więcej


Energetyka

Inteligentne liczniki już są, teraz potrzebna inteligentna taryfa (14561)

2012-07-10

Drukuj

euractivPolska buduje inteligentną sieć energetyczną (tzw. smart grid): zainstalowano już co najmniej 150 tys. inteligentnych liczników, ale brakuje inteligentnych taryf, które umożliwiłyby przeprowadzenie pilotażowych prób. Do budowy takich sieci zobowiązują państwa członkowskie dyrektywy Unii Europejskiej.

Inteligentne liczniki pozwalają odbiorcy np. zwiększać zużycie energii w tym momencie dnia, gdy jest ona najtańsza, a zmniejszać – w tzw. szczycie, czyli wtedy gdy jest najdroższa.

Konieczne są jednak do tego odpowiednie, dynamiczne taryfy, uwzględniające dzienne zmiany ceny energii, różne od tych zdefiniowanych w rozporządzeniu ministra gospodarki.

Eksperci podkreślają,że bez takich taryf nie da się osiągnąć korzyści z wprowadzenia inteligentnych sieci energetycznych.

|Szukamy sposobu na umożliwienie wprowadzenia 'inteligentnych', dynamicznych taryf na energię elektryczną w ramach pilotażowych prób budowy inteligentnej sieci energetycznej" – przyznał prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Marek Woszczyk.

Wyjaśnił, że URE poszukuje prawnej możliwości wprowadzenia tego typu taryf. Jego zdaniem, można byłoby potraktować je jako projekt naukowo-badawczy, a nie jako działalność gospodarczą.

Dodał, że wystąpił także do ministra gospodarki z propozycją, aby na obszarach objętych pilotażem umożliwił wdrażanie innowacyjnych taryf, w tym taryf dynamicznych z ceną zmienną w czasie.

"Chcemy się przekonać, czy jest to narzędzie skuteczne w stymulowaniu odbiorcy do określonych zachowań redukujących zapotrzebowanie na energię, przede wszystkim na moc szczytową" – dodał Woszczyk w rozmowie z PAP.

Prezes URE wyjaśnił, że po uzgodnieniu koncepcji inteligentnej sieci i jej funkcjonalności, w Polsce zaczyna się kolejna faza projektu - programy pilotażowe, prowadzone przez operatorów.

"Chcemy przetestować, na ile słuszne były założenia, na ile to działa w polskich warunkach" – powiedział. Zwrócił uwagę, że w dyskusji bazowano przede wszystkim na doświadczeniach amerykańskich, które wcale nie muszą się sprawdzić w Polsce.

Polska jest zobowiązana do budowy inteligentnej sieci energetycznej unijnymi dyrektywami III Pakietu Liberalizacyjnego i Agendy Cyfrowej. Zmiany prawne, konieczne do jej budowy, są zapisane w projektach ustaw: Prawo energetyczne i o OZE, które przygotowuje ministerstwo gospodarki.

 

źródło: EurActiv.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej