więcej


Energetyka

Europejska sieć elektroenergetyczną może obsługiwać 50 milionów pomp ciepła (21934)

2021-07-07

Drukuj
galeria

Źródło: Pixabay.com

Zdaniem prezesów głównych grup energetycznych, w tym hiszpańskiej Iberdroli, włoskiego Enel i francuskiego EDF, elektryczne pompy ciepła mogą być stosowane na dużą skalę w Europie, nie zagrażając jednocześnie większej integracji odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej w budynkach.

Elektryfikacja ogrzewania "jest niezawodnym rozwiązaniem w kierunku europy bezemisyjnej" - napisała koalicja branżowa w liście wysłanym do Komisji Europejskiej w zeszły poniedziałek.

Zmiana kotłów na paliwa kopalne na elektryczne pompy ciepła zmniejszy zużycie energii końcowej w budynkach o ponad 66%, a zmniejszenie emisji CO2 związanych z ogrzewaniem o co najmniej 60%, potencjalnie przynosząc je blisko zera, koalicji powiedział.

Co ważne, wprowadzenie na dużą skalę elektrycznych pomp ciepła w Europie "nie zagrozi bezpieczeństwu dostaw energii elektrycznej, ani teraz, ani nie w przyszłości".

"W związku z tym zachęcamy Komisję Europejską i państwa członkowskie do dalszego promowania efektywnej elektryfikacji ogrzewania w ramach transformacji energetycznej" - napisali sygnatariusze.

List podpisali prezesi 13 grup energetycznych lub stowarzyszeń branżowych, w tym: Jean-Bernard Levy (EDF), Miguel Stilwell (Grupa EDP), Francesco Starace (Enel), Stefan Håkansson (E.ON SE), Ignacio Galán (Iberdrola), Christian Rynning-Tønnesen (Statkraft) i Martin Forsén (Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła).

W swojej strategii integracji sektora energetycznegodo 2020r. Komisja Europejska stwierdziła, że spodziewa się przyspieszenia elektryfikacji gospodarki, a sektory końcowego wykorzystania, takie jak transport i budynki, znacznie przerzucą się na tanią energię elektryczną wytwarzaną z energii wiatrowej i słonecznej.

"Oczekuje się, że w budynkach elektryfikacja będzie odgrywać kluczową rolę", powiedziała Komisja, "w szczególności poprzez wprowadzenie pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń", co może stanowić 40% rozwiązań grzewczych we wszystkich budynkach mieszkalnych i 65% wszystkich budynków komercyjnych do 2030 roku.

Najważniejszą barierą, kontynuowała unijna władza wykonawcza, jest wyższy poziom podatków nakładanych na energię elektryczną w porównaniu z paliwami do ogrzewania, takimi jak ropa naftowa, gaz i węgiel.

Uczucie ciepła: Dlaczego cele klimatyczne UE zależą od wodowania kotłów na paliwa kopalne

Od 2021 r. Unia Europejska wyznaczyła sobie cel zwiększenia liczby odnawialnych źródeł energii w zakresie ogrzewania i chłodzenia o 1,3% rocznie. Biorąc pod uwagę wszechobecność ciepła gazowego, może to być walka.

Koalicja branżowa wezwała do likwidacji tych barier, mówiąc, że elektryfikacja ogrzewania powinna być faworyzowana w stosunku do rozwiązań w zakresie paliw kopalnych.

"Elektryczne pompy ciepła są trzy razy bardziej wydajne niż kotły gazowe i dlatego będą głównym czynnikiem przyczyniającym się do efektywności energetycznej, a jednocześnie są ważnym źródłem odnawialnego ogrzewania i chłodzenia bez emisji spalin", podała grupa w oświadczeniu.

Jan Rosenow jest dyrektorem w Europie w Ramach Projektu Pomocy Regulacyjnej (RAP), grupy non-profit zajmującej się przyspieszeniem transformacji energetyki.

Mówi, że liczba 50 milionów pomp ciepła przedstawionych przez przemysł "jest prawdopodobnie słuszna", biorąc pod uwagę, że Komisja Europejska spodziewa się, że około 1 na 4 domy przejdzie na ogrzewanie niskoemisyjne do 2030 roku.

"Wiele z tych domów przełączy się na pompę ciepła, ale nie wszystkie. Tak więc oprócz obecnego zapasu pomp ciepła w Europie myślę, że 50 milionów do 2030 roku jest o prawo," Rosenow powiedział EURACTIV w e-mailem komentarzy.

Według Rosenowa integracja 50 milionów pomp ciepła z istniejącym systemem energetycznym "jest możliwa przy istniejącej wydajności", jak wcześniej wykazały badaniaKomisjiEuropejskiej. "Obecnie wiele  sieci elektroenergetyczne są niedostatecznie i nie ma nadwyżki mocy produkcyjnych, zwłaszcza poza godzinami szczytowego obciążenia" w zależności od lokalizacji, powiedział.

Jednak sieć może wymagać wzmocnienia w niektórych miejscach, aby poradzić sobie ze zwiększoną liczbą pomp ciepła i innych urządzeń elektrycznych, Rosenow ostrzegł.

Ponadto powiedział, że wyzwanie związane z uruchomieniem 50 milionów pomp ciepła z dzisiejszą siecią elektroenergetyczną różni się od wyzwania uruchomienia 50 milionów pomp ciepła w 2035 roku, do tego czasu sektor energii elektrycznej musi zostać w pełni zdekarbonizowany.

"Wszystko zależy od tego, ile pojazdów elektrycznych zostanie sprzedanych i w jaki sposób są one naliczane. Dzięki inteligentnym pojazdom ładującym i elastycznym pompom ciepła można zarządzać ograniczeniami sieciowymi. Nadal jednak potrzebne będą inwestycje w konkretne obszary lokalne. Przy bardziej zmiennych odnawialnych źródłach energii będziemy musieli znacznie zwiększyć reakcję na zapotrzebowanie i elastyczność", powiedział.

Helsinki stawiają na elektryfikację w celu dekarbonizacji ogrzewania

Energia elektryczna z pomp ciepła, w połączeniu z przejściem na odnawialne źródła energii w sieciach ciepłowniczych, stała się zwycięskimi technologiami napędzających przejście stolicy Finlandii na neutralność węglową do 2035 roku.

List koalicji branżowej przyznał to, ale powiedział, że sieć elektryczna została już znacznie wzmocniona na przestrzeni lat, aby stać się "solidnym i oczek systemu."

Ponadto sieć jest stale aktualizowana i coraz bardziej wzajemnie powiązana na skalę europejską, co sprawia, że sieć jest bardziej odporna na większe obciążenia popytowe.

"Operatorzy pracują razem od dziesięcioleci, aby zapewnić stały i wysoki poziom stabilności sieci i z powodzeniem stanęli przed podobnymi wyzwaniami w radzeniu sobie z milionami urządzeń elektrycznych, które zostały wdrożone we wszystkich gospodarstwach domowych w całej UE w ostatnich latach", powiedziała grupa.

Ponadto funkcje inteligentnego sterowania są obecnie coraz bardziej osadzone w urządzeniach grzewczych, co umożliwia oferowanie usług zdalnego monitorowania i zapewnia elastyczność sieci elektrycznej, powiedział koalicji.

"W przyszłości kluczowe znaczenie będzie miało inteligentna obsługa wszystkich pomp ciepła, tak aby mogły one pomóc w integracji wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jest to możliwe, ale wymaga elastyczności po stronie popytu", powiedział Rosneow.

Źródło: eruactiv.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej