więcej


Energetyka

Kanada: wszystkie rządowe budynki będą zasilane tylko energią z OZE (19866)

2016-11-14

Drukuj
galeria

Fot.Flickr, Alex Gulbard, Licencja CCBY.20

Kanadyjski rząd zapowiedział, że już do roku 2025 wszystkie należące do niego budynki będą w całości zasilane energią ze źródeł odnawialnych.

Stolica Kanady, w której zlokalizowanych jest większość federalnych agend, przyjęła plan ograniczenia redukcji emisji CO2 o 40 proc. do roku 2030.

Jak czytamy w komunikacie rządu w Ottawie – "postęp w kierunku redukcji emisji zostanie osiągnięty poprzez strategiczne inwestycje w infrastrukturę i flotę pojazdów, zakup zielonej energii oraz wsparcie czystych technologii".

To kolejna inicjatywa w zakresie OZE, którą podejmuje rząd Justina Trudeau.

Na początku ubiegłego miesiąca premier Kanady przedstawił plan wprowadzenia przez kanadyjskie prowincje podatku liczonego od emisji CO2 lub alternatywnie – implementowania systemu cap-and-trade.

Podatek, który kanadyjski rząd chce wprowadzić już w roku 2018, miałby wynieść przynajmniej 10 dolarów kanadyjskich za tonę CO2, a w następnych latach rósłby co roku o kolejne 10 dol. kanadyjskich, sięgając w roku 2022 kwoty 50 dol. za tonę CO2.

– Nie możemy zmienić dziesięciu lat braku działań. To, co możemy zrobić, to powziąć realny i uczciwy wysiłek – dzisiaj i zawsze – aby chronić nasze środowisko i zdrowie wszystkich Kanadyjczyków – mówił Trudeau, podkreślając, że wprowadzenie podatku da Kanadzie "znaczącą przewagę" w budowaniu czystej gospodarki, bazującej na innowacyjnych technologiach i setkach tysięcy nowych miejsc pracy.

Wcześniej, w czerwcu br., premier Kanady oraz prezydenci USA i Meksyku opowiedzieli się wspólnie za produkcją połowy energii elektrycznej w swoich krajach z czystych źródeł już do roku 2025. 

Wśród wymienionych trzech krajów Ameryki Północnej na najlepszej pozycji wyjściowej jest właśnie Kanada, która w zasadzie obecnie już wypełnia wyznaczony wczoraj cel, generując niemal 60 proc. swojej energii elektrycznej z elektrowni wodnych.

Również kilka dni temu władze kanadyjskiej prowincji Alberta, której gospodarka bazuje na wydobyciu i przetwórstwie ropy, zapowiedziały realizację projektów OZE o mocy 5 GW i osiągnięcie 30-procentowego udziału energii odnawialnej w lokalnym miksie energetycznym. 

Źródło:gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej