więcej


Energetyka

Bloomberg: Wiatr tańszy niż atom i węgiel (19016)

2015-10-16

Drukuj
galeria

Koszty energetyki off shore spadły z 176 USD/MWh w I poł. roku do 174 USD/MWh w II poł. br. Na zdj. farma wiatrowa u wybrzeży Walii, fot. alh1, flickr, (CC BY-ND 2.0)

Jak wylicza BNEF, w II połowie br. w niektórych regionach świata energia z wiatru już jest tańsza niż energia z konwencjonalnych źródeł. Dystans w tym zakresie zmniejsza fotowoltaika.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) informuje w analizie Levelised Cost of Electricity Update za II połowę br., że koszty wytwarzania energii systematycznie maleją w przypadku dwóch najpopularniejszych technologii OZE, czyli energetyki wiatrowej i krystalicznej fotowoltaiki – przy jednoczesnym wzroście kosztów energii z gazu i węgla.

BNEF podaje średnie koszty wytwarzania energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity), w którym brane są pod uwagę z jednej strony koszty danej instalacji (do których zalicza się koszty inwestycyjne i operacyjne w przyjętym okresie funkcjonowania), a z drugiej – prognozowana produktywność danej instalacji.

– Nasz raport pokazuje dalszy spadek kosztów energii wiatrowej i słonecznej, wynikający z tańszej technologii, ale także niższych kosztów finansowania. W międzyczasie koszty energii z węgla i gazu wzrosły ze względu na mniejszy stopień wykorzystania, a w Europie – ze względu na zakładany wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w wyniku reformy MSR (Market Stability Reserve) – komentuje Seb Henbest z Bloomberg New Energy Finance.

Według BNEF, w II połowie 2015 r., przeciętny koszt produkcji energii wiatrowej spadł w porównaniu z I połową br. z 85 USD/MWh do 83 USD/MWh, natomiast fotowoltaiki z wykorzystaniem technologii krystalicznej – ze 129 USD/MWh do 122 USD/MWh.

Tymczasem LCOE dla elektrowni węglowych wzrósł w II połowie br. z 66 USD/MWh do 75 USD/MWh w Ameryce Północnej i Południowej, a w Europie – z 82 USD/MWh do 105 MWh/USD. W przypadku elektrowni gazowych średni koszt produkcji energii w Ameryce Płn. i Płd. wzrósł z 76 USD/MWh do 82 USD/MWh, a w przypadku regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) – ze 103 USD/MWh do 118 USD/MWh.

W przypadku atomu BNEF zwraca uwagę na duże zróżnicowanie kosztu w zależności od regionu. W przypadku obu Ameryk koszt produkcji energii z atomu jest wyceniany na 261 USD/MWh, a w przypadku Europy i pozostałych krajów regionu EMEA – na 158 USD/MWh.

Bloomberg oszacował również koszty innych technologii OZE. W przypadku energii na morzu średni koszt produkcji wyniósł 174 USD/MWh w porównaniu do 176 USD/MWh w I połowie 2015 r. LCOE dla biomasy oszacowano na 134 USD/MWh.

– Koszty wytwarzania różnią się w zależności od regionu, odzwierciedlając takie czynniki jak boom łupkowy w USA, zmieniające się stopnie wykorzystania elektrowni w regionach charakteryzujących się dużą generacją z OZE, brakiem produkcji gazu we Wschodniej Azji, kosztami CO2 w Europie, różnymi regulacjami dotyczącymi atomu i różnymi warunkami generacji energii słonecznej. Jednak energetyka wiatrowa na lądzie oraz fotowoltaika są obecnie znacznie bardziej konkurencyjne w stosunku do tradycyjnej generacji, niż wydawało się 5 czy 10 lat temu – wnioskuje Luke Mills, analityk Bloomberga.

Analiza Levelised Cost of Electricity Update dostępna jest tutaj: http://about.bnef.com/press-releases/wind-solar-boost-cost-competitiveness-versus-fossil-fuels/

Źródło: gramwzielone.pl. Opracowanie i tytuł: Marta Śmigrowska


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej