więcej


Energetyka

Mroczek: nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej (9698)

2010-06-28

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (PSEW) Jarosław Mroczek powiedział 15 czerwca w Szczecinie, że Polska nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej w energetyce kraju z 1 proc. do planowanych 2,3 proc. w 2010 r. Z elektrowni wiatrowych pochodzi mniej niż 1 proc. wytwarzanej w Polsce energii. To jeden z najniższych wskaźników w Europie poinformowano na konferencji prasowej w Szczecinie.
Zdaniem Mroczka dzieje się tak z powodu jego zdaniem fatalnie skonstruowanej ustawy "Prawo energetyczne". Nie pomogły również ostatnie zmiany, które w założeniu miały uaktywnić ten sektor.

Mroczek powiedział, że PSEW wielokrotnie monitowało Ministerstwo Gospodarki, by zmiany miały o wiele głębszy i jednoznaczny charakter. Chodzi przede wszystkim o brak konkretnych zasad i procedur przyłączeń do Krajowego Systemu Energetycznego powstających źródeł energii odnawialnej.

"Obecnie jest olbrzymi potencjał, bardzo wiele wniosków o przyłączenie do systemu, ale procedury nie są +drożne+ i takich przyłączeń nie ma" dodał. Jego zdaniem, dziś realizowane są jedynie te projekty, które rozpoczęto trzy-cztery lata temu.

"Żaden nowy projekt praktycznie nie ma szans na otrzymanie warunków przyłączenia. Konieczne są więc zmiany legislacyjne" podkreślił.

15 czerwca na świecie obchodzony jest Dzień Wiatru, podczas którego Światowe Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (ŚSEW) organizuje spotkania i konferencje promujące wiatr jako źródło energii.

"1 proc. udziału energii z wiatru w naszym kraju to bardzo mało, dla porównania w Niemczech z wiatru uzyskuje się już 10 proc. całej energii" powiedział Mroczek. Dodał, że Niemcy do 2050 r. planują pozyskiwać aż 50 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Według danych PSEW nasycenie elektrowniami wiatrowymi w Polsce należy do najniższych w Europie. Obecnie na terenie kraju jest ok. 700 koncesjonowanych turbin wiatrowych o zainstalowanej mocy 920 MW. Dla porównania Niemcy mają zainstalowanych ponad 26 tys. MW mocy a Hiszpania ponad 18 tys. MW.

Większość wiatraków zainstalowano w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

"Obecnie technologie pozyskiwania energii z wiatru są tak zaawansowane, że farmy wiatraków można stawiać praktycznie w całej Polsce" powiedział Mroczek. Wyjaśnił, że najnowocześniejsze wiatraki mają wysokość do 120 m, a rozpiętość skrzydeł ok. 100 metrów, więc nie muszą być stawiane na wzniesieniach czy nad morzem, aby pozyskiwać wystarczającą ilość wiatru.

Wg danych PSEW rząd planował w 2010 r. zwiększyć uzyskiwaną moc do 2000 MW i podnieść do 2,3 proc. udział energii wiatrowej w krajowym zużyciu energii. "Plan ten nie będzie zrealizowany, przyrost mocy nie przekroczy 300-400 MW" powiedział Mroczek.

"Polska do 2020 r. zobowiązała się zwiększyć udział energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej do 20 proc. Jednak Polski Krajowy Plan Działań pokazujący w jaki sposób ten efekt chce osiągnąć został bardzo źle przygotowany" ocenił Mroczek.

ŚSEW podkreśla, że energetyka wiatrowa jest technologią bezemisyjną, czyli nie generuje gazów cieplarnianych tj. dwutlenku węgla, tlenków siarki czy tlenków azotu i pyłów. Przy wytwarzaniu energii z wiatru nie ma odpadów stałych i gazowych, nie degradacji i zanieczyszczanie gleby, ani strat w obiegu wody. Wiatr stanowi niewyczerpalne, odnawialne źródło energii, przez co jego wykorzystanie pozwala na ograniczane zużywania zasobów paliw kopalnych.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej