więcej


Energetyka

Przypominamy o konsultacjach KE w sprawie polityki klimatyczno-energetycznej (15600)

2013-04-16

Drukuj

Do 2 lipca br. trwają konsultacje społeczne Komisji Europejskiej w sprawie unijnej polityki energetycznej i klimatycznej do 2030 roku. Minister Środowiska zachęca do udziału w ankiecie.

Zielona księga

Konsultacje zostały rozpoczęte publikacją przez Komisję Europejską zielonej księgi w sprawie ram polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej do roku 2030. Porusza ona szereg ważnych zagadnień, m.in.: jakie cele klimatyczno-energetyczne należy zrealizować do 2030 roku, jaki powinien być ich poziom oraz jak polityka klimatyczna wpływa na konkurencyjność gospodarek państw członkowskich.

"Zielona Księga to okazja do tego, aby współdecydować o kształcie przyszłej polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Rozpoczęte konsultacje to pierwszy krok w dyskusji na temat tego,  jak oceniamy nasze dotychczasowe wysiłki w polityce klimatycznej i energetycznej oraz do czego powinniśmy i chcemy dążyć w długiej perspektywie czasowej. Dlatego zachęcam do udziału konsultacjach i przesłania swojej opinii do Komisji Europejskiej, ale również do nas. Prowadzimy prace nad stanowiskiem Polski w tej sprawie i oczekujemy na duży wkład partnerów społecznych" – mówi Marcin Korolec, minister środowiska. Pierwsze dyskusje ministrów środowiska i energetyki odbędą się podczas nieformalnego posiedzenia Rady UE ds. Środowiska, w dniach 22-23 kwietnia w Dublinie.

"Warte podkreślenia jest to, że dokumenty konsultacyjne przygotowane przez Komisję pokazują zmiany w myśleniu o polityce klimatyczno-energetycznej, które odzwierciedlają stanowisko konsekwentnie prezentowane przez Polskę od dłuższego czasu. Obecnie rozmawiamy już nie tylko o zwiększaniu celów redukcyjnych, ale też zastanawiamy się, w jaki sposób tego dokonać, uwzględniając możliwości poszczególnych państw oraz przemysłu. Rozważamy, jak dochodzić do stawianych sobie celów w sposób najbardziej efektywny kosztowo z uwzględnieniem obecnego kryzysu oraz sytuacji na świecie w ogóle" – dodaje minister Korolec.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

W konsultacjach mogą wziąć udział zarówno instytucje, firmy, jak i obywatele. Na podstawie zebranych opinii Komisja zamierza do końca tego roku przedstawić ramy działania w dziedzinie polityki klimatycznej i energetycznej Unii na okres do roku 2030. Szczegółowe informacje nt. prowadzonych konsultacji są dostępne na stronie Komisji Europejskiej pod adresem:

 

źródło: Ministerstwo Środowiska

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej