więcej


Energetyka

Efektywność energetyczna: spotkanie z delegacją rosyjską (9243)

2010-08-06

Drukuj
Efektywność energetyczna w sektorze komunalno-mieszkaniowym oraz kwestie bezpieczeństwa jądrowego były tematem rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z profesorem Władimirem Ponomariowem, zastępcą dyrektora Instytutu Problemów Bezpiecznego Rozwoju Energetyki Jądrowej i Larisą Ponomariową, deputowaną Rady Federacji Rosji. Spotkanie odbyło się 28 lipca 2010 r. w MG.
Wicepremier Pawlak zwrócił uwagę, iż wdrażając rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną można do 2030 r. ograniczyć emisję CO2 aż o 30 proc. W Polsce blisko 65 proc. możliwych oszczędności energii można uzyskać w sektorze budynków, m.in. poprzez lepszą termoizolację oraz stosowanie bardziej energooszczędnych urządzeń i systemów oświetleniowych.

Z naszych doświadczeń w tej dziedzinie chce skorzystać strona rosyjska. – Polska osiągnęła dobre rezultaty w sferze energoefektywności, szczególnie w gospodarce komunalno–mieszkaniowej – powiedział prof. Ponomariow. – Zawdzięczacie to demokratycznym zmianom w rozwoju samorządności terytorialnej oraz modernizacji technologii – dodał. W jego opinii polskie rozwiązania mogłyby się sprawdzić na gruncie rosyjskim. Zaprosił polskich przedsiębiorców do większej aktywności w rosyjskim sektorze komunalnym, który generuje ok. 1/3 PKB.

Stronę polską z kolei prof. Ponomariow zachęcał do korzystania z osiągnięć rosyjskich w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego. – Nasz Instytut opracował efektywny system monitoringu obiektów jądrowych w Rosji – powiedział. Umożliwia on m.in. sprawne informowanie ludności o ewentualnych zagrożeniach oraz identyfikowanie niezbędnych napraw i modernizacji. Do zapoznania się z funkcjonalnością systemu prof. Ponomariow zaprosił Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej – Hannę Trojanowską.

źródło: Ministerstwo Gospodarki
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej