więcej


Energetyka

„Deutsche Welle”: rewolucja energetyczna nie w Polsce (17227)

2014-05-07

Drukuj
galeria

Skupiając się na atomie, gazie naturalnym i węglu Polska w celu zmniejszania zależności od Rosji w dalszym ciągu chce polegać na tradycyjnych, kontrowersyjnych źródłach energii. Energetyka odnawialna pozostaje na marginesie - tak „Deutsche Welle” podsumowuje aktualną politykę energetyczną polskiego rządu.

„Deutsche Welle” w artykule poświęconym polskiej strategii energetycznej podkreśla, że w dalszym ciągu około 90% energii elektrycznej wytwarzanej w naszym kraju pochodzi z węgla, jednak Polska musi inwestować w nowe technologie, aby ograniczać koszty wydobycia i przetwarzania węgla, a także redukować emisję CO2.

„DW” informuje, że alternatywą ma być według polskiego rządu m.in. rozwijanie nowych technologii węglowych czy budowa gazoportu w Świnoujściu – zdaniem DW – „najważniejszej strategicznej inwestycji energetycznej w Polsce”.

„Deutsche Welle” informuje także o polskich planach wydobycia gazu łupkowego, wspominając, że o ile ta technologia jest wykorzystywana w USA, w Europie jest postrzegana jako kontrowersyjna, a we Francji jest nawet zakazana.

Niemiecka gazeta wspomina też o planie budowy elektrowni jądrowej. Zaznacza jednak, że przyszłość tego projektu pozostaje niepewna, a sama inwestycja będzie bardzo kosztowna. – Polski rząd w dalszym ciągu nie wie, jak ją sfinansować – informuje „DW”.

„DW” podkreśla, że polski rząd wykorzystuje kryzys na Ukrainie, aby forsować na łamach Unii Europejskiej swoją wizję polityki energetycznej, a podczas marcowego spotkania z kanclerz Angelą Merkel polski premier wypomniał niemiecką zależność od rosyjskiego gazu i poruszył kwestię gazociągu północnego, który zdaniem Donalda Tuska skazuje Europę na zależność od dostaw surowców energetycznych z Rosji.

W temacie OZE w Polsce „Deutsche Welle” wskazuje, że polski rząd nie zamierza stawiać na produkcję energii ze źródeł odnawialnych i podkreśla, że zdaniem Donalda Tuska zielona energetyka „otrzymuje zbyt wysokie wsparcie i spowalnia rozwój gospodarczy”. „DW” zaznacza, że polski rząd woli wspierać duże koncerny zamiast dać szansę mniejszym producentom energii i lokalnym społecznościom.

– Niemieckie oferty współpracy w zakresie OZE do tej pory były odrzucane, co w opinii ekspertów jest błędem. Ich zdaniem początkowe koszty mogą być wysokie, jednak stanowią one inwestycję w przyszłość w zakresie nowych miejsc pracy i innych korzyści, a Polska musi dostrzec szanse, które stwarza ten sektor – konkluduje „Deutsche Welle”.

 

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej