więcej


Energetyka

Energia odnawialne w Polsce - nadzieje i obawy (9638)

2010-10-08

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Jak polityka Unii Europejskiej i państw członkowskich wpływa na przedsiębiorczość w zakresie energetyki odnawialnej, w jaki sposób Wspólnota wspiera politykę energetyczną i jak zrealizować postawione do 2020 roku cele – właśnie te tematy zdominowały sesję plenarną, otwierającą II Międzynarodowy Kongres Energii Odnawialnej, który odbyła się w Warszawie w dniach 6-7 października.
Polska zwiększy do 15 procent zużycie energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku – zapewniają przedstawiciele Ministerstwa Środowiska. To cel, jaki Polska dostała do zrealizowania na przyjętym na szczycie UE w grudniu 2008 r. pakiecie klimatyczno-energetycznym.

Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska zapewniał, że 15-procentowe zużycie energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku jest możliwe do osiągnięcia, choć – jak przyznawał – na razie Polska jest w ogonie Europy.

Według szacunków Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej, w 2009 r. tylko 5,5% całkowitej produkcji energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Wymóg unijny to 7,5%. Dlaczego jesteśmy tak opóźnieni?

Jan Popczyk z Politechniki Warszawskiej uważa, że pieniądze, które powinny wspomóc zieloną energię są zawracane do wielkich elektrowni węglowych, w których realizuje się współspalanie biomasy z węglem. Jak podkreślił profesor – Ta technologia kreowana przez rządowe regulacje, niszczy środowisko.

Kolejna bariera w rozwoju OZE, jak zauważyli uczestnicy debaty to opór społeczeństwa. – Jeśli chcemy dostać przyzwolenie społeczne dla rozwoju OZE, postawmy na rozwój biogazowni. To szansa na rozwój obszarów wiejskich i zatrudnienie dla dużych grup ludzi – podkreślił Wojciech Olejniczak, poseł do Parlamentu Europejskiego.

– Wszystko, co nowe, budzi strach, tak było zawsze i tak jest teraz.– dodał Andrzej Radecki, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej.

Ekonomista prof. Witold Orłowski podkreślał, że na energii odnawialnej można też zarobić. – Energetyka odnawialna jak każda dziedzina gospodarki może tak samo kreować miejsca pracy i to lepsze niż te w tych tradycyjnych przemysłach, tradycyjnych dziedzinach energetyki i trzeba do tego doprowadzić. – powiedział w trakcie debaty.

II Międzynarodowy Kongres Energii Odnawialnej Green Power – największe wydarzenie w branży energii odnawialnej odbył się w dn się 6-7 października w Warszawie. Sesje drugiego dnia Kongresu podzielono na poszczególne źródła energetyki odnawialnej. W kolejnych salach plenarnych omawiane były: BIOGAZ, WIATR, BIOMASA, SŁOŃCE, WODA, POMPY CIEPŁA, GEOTERMIA. Kongres zakończyła prezentacja zebranych postulatów i konkluzji przez Radę Programową, które zaprezentowane zostaną decydentom administracji rządowej.
 


fot. www.sxc.hu

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej