więcej


Energetyka

Energetyka obywatelska szansą na rozwój regionów (16999)

2014-03-27

Drukuj
galeria

Koalicja Klimatyczna zaprasza na konferencję "Energetyka obywatelska szansą na rozwój regionów", która odbędzie się 9 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Adresowana jest ona do samorządów i ludzi działających na rzecz lokalnej społeczności zainteresowanych rozwojem energetyki obywatelskiej.

energetyka obywatelska

Celem konferencji jest wzmocnienie publicznej debaty na temat korzyści, jakie może przynieść Polsce rozwój energetyki obywatelskiej na poziomie lokalnym. Wydarzenie będzie też okazją do wymiany doświadczeń i pokazania dobrych praktyk, wartych promowania w lokalnych społecznościach.

Rozwój energetyki obywatelskiej w regionach to nie tylko skok cywilizacyjny i wzrost konkurencyjności, ale także istotny element walki z bezrobociem. To również sposób na radzenie sobie z przerwami w dostawach energii elektrycznej, rosnącymi cenami energii oraz zanieczyszczeniem powietrza, a także realna alternatywa dla kontrowersyjnych projektów budowy kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Rozwiązanie tych problemów to dla gmin więcej zadowolonych i zdrowych obywateli. Rozwój rozproszonej energetyki odnawialnej i oparty na tym rozwój przedsiębiorczości, może być też źródłem dodatkowych przychodów i istotnym elementem walki z bezrobociem w gminach. Dlatego energetykę obywatelską, lokalną, odnawialną, warto rozwijać i promować.

Jak to zrobić i jakie wiążą się z tym korzyści? Jaka jest w tym rola samorządów? Te pytania nabierają znaczenia w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych, które odbędą się już jesienią 2014 roku. To najważniejsze z punktu widzenia obywateli i społeczności lokalnych, najbliższe wydarzenie, podczas którego warto zaprezentować alternatywę dla obecnej, przestarzałej, wielkoskalowej i zcentralizowanej energetyki, rozpadających się sieci i rosnącego ryzyka braku dostaw energii.

Konferencja "Energetyka obywatelska szansą na rozwój gospodarczy regionów" wpisuje się w ten kontekst. Adresowana jest do samorządów oraz kandydatów, którzy wezmą udział w wyborach samorządowych i chcieliby zaprezentować nowe możliwości rozwoju lokalnych społeczności i gospodarek, oparte na czystej, nowoczesnej, obywatelskiej energetyce.

Podczas konferencji zostaną nakreślone propozycje zmian w obecnych przepisach, które ograniczają rozwój energetyki rozproszonej w Polsce i są warte poparcia. Zaprezentowane zostaną też możliwości pozyskania finansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii. W wydarzeniu uczestniczyć będzie także szerokie grono przedstawicieli parlamentu, samorządu, organizacji samorządowych, pozarządowych i ekologicznych, a także mediów.

Zainteresowani udziałem w konferencji mogą zarejestrować się za pośrednictwem formularza internetowego.

Do pobrania:
- zaproszenie
- program konferencji.

Portal ChronmyKlimat.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

 

źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej