrzu. Specjalne akumulatory będą gromadziły ciepło, które pompy będą czerpały w nocy. Woda deszczowa ma być wykorzystywana do zasilania urządzeń sanitarnych, w budynku będą zastosowane nowoczesne materiały termoizolacyjne oraz ogrzewanie podłogowe.

Budynek w dużym stopniu będzie samowystarczalny pod względem energetycznym, a urządzania same będą regulowały ilość pobieranego ciepła, w zależności od potrzeb.

Jedna z sal połączona z tarasem będzie przystosowana do prezentacji i obserwacji - przez uczniów i studentów - energooszczędnych urządzeń i efektów ich pracy.

"Inwestycja pozwoli Politechnice Świętokrzyskiej wejść do grona uczelni europejskich, tym bardziej, że projekt odnosi się do bardzo ważnych zagadnień związanych z inżynierią środowiska w nowoczesnym pojęciu. (...) Sam budynek będzie najlepszym laboratorium" - podkreślił rektor uczelni prof. Stanisław Adamczak.

Budowa ma rozpocząć się w ciągu dwóch miesięcy; budynek powstanie do końca stycznia 2012 roku. Zakładany koszt inwestycji to ponad 24 mln zł.

Gmach będzie podstawą do utworzenia na uczelni nowego wydziału - Inżynierii Środowiska i Energetyki. Będzie też wsparciem dla uruchomienia nowego kierunku - energetyki - oraz nowych specjalności na inżynierii środowiska: odnawialne źródła energii i budownictwo energooszczędne.

Obecnie na czterech wydziałach Politechniki Świętokrzyskiej kształci się ok. 8,5 tys. studentów w ramach 12 kierunków i ponad 33 specjalności. Uczelnia oferuje studia I, II i III stopnia. Posiada prawo doktoryzowania w sześciu dyscyplinach technicznych oraz habilitacji w dwóch dyscyplinach. Zatrudnia 387 nauczycieli akademickich.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: www.energis.tu.kielce.pl

Autorzy koncepcji i wizualizacji budynku: 
dr hab. inż. Jerzy Zbigniew Piotrowski, prof. PŚk
mgr inż. arch. Włodzimierz Tracz
mgr inż. Radosław Zaborek

źródło: PAP - Nauka w Polsce, fot. www.energis.tu.kielce.pl
www.naukawpolsce.pap.pl  
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej