- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Ustawa o OZE - Ministerstwo Gospodarki chce obniżyć taryfy gwarantowane (18448)
2015-04-21Drukuj
Nowelizacja ustawy o OZE w wykonaniu Ministerstwa Gospodarki oznaczać ma m.in. obniżenie taryf grarantowanych dla prosumentów. Oznacza to odebranie Kowalskiemu szans na opłacalne źródło energii odnawialnej we własnym domu.
Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało nowelizację ustawy o OZE zaraz po jej przyjęciu. Przedstawiciele resortu wielokrotnie powtarzali, że planowana nowelizacja ma mieć jedynie „techniczny” charakter i powinna doprecyzować – a nie zmienić – przepisy przyjęte przez parlament. „Rzeczpospolita” pisze dzisiaj, że może być jednak inaczej, a resort gospodarki mimo podawanych wcześniej informacji przygotowuje gruntowne zmiany zasad wsparcia dla prosumentów.
Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energetyki, które odbyło się w połowie marca br., wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz zapowiedział, że nowelizacja ustawy o OZE ma na celu doprecyzowanie przepisów z artykułu 41, w którym - wbrew stanowisku rządu - wpisano tzw. taryfy gwarantowane dla najmniejszych producentów energii w instalacjach o mocy do 10 kW.
Wiceminister gospodarki podkreślał, ze celem nowelizacji nie jest podważanie założeń taryf gwarantowanych.
– Przyjmujemy, że takie są oczekiwania strony społecznej przyjęte przez Sejm – podkreślał Jerzy Pietrewicz i informował, że celem nowelizacji jest przygotowanie wyłącznie „zmian czysto technicznych” i uporządkowanie przepisów związanych z taryfami gwarantowanymi i dopuszczalnością pomocy publicznej.
– Naszym celem nie jest walka z ustawą. My chcemy ją uczynić wykonalną – mówił w ubiegły miesiącu w Sejmie wiceminister gospodarki.
Teraz okazuje się jednak, że nowelizacja ustawy o OZE może nie mieć tylko technicznego charakteru i może ona gruntownie zmienić założenia wsparcia dla najmniejszych producentów zielonej energii.
„Rzeczpospolita” pisze dzisiaj, powołując się na źródło w Ministerstwie Gospodarki, że przygotowywana w tym resorcie nowelizacja ustawy o OZE ma na celu obniżenie taryf gwarantowanych dla producentów energii w mikroinstalacjach o mocy do 10 kW.
Jak tłumaczy „RZ” powołując się na resort gospodarki - Chodzi m.in. o to, by pomoc dla najmniejszych źródeł nie była uznana za nadmierną w kontekście przepisów europejskich, które zmieniły się w ubiegłym roku.
Kolejna zmiana, już mniej zaskakująca, ma dotyczyć wpisania do ustawy przepisów, które uniemożliwią łączenie pomocy operacyjnej w postaci preferencyjnych taryf za sprzedaż energii z pomocą inwestycyjną, czyli np. dotacjami z programu „Prosument”.
„RZ” podaje ponadto, że w ramach nowelizacji MG chce przyznać Urzędowi Regulacji Energetyki kompetencje w zakresie regulowania przyrostu potencjału mikroinstalacji objętych taryfami gwarantowanymi.
Podczas wspomnianego wyżej posiedzenia sejmowej komisji ds. energetyki prezes URE Maciej Bando dał się poznać jako zdecydowany przeciwnik wsparcia dla prosumentów na zasadach przyjętych przez parlament. Wskazywał wówczas, że wsparcie dla prosumentów jego zdaniem nadmiernie zwiększy koszty dopłat do produkcji zielonej energii. URE oszacowało, że tzw. opłata OZE, w której będzie się uwzględniać koszty dopłat dla producentów zielonej energii, wzrośnie przez najmniejszych wytwórców w przyszłym roku z planowanego poziomu 2,51 zł/MWh aż o 1,38 zł/MWh, co przełoży się na wzrost cen energii o 2,5%.
Innego zdania są jednak zwolennicy taryf gwarantowanych, którzy zwracają uwagę, że przewidziane w ustawie o OZE wsparcie dla najmniejszych wytwórców to zaledwie kilka procent kosztów całkowitego systemu wsparcia, z którego będą korzystać przede wszystkim producenci zielonej energii w dużych instalacjach.
„RZ” podaje, że nowelizacja ustawy o OZE może wprowadzić też zmiany w zakresie wsparcia dla większych instalacji działających od 2016 r. w ramach systemu aukcji. Chodzi m.in. o wprowadzenie minimalnej ceny na sprzedaż energii na podstawie aukcji, a także o doprecyzowanie zasad wtórnego obrotu projektami OZE.
MG ma zapewniać, że nowelizacja ustawy o OZE będzie procedowana z zachowaniem konsultacji społecznych i powinna być gotowa w ciągu najbliższych miesięcy.
źródło: gramwzielone.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności