więcej


Energetyka

Elektrownie Next tworzą wirtualną elektrownię (19553)

2016-06-22

Drukuj
galeria

Fot. pixabay.com

Spółka Elektrownie Next, należąca do niemieckiego Next Kraftwerke, będzie sprzedawać energię elektryczną z wirtualnej elektrowni, łączącej w sieć instalacje OZE.

Jak informuje spółka, Next Kraftwerke jako koncesjonowany i notowany na polskiej giełdzie energii TGE sprzedawca energii elektrycznej przejmie wraz z nowo utworzoną spółką Elektrownie Next sprzedaż energii elektrycznej z polskich instalacji OZE poprzez elektrownię wirtualną Next Pool. W elektrowni wirtualnej firma sprzęgnie w sieć różne nośniki energii, jak instalacje biogazu, wodne, fotowoltaiczne czy wiatrowe, aby w grupie zapewnić precyzyjną prognozę i sprzedaż wyprodukowanej w instalacjach zielonej energii.

 W dobrze regulowanych instalacjach jak np. biogazownie lub elektrownie wodne, inteligentne sterowanie w ramach elektrowni wirtualnej umożliwia przebicie przeciętnej miesięcznej ceny giełdowej i tym samym uzyskanie kwot przewyższających zwycięską ofertę na aukcji OZE – podkreśla spółka.

 Elektrownie Next to spółka-córka należąca w 100% do niemieckiej firmy Next Kraftwerke GmbH, która obecnie łączy w sieć już ponad 3000 rozproszonych instalacji OZE w Niemczech i innych krajach Europy Środkowej.

 „Dla systemu sterowania naszej elektrowni wirtualnej nie tylko nie ma znaczenia fakt, czy instalacja wytwarza energię elektryczną z wody czy biogazu, bez znaczenia jest również to, czy instalacja ta znajduje się w Niemczech, Francji czy Polsce. Większe znaczenie mają krajowe i międzynarodowe reguły rynkowe oraz ustawy. Wraz z nowelizacją polskiej ustawy o OZE podjęliśmy odpowiednio wcześnie decyzję, aby zaoferować naszą technologię wraz z usługami sprzedaży energii również na polskim rynku. Dlatego też już pod koniec 2015 roku pracownicy naszej polskiej spółki-córki Elektrownie Next w Warszawie pracowali nad naszym wejściem na rynek” – mówi Jochen Schwill, założyciel i prezes zarządu Next Kraftwerke.

 „Dzięki notowaniu na polskiej giełdzie energii możemy już teraz realizować pierwsze transakcje energetyczne dla naszych klientów. Poprzez połączenie z systemem sterowania Next Kraftwerke i współpracę z kolegami z działu handlowego w Kolonii możemy w umowach zagwarantować naszym klientom wysokość przeciętnego miesięcznego wskaźnika giełdowego TGE Base. W ten sposób możemy również w odróżnieniu od tradycyjnych oferentów utrzymać na niskim poziomie koszty sprzedaży, którymi obciążamy naszych klientów. Jestem optymistą w kwestii tego, że nowy model sprzedaży szybko pokaże swoją przewagę, ponieważ zapewnia on większe bezpieczeństwo planowania dla właściciela instalacji. Dotychczasowa sprzedaż za pomocą zielonych certyfikatów obarczona była tą wadą, że ich ceny w minionych latach ulegały dużym wahaniom. Z kolei w naszym modelu sprzedaży właściciel instalacji wie już dzisiaj, jakie dochody osiągnie w najbliższych latach” – dodaje dyrektor warszawskiego biura spółki Elektrownie Next Artur Łagodziński.

 Źródło: www.reo.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej