więcej


Energetyka

Dzięki OZE Portugalia zaoszczędziła 850 mln euro na imporcie paliw (17102)

2014-04-27

Drukuj
galeria

Jak informują portugalskie media, w ubiegłym roku Portugalia zanotowała rekordową produkcję energii odnawialnej. Dzięki temu zaoszczędziła sporo na imporcie paliw kopalnych.

Jak poinformowało Polskie Radio, powołując się na portugalski dziennik "Diario de Noticias", warunki pogodowe panujące w Portugalii w ubiegłym roku sprawiły, że wyjątkowo wydajnie pracowały tamtejsze elektrownie wodne i wiatrowe, dzięki czemu Portugalia zdołała wyprodukować rekordową ilość zielonej energii.

W 2013 r. w Portugalii aż około 60% wyprodukowanej i skonsumowanej energii elektrycznej pochodziło właśnie z OZE. Jak dodaje Polskie Radio, przyczyniły się do tego silny wiatr i liczne ulewy, które sprawiły, że wiatraki i turbiny wodne pracowały z pełną mocą.

Polskie Radio powołało się na szefa Portugalskiego Związku Energii Odnawialnych António Sá da Costę, który poinformował, że dzięki produkcji energii z OZE Portugalia zaoszczędziła blisko 850 mln euro na imporcie gazu i węgla oraz na opłatach za emisję dwutlenku węgla.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej