więcej


Energetyka

Globalny system energetyczny oparty w 100% na energii odnawialnej (20793)

2019-04-18

Drukuj
galeria

Nowe badanie przeprowadzone przez Energy Watch Group i LUT University jest pierwszym tego rodzaju projektem, w którym przedstawiono scenariusz 1,5°C z opłacalnym, międzysektorowym, bogatym w technologie globalnym systemem 100% energii odnawialnej, który nie opiera się na ujemnej emisji CO2.

Badanie modelowania naukowego symuluje całkowitą globalną transformację energetyczną w sektorach energii elektrycznej, ciepła, transportu i odsalania do 2050r. Opiera się ono na czterech i pół roku badań, i analiz gromadzenia danych, a także na modelowaniu technicznym i finansowym przez 14 naukowców. Dowodzi to, że przejście na 100% energii odnawialnej jest konkurencyjnie ekonomicznie w stosunku do obecnego systemu opartego na paliwach kopalnych i jądrowych oraz może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w systemie energetycznym do zera jeszcze przed 2050r.

„Raport potwierdza, że ​​przejście w 100% na odnawialne źródła energii jest możliwe we wszystkich sektorach i nie jest już droższe niż obecny system energetyczny”, powiedział Hans-Josef Fell - były członek niemieckiego parlamentu i przewodniczący grupy Energy Watch. „Pokazuje, że cały świat może przejść na system energetyczny o zerowej emisji. Dlatego wszystkie siły polityczne na całym świecie mogą i powinny zrobić znacznie więcej, aby chronić nasz klimat, niż obecnie. ”Dzięki opracowanemu modelowi i obszernej istniejącej bazie danych EWG i LUT mogą teraz również opracowywać krajowe plany przejścia w100 % do odnawialnych źródeł energii, dostosowanych dokładnie do kontekstu poszczególnych krajów, dodał Fell.

„Wyniki badania pokazują, że wszystkie kraje mogą i powinny przyspieszyć obecne cele porozumienia klimatycznego w Paryżu” - powiedział dr Christian Breyer, profesor ekonomii słonecznej na fińskim uniwersytecie LUT. „Przejście na w 100% na czyste, odnawialne źródła energii jest wysoce realistyczne - nawet dzisiaj, dzięki obecnie dostępnym technologiom”.

Prof. dr Claudia Kemfert, szefowa Departamentu Energii, Transportu i Środowiska w Niemieckim Instytucie Badań Ekonomicznych (DIW), podkreśliła ekonomiczną opłacalność odnawialnych źródeł energii: „Badanie jest imponującym dowodem na to, że przejście na odnawialne źródła energii na całym świecie jest nie tylko wykonalne, ale także ma sens ekonomiczny.” David Wortmann, inicjator stowarzyszenia Eco Innovation Alliance i członek-założyciel Entrepreneurs For Future, wezwał również decydentów politycznych do wprowadzenia ram sprzyjających innowacjom i podkreślił, że „dla nas, ekonomicznie opłacalna transformacja energetyczna już dawno przestała być mitem”. Franziska Wessel wezwała również decydentów do podjęcia natychmiastowych działań: „To badanie pokazuje, co jest możliwe, jeśli nasi politycy są gotowi działać. My - Fridays For Future - apelujemy o zakończenie przejścia na 100% energii odnawialnej do 2035 r.”

Badanie kończy się rekomendacjami politycznymi dotyczącymi szybkiej integracji energii odnawialnej i zerowych technologii emisji gazów cieplarnianych. Wśród najważniejszych środków sugerowanych w raporcie są: promowanie łączenia sektorów, inwestycje prywatne (które najlepiej powinny być motywowane stałymi taryfami gwarantowanymi), ulgi podatkowe i przywileje prawne przy jednoczesnym zaprzestaniu dotacji na węgiel i paliwa kopalne. Według raportu przejście na globalny system energetyczny oparty w 100% na odnawialnych źródłach energii można osiągnąć przed 2050 r., jeśli wdrożone zostaną silne ramy polityczne.

Niektóre kluczowe wnioski z badania:

 

  • Przejście w 100% na energię odnawialną wymaga kompleksowej elektryfikacji we wszystkich sektorach energetycznych. Całkowita produkcja energii elektrycznej będzie cztery do pięciu razy wyższa niż produkcja energii elektrycznej w 2015r. W związku z tym zużycie energii elektrycznej w 2050r. będzie stanowić ponad 90% zużycia energii pierwotnej. Jednocześnie zużycie zasobów paliw kopalnych i jądrowych we wszystkich sektorach ustanie całkowicie.
  • Globalne wytwarzanie energii pierwotnej w 100% w systemie energii odnawialnej będzie się składać z następującej kombinacji źródeł energii: energia słoneczna (69%), energia wiatrowa (18%), energia wodna (3%), bioenergia (6%) i energia geotermalna (2%).
  • Do 2050r. energia wiatrowa i słoneczna będzie stanowić 96% całkowitego zasilania pochodzącego z odnawialnych źródeł energii. Energie odnawialne są wytwarzane praktycznie wyłącznie ze zdecentralizowanego pokolenia lokalnego i regionalnego.
  • 100% energii odnawialnej jest bardziej opłacalne: koszty energii w pełni zrównoważonego systemu energetycznego zmniejszą się z 54 EUR/MWh w 2015r. Do 53 EUR/MWh w 2050 r.
  • Przejście we wszystkich sektorach zmniejszy roczne emisje gazów cieplarnianych w sektorze energetycznym w sposób ciągły z około 30 GtCO2-eq. w 2015r. do zera w 2050r.
  • W 100% odnawialnej energii elektrycznej zatrudnionych będzie 35 milionów ludzi na całym świecie. Około 9 milionów miejsc pracy w światowym sektorze górnictwa węgla kamiennego od 2015r. zostanie całkowicie zlikwidowanych do 2050r. Zostaną one nadmiernie zrekompensowane przez ponad 15 milionów nowych miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej.

 

Źródło:
www.energywatchgroup.org


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej