- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Jedenaście krajów UE wzywa do zakazania paliw kopalnych (21845)
2021-05-07Drukuj
Jedenaście krajów UE podpisało deklarację wzywającą Unię Europejską do zaprzestania finansowania paliw kopalnych w ramach przepisów dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej (TEN-E), które są obecnie poddawane przeglądowi.
Dokument roboczy - jest kontynuacją dyskusji w Brukseli ze środy (5 maja) na temat wkładu europejskiej infrastruktury w dekarbonizację i zieloną transformację.
Sygnatariusze - Austria, Belgia, Niemcy, Dania, Estonia, Irlandia, Luksemburg, Łotwa, Holandia, Hiszpania i Szwecja - podkreślają rolę, jaką dekarbonizacja systemu energetycznego będzie miała dla osiągnięcia europejskich celów klimatycznych na lata 2030 i 2050.
Paliwa kopalne będą musiały odgrywać coraz mniejszą rolę w systemie energetycznym, ponieważ UE zamierza ograniczyć emisje o ponad połowę do 2030 r. i osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r.
Dodają, że przegląd rozporządzenia w sprawie TEN-E powinien wykluczyć finansowanie infrastruktury paliw kopalnych, która spowodowałaby zamknięcie Europy w źródłach energii lub składnikach składowych emitujących dwutlenek węgla, takich jak gazociągi.
„Luksemburg jest dumny z bycia częścią tej deklaracji wraz z Danią i dziewięcioma innymi państwami członkowskimi, podzielając pogląd, że paliwa kopalne nie są naszą przyszłością” - powiedział na Twitterze Luksemburski Minister Energii Claude Turmes.
W grudniu Komisja Europejska przedstawiła aktualizację rozporządzenia w sprawie TEN-E, w którym określono, które transgraniczne projekty energetyczne kwalifikują się do otrzymania finansowania UE i pozwoleń w trybie przyspieszonym.
Wniosek, który wyłącza z przepisów dedykowaną infrastrukturę naftowo-gazową, jest obecnie rozpatrywany przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE, które będą miały ostatnie słowo.
„TEN-E nie może ułatwiać inwestycji w infrastrukturę paliw kopalnych”, zgodnie z nieoficjalnym dokumentem napisanym przez jedenaście krajów.
Dodaje, że rozporządzenie musi przyczynić się do opracowania ram „realnej ścieżki odejścia od uzależnienia od paliw kopalnych”, zwłaszcza że inwestycje poczynione w ciągu najbliższych kilku lat będą miały wpływ na nadchodzące dziesięciolecia.
Unia Europejska postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. Jednak gazociągi mają żywotność około 50 lat, podczas gdy elektrownie gazowe działają zwykle przez ponad 20 lat, co oznacza, że inwestycje poczynione w tym dziesięcioleciu prawdopodobnie potrwają długo lata 40.
Organizacja pozarządowa Climate Action Network Europe opowiada się za wycofaniem gazu kopalnego do 2035 r., mówiąc, że wszelkie nowe inwestycje w gaz w tej dekadzie zagroziłyby celom klimatycznym Europy lub groziłyby, że zostaną osierocone.
Jedenaście krajów nazywa trwającą rewizję rozporządzenia TEN-E „papierkiem lakmusowym” zaangażowania Europy w osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Źródło: euractiv.com
Podobne artykuły
- Funduszowe gwiazdy i wpadki – rozstrzygnięcie głosowania!
Państwa członkowskie opracowują obecnie swoje plany dotyczące sposobu wydatkowania funduszy unijnych na lata 2021–2027 wraz z krajowymi planami odbudowy (UE nowej generacji). Członkowie CAN-Europe ocenili projekty wydatków 16 państw członkowskich, aby sprawdzić, czy spełniają one obietnice zawarte w Zielonym Ładzie. Poddali je także pod publiczne głosowanie na stronie www.cashawards.eu
Więcej
- Krajowe Plany Odbudowy z zielonymi elementami, ale nie zielone
Plany państw członkowskich nie spełniają ambicji, aby „odbudować się lepiej”. Istnieje poważne ryzyko, że środki, które na pierwszy rzut oka wyglądają na ekologiczne, mogą w końcu wspierać paliwa kopalne. Kolejne dwa miesiące by przedstawić ważny test wiarygodności dla Komisji.
Więcej
- Gminy górnicze chcą rozmów z rządem o transformacji Śląska
Przedstawiciele gmin górniczych oraz branży okołogórniczej chcą w rozmowach prowadzonych z rządem zwrócić uwagę na takie kwestie jak zagospodarowanie terenów pogórniczych, wsparcie dla samorządów, które utracą część dochodów podatkowych, tworzenie nowych miejsc pracy oraz przebranżawianie firm z sektora górniczego. – Trzeba stworzyć tym przedsiębiorstwom warunki prawne i finansowe do zmiany profilu i uruchomienia działalności w sektorze np. czystej energii, który będzie wspierany finansowo przez Unię Europejską – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności