więcej


Energetyka

Duńczycy budują największą farmę wiatrową na świecie (19240)

2016-02-15

Drukuj
galeria

Fot. DONG Energy

Duński koncern energetyczny Dong Energy rozpoczął inwestycję mającą na celu budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy aż 1200 MW, która zajmie powierzchnię około 407 km2.

Projekt o nazwie Hornsea Project One będzie zrealizowany u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii, 120 km od wybrzeża na wysokości hrabstwa Yorkshire.

Dong Energy ma zagwarantowaną odsprzedaż energii w ramach brytyjskiego systemu aukcyjnego i kontraktów różnicowych (Contract for Difference), które będą przysługiwać w okresie 15 lat od uruchomienia produkcji.

Uruchomienie farmy wiatrowej Hornsea Project One przewidziano na 2020 r. W jej skład wejdą turbiny wiatrowe Siemensa, o jednostkowej mocy 7 MW. Produkcja energii z farmy wiatrowej Hornsea ma wystarczyć do zaspokojenia zapotrzebowania na energię ponad miliona brytyjskich gospodarstw domowych.

Dong stał się 100-procentowym właścicielem tego projektu w lutym 2015 r., po nabyciu pakietu 66,6 proc. udziałów od dewelopera Smart Wind.

Henrik Poulsen, CEO Dong Energy, podkreśla, że realizacja tego projektu będzie kolejnym krokiem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i przyczyni się do znaczącej redukcji jej kosztów.

Dong Energy w ostatnich latach częściowo wycofał się z działalności w sektorze energetyki wiatrowej na lądzie, sprzedając m.in. swoje aktywa w Polsce, aby w ten sposób uzyskać środki na wysoce kosztochłonne inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej. Cel duńskiego koncernu to budowa portfolio w offshore na poziomie 6,5 GW do końca obecnej dekady.

Kolejne etapy projektu Hornsea – Hornsea Project Two i Hornsea Project Three – przewidują budowę gigantycznego parku wiatrowego o docelowym potencjale 3 GW.

Obecnie największa morska farma wiatrowa na świecie – London Array – składa się z elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 630 MW.

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej