więcej


Energetyka

GE przeznaczy ok. 160 mln euro na pomysły oszczędzające energię (9448)

2010-07-26

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Ok. 160 mln euro przeznaczy amerykański koncern GE na realizację pomysłów dotyczących oszczędności energii, zgłaszanych przez firmy i osoby prywatne z całego świata. W konkursie mogą brać udział także polskie firmy. Swoje pomysły mogą zgłaszać do 30 września.
Konkurs dotyczy szeroko pojętego oszczędzania energii. Pomysły można zgłaszać w trzech kategoriach: odnawialne źródła energii, sieci energetyczne oraz ekologiczne domy i budynki. Do tej pory do konkursu zgłoszono 300 projektów, ale ani jeden nie pochodzi z Polski.

"Konkurs skierowany jest do firm i osób, które mają świetne pomysły, ale z różnych powodów nie zyskały one jeszcze należytego uznania na świecie, czy też nie doczekały się fazy wdrożenia" - powiedział PAP dyrektor regionalny GE w Europie Środkowej Lesław Kuzaj.

"Mamy w Polsce mnóstwo pomysłów, które wciąż czekają na odkrycie ich dla świata i właśnie ten konkurs może im w tym pomóc. Jestem przekonany, że polskie firmy mają ogromny potencjał i mogą bez żadnych oporów rywalizować z firmami z całego świata" - dodał.

Kuzaj wyjaśnił, że aby wziąć udział w konkursie, trzeba opisać swój pomysł po angielsku i umieścić go na stronie ecomagination.com/challenge. "Nie ma ograniczenia co do liczby zgłoszeń, więc jeżeli ktoś ma kilka dobrych pomysłów, może je opisać, a każdy z nich zostanie oceniony oddzielnie" - dodał. Wybranym uczestnikom konkursu koncern zaproponuje współpracę.

GE działa w Polsce od 1992 r. Razem z Instytutem Lotnictwa prowadzi w Warszawie Inżynieryjne Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które zatrudnia ok. 900 inżynierów. Połowa zespołu zajmuje się lotnictwem, a druga pracuje nad projektami dla energetyki i sektora paliwowego.

źródło: PAP - Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej