więcej


Energetyka

Energetyka wiatrowa na Ukrainie (20415)

2018-03-05

Drukuj
galeria

W ciągu 2017 roku ilość mocy zainstalowanych w ramach odnawialnych źródeł energii na Ukrainie wzrosła 4 razy.

Według Andrieja Konieczenkowa, prezesa Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (UWEA), Ukraina z takimi wynikami wyprzedziła kraje Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) pod względem rozwoju energetyki wiatrowej. W rozmowie z agencją informacyjną UNIAN Konieczenkow podkreślił, że Kijów jednak dalej pozostaje daleko w tyle za wiodącymi krajami europejskimi.

„Jeżeli chodzi o wskaźniki uruchamiania nowych mocy w ramach elektrowni wiatrowych w porównaniu z innymi krajami poradzieckiej przestrzeni, to wyprzedziliśmy już wszystkich. Jeśli porównamy to ze stopami wzrostu w Niemczech, we Francji czy w Wielkiej Brytanii, poruszamy się jak żółw”, wyjaśnił przedstawiciel UWEA. Według danych Konieczenkowa na dzień dzisiejszy oddano do użytku ponad 505 MW energii wiatrowej, podczas gdy w samej Wielkiej Brytanii zainstalowano około 13 GW mocy. O spektakularnym rozwoju energetyki wiatrowej na wyspie informowaliśmy w Wielka Brytania liderem morskiej energetyki wiatrowej.

„Łącznie na lądowej części Ukrainy zainstalowano 505 MW mocy, z czego 138 MW pozostaje na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego”, poinformował Konieczkow i dodał, że 87,8 MW jest na zaanektowanym Krymie.

Obecnie są przygotowywane nowe projekty budowy elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 3200 MW. W samym 2018 roku firmy planują zainstalować 3 razy więcej niż w 2017 roku, co odpowiada około 200 MW mocy. Nowe farmy powstaną na terytorium obwodu zaporoskiego, chersońskiego, iwanofrankiwskiego, odeskiego oraz mikołajewskiego.

UWEA uważa, że jedną z głównych barier rozwojowych energetyki wiatrowej na Ukrainie stanowi niestabilność polityki OZE w kraju.

Ukraina wymaga wielu inwestycji w modernizację infrastruktury energetycznej oraz w efektywność energetyczną. Oczekuje się, że udział OZE w miksie energetycznym wzrośnie o 11% do 2020 roku.

Źródło: swiatoze.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej