więcej


Energetyka

DNV Poland otwiera "zielone" biuro (9442)

2010-09-04

Drukuj
DNV Poland sp. z o.o. ma przyjemność ogłosić otwarcie pierwszego posiadanego na własność „zielonego” budynku, zaprojektowanego i wybudowanego na zlecenie DNV w celu oszczędności energii i pieniędzy.
Henryk Bach, dyrektor regionalny DNV, tłumaczy, że decyzja o zainwestowaniu w ekologiczne technologie, poprawiające efektywność energetyczną budynku, podyktowana jest kilkoma aspektami. „Jako firma zajmująca się zarządzaniem ryzyka środowiskowego chcemy pokazać, że zależy nam na redukowaniu negatywnego wpływu na środowisko wewnątrz organizacji. Oprócz obniżenia kosztów w długim okresie, ten budynek wysyła czytelny sygnał o naszym autentycznym zaangażowaniu do naszych obecnych i przyszłych klientów”.

Według koordynatora projektu, Magdaleny Dzierbickiej, przedsięwzięcie wymagało całościowego podejścia do zagadnienia efektywności energetycznej i ekologiczności obiektu. „Nie istnieje jeden jedyny komponent budynku, który sprawia, że jest on przyjazny środowisku”, mówi pani Magdalena. „Skupiliśmy się raczej na szeregu drobnych elementów od systemu kontroli temperatury, przez materiały budowlane i urządzenia oszczędzające wodę po energooszczędne rozwiązania dotyczące oświetlenia”.

Magdalena Dzierbicka podkreśla, że pierwotnie budynek, który jest częścią większego kompleksu biurowego, nie był pomyślany jako energooszczędny. „Gdy organizacja rozrosła się na tyle, że poprzednie biuro stało się nieodpowiednie, postanowiono zakupić gotową nieruchomość i zaadaptować ją na budynek przyjazny środowisku”, kontynuuje. „Był to długi proces, ale jesteśmy zadowoleni z efektów".

Jednym z kluczowych komponentów budynku jest automatyczny system oświetlenia i klimatyzacji. System reguluje oświetlenie i temperaturę w różnych częściach budynku przy pomocy sieci czujników. Wszystkie informacje spływają do komputerowego centrum dowodzenia, gdzie monitoruje i reguluje się poziom zużycia energii. Oświetlenie i temperaturę można kontrolować centralnie jak również sterować nimi manualnie z dowolnego miejsca obiektu.

Istotną rolę odegrały materiały budowlane. By zredukować emisję CO2 przy transporcie towarów na długie odległości, wiele elementów zakupiono lokalnie. Na przykład kamień na fasadzie budynku pochodzi z okolicy, a większość detali wystroju zakupiono od miejscowych dostawców. DNV preferowało dostawców, którzy wyróżniali się dbałością o środowisko naturalne i oddanych zasadzie zrównoważonego rozwoju. Czujniki ruchu w umywalkach toalet oszczędzają wodę, odcinając jej strumień w odpowiednim momencie, zaś energooszczędne żarówki o przedłużonej żywotności oszczędzają energię elektryczną. Lepszemu ociepleniu budynku służą specjalne okna, które odbijają słońce latem, a pochłaniają ciepło zimą.

Lokalizacja nowootwartego Centrum Technologicznego DNV – blisko publicznych środków transportu, 20 km od lotniska – ułatwia dojazd i pozwala ograniczyć korzystanie z prywatnych aut. Nawet rośliny posadzone wokół konstrukcji wybrano pod kątem zgodności z lokalną populacją ptaków.

Henrik Bach zauważa, że mimo wszystkich tych zalet ludzie w pierwszym rzędzie dostrzegają komfortową, przestronną przestrzeń, w której mieści się Centrum Technologiczne i Centrum Szkoleń w Wirtualnej Rzeczywistości słynące ze swojego trójwymiarowego Symulatora Inspekcji. „Właściwie nic na pierwszy rzut oka nie sugeruje, że budynek jest <zielony>”, mówi. „Dlatego zastanawiamy się nad ustawieniem dodatkowo wiatraka, który by na to wskazywał – DNV poważnie podchodzi ochrony środowiska”.

źródło: Fundacja Aeris Futuro, DNV Poland
www.aeris.eko.org.plwww.dnv.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej