- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Zielone światło dla "Prosumenta"
2014-03-04W piątek 28 lutego 2012 r. na posiedzeniu Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ustalone zostały szczegółowe warunki programu "Prosument", mającego na celu dofinansowanie do zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Rozwój przydomowych ekologicznych instalacji energetycznych może obniżyć rachunki konsumentów
2014-03-03Zainstalowanie ekologicznych rozwiązań w domu może przynieść oszczędności rzędu nawet 8 tys. zł rocznie na ogrzewaniu domu i wody. BOŚ Bank proponuje program, dzięki któremu Polacy ograniczą rachunki, tym samym zwiększając swoją zdolność kredytową. Rozwój rynku niewielkich instalacji OZE może być korzystny dla całej gospodarki. Eksperci BOŚ Banku szacują, że może dać impuls do wzrostu gospodarczego nawet o 0,4% PKB rocznie.
Więcej
-
Mostki termiczne
2014-03-03Generalną zasadą w domu energooszczędnym jest zapewnienie odpowiedniej grubości i ciągłości izolacji cieplnej przegród zewnętrznych. Niestety w niektórych miejscach z różnych przyczyn nie udaje się zastosować tej zasady i wówczas droga ucieczki ciepła staje się krótsza niż w pozostałym obszarze przegrody. W tych miejscach zwanych mostkami termicznymi w tym samym czasie tracimy znacznie więcej ciepła z budynku niż w pozostałych częściach przegród zewnętrznych.
Więcej
-
PORT PC: w 2013 roku polski rynek pomp ciepła wzrósł o 20%!
2014-03-02Przeprowadzone przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) w styczniu br. badanie rynku jednoznacznie wskazuje na duży przyrost rynku pomp ciepła. To kolejny rok z rzędu, kiedy odnotowano znaczny wzrost sprzedaży i można przypuszczać, że będzie to jeden z najlepszych procentowych rezultatów w całej Europie.
Więcej
-
McKinsey o transformacji energetycznej w Niemczech
2014-03-01Raport amerykańskiej firmy konsultingowej McKinsey sugeruje, że największym wyzwaniem dla niemieckiego rządu będzie ponowne skierowanie transformacji energetycznej na właściwe tory. Jak na razie utrzymuje się negatywny kurs w tej dziedzinie, czego dowodem jest wzrost cen energii dla gospodarstw domowych do 48% ponad średnią w innych krajach UE. Mimo to Energiewende pozostaje strategicznym, długofalowym projektem polityki niemieckiej.
Więcej
-
Biogazownie nie są na przegranej pozycji
2014-02-25Trzeba tworzyć takie regulacje, żeby w biogazownie mogli zainwestować mali, lokalni inwestorzy. Duże koncerny energetyczne nie będą inwestować w biogazownie – przewiduje Maciej Gołębiewski, prezes firmy Grupa Bio Alians.
Więcej
-
Kto nam sfinansuje atom?
2014-02-24Zgodnie z przyjętym przez rząd pod koniec stycznia "Programem polskiej energetyki jądrowej" pierwszą elektrownię atomową w naszym kraju zbuduje Polska Grupa Energetyczna. Wciąż jednak nie wiadomo, kto na tę budowę wyłoży pieniądze.
Więcej
-
Zatrzymaj ciepło i pieniądze
2014-02-22W Poznaniu trwa piąta już edycja programu bezpłatnych badań termowizyjnych organizowanych w ramach akcji „Trzymaj ciepło". W tym roku kolejnych pięciuset właścicieli poznańskich domów dowie się, którędy tracone jest najwięcej ciepła oraz jak można temu zaradzić.
Więcej
-
Prof. J. Buzek: szansą dla Polski jest rozwój nowych technologii w energetyce węglowej
2014-02-21Polska powinna skoncentrować się na tym, by gospodarka oparta na węglu była jednocześnie gospodarką niskoemisyjną – uważa prof. Jerzy Buzek. To nie tylko korzyści dla środowiska, ale również dla biznesu, bo nowe efektywne technologie energetyczne znajdą nabywców w innych krajach UE, a także w Chinach czy Indiach. Drugim najważniejszym wyzwaniem jest poprawienie konkurencyjności produkcji w Polsce i w Europie, bez degradacji środowiska.
Więcej
-
Zielone partnerstwo europejskich miast
2014-02-20Partnerstwo miast tworzy możliwość skutecznej wymiany informacji, doświadczeń i pomysłów w rozmaitych dziedzinach życia. Jak podkreśla Jean Bareth, pierwszy sekretarz generalny Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR): "Twinning oznacza współpracę dwóch społeczności, które poszukują okazji do podjęcia działań w perspektywie europejskiej, a także pragną wspólnie stawić czoła swoim problemom i nawiązać coraz mocniejsze więzi przyjaźni".
Więcej
-
Rozbudowa MEW w Wolicy – fuzja tradycji z nowoczesnością
2014-02-19Mała elektrownia wodna w podkieleckiej wsi Wolica za sprawą gruntownej przebudowy przeżywa swoją drugą młodość. Dzięki zamianie dotychczas używanych turbin na nowe urządzenia, roczna produkcja energii wzrośnie o blisko 35%, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał hydroenergetyczny tej lokalizacji.
Więcej
-
Niskie ceny energii nie są kluczem do konkurencyjności Europy
2014-02-18Ceny energii mają niewielki wpływ na globalną konkurencyjność większości europejskiej gospodarki. Kluczowe jest rozwijanie efektywności energetycznej i niskoemisyjnych technologii. Zachowując pozycję lidera w zielonym wyścigu, Unia Europejska może odnieść sukces ekonomiczny i wzmocnić swą wiarygodność w proklimatycznych działaniach – wynika z raportu Climate Strategies.
Więcej
-
"Szczyt wydobycia ropy naftowej już tu jest i zniszczy światowe gospodarki"
2014-02-17– Zachowujemy się jak banda szczurów w laboratorium. Zjedliśmy już wszystkie chrupki kukurydziane, ale odkryliśmy, że można jeszcze wsunąć kartonowe pudełko, w którym siedzimy. Szczyt wydobycia ropy naftowej już tu jest i zniszczy światowe gospodarki – mówi były główny geolog British Petroleum i ostrzega, że era taniej ropy już minęła, co powoduje niebezpieczeństwo "ciągłej recesji" i zwiększone ryzyko wojen i głodu.
Więcej
-
Carboautomatyka – lider technologii odmetanowania
2014-02-15Wszystkie 9 wybudowanych w Polsce w ostatnich latach stacji odmetanowania zostały oparte o technologię i rozwiązania opracowane w tyskiej Carboautomatyce SA. Najnowsza z tych stacji właśnie rozpoczęła pracę w należącej do Kompanii Węglowej, kopalni Brzeszcze. Ta położona w Małopolsce kopalnia należy do zakładów, gdzie ze złóż węgla wydziela się najwięcej metanu w Polsce.
Więcej
-
Stany Zjednoczone: zatrudnienie w sektorze PV rośnie 10 razy szybciej niż w całej gospodarce
2014-02-15Jak wynika z danych amerykańskiej Solar Fundation, w 2013 roku zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym w Stanach Zjednoczonych wzrosło niemal o 20%.
Więcej
-
Jak budować, to energooszczędnie
2014-02-14Wprowadzone z początkiem tego roku nowe warunki techniczne to krok w kierunku upowszechniania budowy domów energooszczędnych. Jednak dla inwestorów, którzy chcą w przyszłości znacząco oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie, znowelizowane przepisy mogą okazać się niewystarczające. O tym, czy warto iść o krok dalej, oraz w jaki sposób prawidłowo izolować tak ważne elementy budynku jak ściany i dach, Energooszczędnym 4 kątom opowiada dr inż. Konrad Witczak, specjalista ds. norm i standardów w budownictwie.
Więcej
-
Od zielonej rewolucji przemysłowej do rewolucji ekologicznej
2014-02-14Zazielenianie przemysłu stanowi klucz do tego, byśmy mogli powstrzymać zmiany klimatu i zachować kwitnące społeczeństwo. Aby to osiągnąć, potrzeba nam nowego podejścia do środowiska.
Więcej
-
Atom na Węgrzech, atom w Polsce
2014-02-14Przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi rząd kontrowersyjnego Viktora Orbána podpisał umowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o rozbudowie zbudowanej jeszcze przez Związek Radziecki elektrowni atomowej w położonym w środkowych Węgrzech miasteczku Paks. Rosja wedle zawartej umowy nie tylko dobuduje dwa kolejne reaktory do czterech już istniejących, ale również udzieli Węgrom 30-letniej pożyczki o wartości ok. 10 mld euro. Pokryje to 80% kosztów inwestycji.
Więcej
-
Niemiecka polityka klimatyczna
2014-02-13Jaka jest polityka klimatyczna Niemiec i jakie są jej uwarunkowania? Czy w tej kwestii więcej nas dzieli czy łączy z sąsiadami zza zachodniej granicy? Próbując odpowiedzieć na te pytania, możemy wspierać się m.in. analizą dr. Andrzeja Ancygiera zamieszczoną w 41. numerze "Biuletynu Niemieckiego" z listopada ub.r. Pytania zyskują na aktualności w świetle spotkania, które w ramach Trójkąta Weimarskiego miało miejsce w Krakowie w dniach 7-8 lutego.
Więcej
-
Renowacje źródłem dużych oszczędności i kołem napędowym gospodarki
2014-02-12Renowacje mogą przynieść konkretne korzyści ekonomiczne w Unii Europejskiej, pod warunkiem, że będą efektywne energetycznie – informuje raport firmy doradczej Copanhagen Economics. Polska znajduje się na piątym miejscu w Europie ze względu na potencjał renowacji i, jak wynika z szacunków, mogłaby na nich zyskać 5,25 mld euro i 60 000 miejsc pracy.
Więcej
-
Samorządy szansą dla klimatu w Polsce
2014-02-12Polski rząd hamuje wsparcie dla odnawialnych źródeł energii, bo te obniżają zyski państwowych przedsiębiorstw energetycznych opierających biznes na węglu, ropie i gazie ziemnym. Jednak w samorządach, coraz bardziej widać, że energetyka rozproszona to szansa, by kapitał pozostał w Polsce, zamiast w zamian za import surowców energetycznych eksportować środki finansowe za granicę.
Więcej
-
Ubóstwo energetyczne – jak pomagać?
2014-02-11Czy dodatek energetyczny to najlepsza forma wsparcia dla osób o niskich dochodach, które mają problemy z regularnym płaceniem rachunków za energię i utrzymaniem w domu odpowiedniego komfortu cieplnego? Jak z kwestią pomocy odbiorcy wrażliwemu i gospodarstwom w sytuacji ubóstwa energetycznego radzą sobie inne kraje? O tym i podobnych kwestiach była mowa podczas wizyty dr Ute Dubois w Warszawie i spotkań, w których wzięła udział w dniu 31 stycznia 2014 roku.
Więcej
-
Antidotum na braki energii? Prof. Żmijewski proponuje ideę spółdzielni energetycznych
2014-02-11W wywiadzie dla wnp.pl prof. Krzysztof Żmijewski postuluje rozwój energetyki prosumenckiej i energetyki realizowanej na poziomie gmin m.in. w modelu spółdzielni energetycznych. Jego zdaniem takie rozwiązania mogą być odpowiedzią na problem spodziewanego niedoboru energii elektrycznej, który już teraz jest zauważalny na obszarach wiejskich.
Więcej
-
Ciąg dalszy konfliktu wokół biogazowni w Klepaczewie
2014-02-10Głośny spór o budowę biogazowni rolniczej w Klepaczewie na Podlasiu (gmina Sarnaki) trafił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Siedlcach. Wójt Sarnak odmówił inwestorowi, spółce BioNe, wydania decyzji środowiskowej, a inwestor od tej decyzji się odwołał – właśnie do SKO. Mieszkańcy zapowiadają, że zrobią wszystko, by zniechęcić spółkę do realizacji tego przedsięwzięcia.
Więcej
-
Oil Peak spotyka zmiany klimatu
2014-02-10Amerykański Departament Energii opublikował swoją wstępną doroczną prognozę energetyczną EIA AEO 2014. Najczęściej powtarzaną przez media informacją jest przewidywany wzrost wydobycia ropy w USA do poziomu 9,61 mln baryłek dziennie, mniej więcej do poziomu historycznego szczytu z 1970 roku. Mniej już mówi się o tym, że nawet według urzędowo optymistycznej EIA od 2020 roku wydobycie będzie spadać.
Więcej
-
Polacy nie wiedzą, jak oszczędzać energię
2014-02-09Ogólnopolskie badania wskazują, że chociaż większość Polaków deklaruje chęć oszczędzania energii elektrycznej, niewielu oszczędza ją w rzeczywistości. Tymczasem Polska stoi u progu wielkich zmian związanych z wdrażaniem w energetyce technologii inteligentnego opomiarowania (AMI). Zmiany te nie odbędą się jednak bez aktywnego udziału konsumentów, skłonnych zmienić swe nawyki w użytkowaniu energii – przekonują organizatorzy kampanii „Inteligentne sieci: dla domu, środowiska i gospodarki".
Więcej
-
Elektryczne pompy ciepła są niezbędne dla gospodarki Niemiec opartej o OZE
2014-02-09W styczniu rząd Niemiec przyjął nowe założenia reformy polityki energetycznej. Utrzymany został cel OZE dla 2050 roku – 80% energii w Niemczech ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Fraunhofera ISE, analizując modele systemu energetycznego w Niemczech do 2050 roku, doszli do wniosku, że w przyszłości energia elektryczna wykorzystywana do ogrzewania musi odgrywać większą rolę w dostawie energii w Niemczech. Ochroni to przed znaczącym wzrostem kosztów przy produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Więcej
-
Biuletyn energii odnawialnej o biomasie stałej już dostępny
2014-02-08W latach 2011-2012 ilość wykorzystanej energii pierwotnej zawartej w biomasie stałej powróciła na ścieżkę wzrostu na poziomie 5,4%, osiągając poziom 82,3 mln ton oleju ekwiwalentnego (Mtoe), czyli o 4,2 Mtoe więcej w porównaniu do roku ubiegłego. W 2011 r. wyjątkowo łagodna zima przyczyniła się do znacznego zmniejszenia ilości wykorzystanej biomasy, co zahamowało niezakłócony od 1999 roku rozwój tego rynku – czytamy w najnowszym biuletynie energii odnawialnej, poświęconym biomasie stałej.
Więcej
-
Ryby wygrały z elektrownią
2014-02-07Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) stwierdził w części nieważność decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy Elektrowni Północ. GDOŚ przyznał rację pozarządowym organizacjom ekologicznym i przyrodniczym, które dowodziły, że inwestycja zagrażałaby rybom występującym w dolnym biegu Wisły.
Więcej
-
Kolejna biogazownia najbogatszego Polaka
2014-02-07Biogazownia rolnicza w Żernikach Wielkich pod Wrocławiem, która jest już gotowa i powinna ruszyć w najbliższych tygodniach, ma być największym tego typu obiektem w Polsce. Jej planowana docelowa moc to 2,4 MW. Jednak nie tylko to ją wyróżnia. Jej inwestorem jest spółka Polskie Biogazownie, kontrolowana przez firmy Jana Kulczyka, najbogatszego Polaka. To już kolejna biogazownia rolnicza, wybudowana przez tę spółkę.
Więcej
-
Kolejna biogazownia najbogatszego Polaka
2014-02-07Biogazownia rolnicza w Żernikach Wielkich pod Wrocławiem, która jest już gotowa i powinna ruszyć w najbliższych tygodniach, ma być największym tego typu obiektem w Polsce. Jej planowana docelowa moc to 2,4 MW. Jednak nie tylko to ją wyróżnia. Jej inwestorem jest spółka Polskie Biogazownie, kontrolowana przez firmy Jana Kulczyka, najbogatszego Polaka. To już kolejna biogazownia rolnicza, wybudowana przez tę spółkę.
Więcej
-
Powstaje największa farma fotowoltaiczna w Polsce
2014-02-07Pod koniec roku 2013 rozpoczęła się budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Moc maksymalna instalacji zlokalizowanej w województwie małopolskim, w miejscowości Gierczyce wyniesie prawie 1,4 MW.
Więcej
-
Przerwa w efektywności energetycznej
2014-02-07Komisja Europejska zdaje się mówić dwoma głosami: z jednej strony jej raporty podkreślają znaczenie ambitnych celów wykorzystania energii odnawialnej dla rozwoju europejskiej gospodarki, ale z drugiej projekty regulacji dotykających tej kwestii wydają się zupełnie nie brać tych raportów pod uwagę.
Więcej
-
IEO: Ustawa o OZE wspierać będzie bogatych hobbystów
2014-02-06W dniu 4 lutego 2014 roku opublikowany został kolejny projekt ustawy o OZE (v.6.2) wraz z uzasadnieniem, nową oceną skutków regulacji oraz protokołem rozbieżności do poprzedniego projektu ustawy z 29 stycznia br. (v.6.1). Prezentujemy komentarz Instytutu Energetyki Odnawialnej do tego projektu.
Więcej
-
Dzięki biogazowni oczyszczalnia będzie mniej cuchnąć
2014-02-06Jak napisał "Głos Ziemi Cieszyńskiej", właściciel miejskiej oczyszczalni ścieków w Skoczowie (koło Cieszyna) chce wybudować przy niej instalację biogazową. Dzięki tej instalacji oczyszczalnia ma stać się mniej uciążliwa dla otoczenia, a mówiąc dosadniej – mniej śmierdzieć.
Więcej
-
Dzięki biogazowni oczyszczalnia będzie mniej cuchnąć
2014-02-06Jak napisał "Głos Ziemi Cieszyńskiej", właściciel miejskiej oczyszczalni ścieków w Skoczowie (koło Cieszyna) chce wybudować przy niej instalację biogazową. Dzięki tej instalacji oczyszczalnia ma stać się mniej uciążliwa dla otoczenia, a mówiąc dosadniej – mniej śmierdzieć.
Więcej
-
Czystszy Bałtyk dzięki biogazowniom
2014-02-05Zdaniem przedstawicieli nadmorskiego szwedzkiego regionu Skania jednym ze sposobów na to, by Bałtyk był czystszy, jest budowanie w przylegających do niego regionach licznych biogazowni. Ograniczają one bowiem zanieczyszczanie rzek przez rolnictwo. Szwedzi już współpracują w tej sprawie z Polską. Efektem owej kooperacji ma być przyspieszenie rozwoju produkcji biogazu rolniczego na Pomorzu.
Więcej
-
Czystszy Bałtyk dzięki biogazowniom
2014-02-05Zdaniem przedstawicieli nadmorskiego szwedzkiego regionu Skania jednym ze sposobów na to, by Bałtyk był czystszy, jest budowanie w przylegających do niego regionach licznych biogazowni. Ograniczają one bowiem zanieczyszczanie rzek przez rolnictwo. Szwedzi już współpracują w tej sprawie z Polską. Efektem owej kooperacji ma być przyspieszenie rozwoju produkcji biogazu rolniczego na Pomorzu.
Więcej
-
Ponad 53 mln zł z funduszy norweskich dla przedsiębiorców na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza
2014-02-04Modernizacja lub wymiana istniejących źródeł ciepła, eliminacja spalania węgla (w tym na rzecz biomasy) – na takie inwestycje przedsiębiorcy mogą otrzymać w tym roku dofinansowanie z funduszy norweskich.
Więcej
-
Energia europejskich mórz i oceanów
2014-02-04Komisja Europejska wesprze rozwój generowania energii z wód opływających Europę. Wedle ekspertów, w 2050 r. aż 100 GW rocznie mogłoby pochodzić z tego czystego, odnawialnego źródła. Jednak Polska nie będzie miała z niej korzyści.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności