więcej


Energetyka

Intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii w Europie do 2020 roku (13718)

2011-12-14

Drukuj

patjones1_flickr_BY-NC-NDJeśli państwa Unii Europejskiej wypełnią swoje zobowiązania sformułowane w narodowych planach, w obecnej dekadzie ilość energii produkowanej dzięki falom i pływom morskim wzrośnie 11-krotnie, a w przybrzeżnych, morskich elektrowniach wiatrowych aż 17-krotnie – obliczyła Europejska Agencja Środowiska. Więcej energii będą wytwarzać także panele fotowoltaiczne oraz wiatraki na lądzie.

W 2009 roku energia z odnawialnych źródeł pokrywała 11,7% ogólnego zapotrzebowania Unii Europejskiej. Zgodnie z pakietem klimatyczno-energetycznym w 2020 roku udział ten powinien wynosić 20%. W jego ramach każde z państw członkowskich ma wyznaczone indywidualne cele. Sposoby ich realizacji muszą przedstawić Komisji Europejskiej w narodowym programie. Na ich podstawie holenderskie Centrum Badań na Energią (Energy research Centre of the Netherlands, ECN), na zlecenie Europejskiej Agencji Środowiska, przewidziało przyszłość OZE.

Narodowe plany działań dotyczące odnawialnych źródeł energii pokazują determinację europejskich rządów do przekształcenia rynku energii. Unia Europejska chce zmniejszyć swoje uzależnienie od paliw kopalnych. Pod koniec listopada Komisja Europejska od 20 krajów otrzymała zaktualizowane programy.

Jeśli uda się je zrealizować, za 8 lat moc morskich elektrowni wiatrowych będzie wynosić 44,2 GW (dziś jest to zaledwie 2,6 GW), a energii uzyskiwanej dzięki falom i pływom morza będzie 11 razy więcej (wzrost od 0,2 GW w 2010 roku do 2,3 GW w 2020 roku).

Energia z wiatru na lądzie w ciągu 10 lat podwoi się i będzie jej prawie 169 GW. W Europie taki sam wzrost mocy – do 43,6 GW – odnotuje biomasa, a Słońce dzięki rozwojowi paneli fotowoltaicznych zapewni trzy razy więcej energii niż teraz i dostarczy ponad 54 GW.

Około 43% energii z OZE będzie wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia. Największy udział tu będzie miała biomasa – aż 80% energii pochodzącej z tego źródła zużywanych będzie w ten sposób. Czysta energia tylko w 12% będzie zaspokajać będzie zapotrzebowanie transportu w 2020 roku.

Zgodnie z przewidywaniami, pomimo tak dużego prognozowanego wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym miksie energetycznym, Unii Europejskiej ledwo uda się zrealizować cel 20%.

Szczegółowa analiza narodowych planów dotyczących OZE i dodatkowe materiały dostępne są na stronie www.ecn.nl/units/ps/themes/renewable-energy/projects/nreap.

 

ChronmyKlimat.pl
na podstawie: eea.europa.eu, fot. Patjones1, flickr BY-NC-ND

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej