więcej


Energetyka

Kraje całego świata inwestują w OZE (19577)

2016-06-07

Drukuj
galeria

Według raportu organizacji Renewable Energy Policy Network for the 21st Century (REN21) inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) w 2015 r. były ponad dwa razy większe od inwestycji w elektrownie gazowe i węglowe.

Renewable Energy Policy Network for the 21st Century (REN21)  to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Paryżu, która stanowi forum wymiany informacji na temat odnawialnych źródeł energii wśród kluczowych interesariuszy. Raport „Renewables Global Status Report”, przygotowywany przez REN21, ukazuje się od 2005.

Autorzy raportu wskazują, że wydatki na OZE z roku na rok rosły, ale w 2015 roku odnotowano  po raz pierwszy ich rekordowy poziom w wielu kategoriach. Stwierdzono niespotykane dotąd ilości  inwestycji w OZE, mimo że ceny węgla kamiennego, jako jednego z głównych źródeł energii nieodnawialnej, w ostatnich latach gwałtownie spadły.

W 2014 w branżę OZE zainwestowano 273 mld dolarów, a w 2015 – 285,9 mld dolarów. To rekordowa kwota, która przewyższa poprzedni najwyższy wynik z 2011 roku o blisko 7,5 mld dolarów – według danych z raportu.

Kraje rozwijające się również skupiły się na odnawialnych źródłach energii.  W 2015 r. inwestycje w tym sektorze (głównie  w krajach tj. Chiny, Indie czy Brazylia)  przewyższyły te z krajów rozwiniętych,  w których to wydatki na OZE zmalały w 2015 roku o 8 proc. W Europie  koszty związane z działaniami OZE spadły o 21 procent, natomiast  ilość energii pozyskiwanej z OZE w Europie z roku na rok rośnie.

W porównaniu do poprzednich lat w 2015 r. najbardziej wzrosły inwestycje w sektor energetyczny OZE. Wzrost był widoczny we wszystkich regionach świata. To głównie inwestycje wiatrowe i solarne, które stanowią 77 proc. wszystkich nowych instalacji w OZE. Pozostałą część, w największej mierze, stanowią inwestycje w elektrownie wodne.

2015 rokiem rekordowego wzrostu możliwości produkcji energii z OZE

W raporcie REN21 wskazano też, że możliwości produkcji energii z OZE wzrosły w 2015 r. o ok. 147 gigawatów (GW). To największy roczny przyrost odnotowany do tej pory. Oszacowano, iż OZE wyprodukowało 19,2% światowej energii w 2014 roku, a możliwości wytwarzania energii cieplnej wzrosły w 2015 roku o 38 gigawatów (GW). Produkcja biopaliw również wzrosła.

Wzrost ten pojawił się pomimo niskich cen węgla, finansowania energetyki węglowej, niepewnego prawa związanego z wdrażaniem OZE i podatkowych ograniczeń oraz zwiększenia się wartości dolara.  

W raporcie podkreślono wyraźny wzrost zainteresowania inwestycjami w OZE wśród prywatnych inwestorów, międzynarodowych firm oraz banków. Jest to spowodowane wieloma czynnikami np. wdrożeniem systemów inwestowania takich jak zielone certyfikaty, crowdfunding i yieldcos*. Finansowanie OZE przeniosło się do krajów rozwijających się (głównie w sektorze fotowoltaiki), co zwiększyło możliwości inwestycji w tych regionach pomimo ryzyka finansowego związanego z inwestycją.

Zatrudnienie w OZE wzrosło w 2015 r. do 8,1 mln osób. Najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze fotowoltaiki i biopaliw. W dużych elektrowniach wodnych zatrudnienie znajduje dodatkowe 1,3 mln specjalistów.  Jak wynika z raportu najwięcej osób pracuje w OZE w Chinach, Brazylii, USA i Indiach.

Rynek OZE w Polsce

Rynek OZE jest niepewny z racji zmieniającego się projektu ustawy o OZE na niekorzyść dla inwestorów, co zniechęca do podejmowania działań inwestycyjnych. Według informacji Polskiej Agencji Prasowej (PAP), polski ustawodawca koncentruje obecnie swoje działania dotyczące „zielonej” energii na wykorzystaniu biomasy, odchodząc jednocześnie od technologii wiatrowej, która była drugą najtańszą i najszybciej rozwijającą się alternatywą OZE w Polsce.

POBIERZ RAPORT

*YieldCos  to publiczne firmy giełdowe, które koncentrują się na przekazywaniu przepływów pieniężnych generowanych z aktywów odnawialnych źródeł energii akcjonariuszom. Aktywa te w dużej mierze należą do firm produkujących energię na  farmach słonecznych i wiatrowych oraz które zawarły kontrakty długoterm

 

Autor: Katarzyna Dmochowska, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju,
Artykuł na podstawie  raportu  „Renewables Global Status Report” przygotowanego przez Renewable Energy Policy Network for the 21st Century (REN21).


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej