więcej


Energetyka

Dotacje na kolektory dostępne dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych (9656)

2010-09-13

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'W wyniku porozumienia czołowych producentów urządzeń służących pozyskiwaniu energii słonecznej i lidera w zakresie pozyskiwania funduszy ruszył projekt „Dotacje na kolektory”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 300 mln zł na wsparcie osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych w inwestycjach związanych z zakupem i montażem kolektorów słonecznych. W celu uproszczenia procedur nawiązano natomiast współpracę z Bankiem Ochrony Środowiska. 
Projekt „Dotacje na kolektory” został uruchomiony z inicjatywy czterech najważniejszych na polskim rynku producentów urządzeń dostarczających energię solarną: Action Energy, Junkers, Saillant i Watt. Jest to jednocześnie pierwsze w Polsce zrzeszenie producentów kolektorów słonecznych mające na celu wspólną promocję produktu. Organizatorem porozumienia jest firma AGROTUR S.A./AT Group S.A., zajmująca się pozyskiwaniem funduszy oraz realizacją projektów inwestycyjnych. Spółka podpisała umowę z Bankiem Ochrony Środowiska S.A., w ramach której będzie świadczyła usługi dla klientów z całej Polski w zakresie obsługi kredytów z dotacją na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Projekt ogólnopolski mógł ruszyć dzięki wcześniejszym przedsięwzięciom podejmowanymi w województwie śląskim, które zakończyły się sukcesem.

Przedsięwzięcie ma na celu ułatwienie dostępu do państwowych dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Uruchomienie internetowego systemu (www.dotacjenakolektory.pl) zapewnia kompleksową obsługę klienta z uwzględnieniem wymogów stawianych przez NFOŚiGW oraz bank. System umożliwia zgromadzenie wszystkich informacji w jednym miejscu. Takie rozwiązanie łączy ze sobą wszystkie strony procesu: inwestora, wykonawcę, dostawcę/producenta oraz bank. Dodatkową zaletą programu jest przedstawienie oferty wielu producentów w jednym miejscu, dzięki czemu klient ma szansę na wybór produktu najbardziej dopasowanego do jego potrzeb. 

– Uruchomienie projektu „Dotacje na kolektory” ułatwi wielu osobom dostęp do środków państwowych, dzięki którym będą one mogły sfinansować montaż tego typu urządzeń w swoich domach. Należy pamiętać, że budżet programu to 300 mln zł do wykorzystania w latach 2010-2014 na montaż 200 tys. m2 kolektorów, dzięki którym emisja dwutlenku węgla do atmosfery powinna zostać ograniczona o około 35 tys. ton rocznie. Myślę, że projekt „Dotacje na kolektory” pomoże we właściwym wykorzystaniu dostępnych w ramach funduszu środków – komentuje Kazimierz Lasecki, prezes zarządu Action Energy. 

Z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne posiadające prawo dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym oraz wspólnoty mieszkaniowe, które mogą zainstalować kolektory na budynkach wielorodzinnych. Wysokość kredytu z dotacją obejmuje do 100% kosztów kwalifikowanych, przy czym jest to maksymalnie 2,5 tys. zł do 1 m2 powierzchni kolektorów. Dotacja wynosi 45% kapitału kredytu wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych. Jak zapewniła Anna Żyła, główny ekolog BOŚ S.A., w razie dużego zainteresowania programem NFOŚiGW jest gotowy zwiększyć budżet projektu.

Projekt „Dotacje na kolektory” jest jednym z działań podjętych w celu osiągnięcia założeń Pakietu Energetycznego Unii Europejskiej, zakładającego 15% udziału energii ze źródeł odnawialnych w produkcji energii ogółem w Polsce w 2020 roku. 

KCh, ChrońmyKlimat.pl

fot. www.sxc.hu

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej