więcej


Energetyka

Już prawie 1/3 energii elektrycznej z OZE w Niemczech (18696)

2015-07-07

Drukuj
galeria

Już prawie 1/3 energii elektrycznej z OZE w Niemczech, fot. Marek Józefiak

W pierwszej połowie tego roku Niemcy powiększyli udział generacji OZE w swoim miksie energii elektrycznej. Zdaniem niemieckiego stowarzyszenia branży OZE to głównie efekt wzrostu potencjału energetyki wiatrowej i relatywnie dobrych uzysków energii z farm wiatrowych.

Niemieckie stowarzyszenie energetyki odnawialnej Bundesverband Erneuerbare Energie (BEE) podało, że w pierwszej połowie tego roku udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej w Niemczech wzrósł do rekordowego poziomu 32,5%. W ubiegłym roku zielona energia stanowiła około 28% niemieckiego miksu energii elektrycznej.

BEE zwraca uwagę, że wzrost produkcji zielonej energii to głównie efekt większej generacji z energetyki wiatrowej. W ubiegłym roku Niemcy zainstalowali ponad 5,2 GW lądowych farm wiatrowych, czyli najwięcej od kilku lat, a ich całkowity potencjał w tym kraju wzrósł na koniec 2014 r. do 39,1 GW.
Znaczenie w niemieckim miksie energetycznym zaczynają odgrywać także farmy wiatrowe na morzu. Niemiecki potencjał w tym zakresie przekroczył już 1 GW, a w tym roku Niemcy mają być globalnym liderem w zakresie nowego potencjału offshore.

Dr Hermann Falk, szef BEE, zwraca uwagę, że o ile na wzrost produkcji energii z OZE w Niemczech wpływa rozwój energetyki wiatrowej, o tyle pozostałe sektory OZE – energetyka słoneczna i biogazowa – rozwijają się ostatnio wolniej.

BEE podkreśla ponadto potrzebę rozwoju niemieckiego sektora zielonego ciepła. O ile bowiem udział OZE w miksie energii elektrycznej w Niemczech wzrósł do poziomu 32,%, o tyle w przypadku sektora energetyki cieplnej jest to tylko 10,8%.

Dodając udział OZE w konsumpcji energii w transporcie, który w pierwszym półroczu br. osiągnął poziom 5,1%, udział OZE w ogólnym miksie energetycznym w Niemczech wynosi obecnie około 14,3%, czyli o około 1 pkt proc. mniej niż średnia unijna.

Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej