więcej


Energetyka

Błędy przy postępowaniach środowiskowych dot. budowy farm wiatrowych (15464)

2013-03-12

Drukuj

Niestabilne prawo, brak przejrzystego podziału kompetencji pomiędzy organami odpowiedzialnymi za wydawanie decyzji środowiskowych i w wielu przypadkach niska jakość dokumentacji sporządzanej w postępowaniach dla elektrowni wiatrowych – takie wnioski płyną z najnowszego raportu Instytutu Koźmiana, podsumowującego rok prac badawczych nad jakością postępowań środowiskowych w branży wiatrowej. Badaniom poddano 532 postępowania toczące się na terenie całej Polski.

Eksperci Instytutu Koźmiana wskazali w raporcie najbardziej problematyczne sytuacje, pojawiające się na styku inwestor – samorząd – społeczności lokalne. Aby rozwiązać większość z tych problemów, konieczne są z miany w prawie. Instytut Koźmiana przedstawił własne propozycje poprawek i zmian legislacyjnych mających na celu wyeliminowanie nieścisłości przepisach. Propozycje te znalazły się w raporcie.

Podczas realizacji projektu zastosowano nowatorską metodę badawczą. Korzystając z uprawnień organizacji społecznych, Instytut Koźmiana wnioskował do poszczególnych organów o uznanie za stronę postępowania w zakresie budowy elektrowni wiatrowych. Dzięki temu eksperci Instytutu mogli uzyskać kompletną dokumentację źródłową do badania przebiegu postępowania, od wniosku o wydanie decyzji aż po decyzję środowiskową.

Wyznaczone zostały tematy dla kolejnych analiz instytutu. Planowane opracowania poświęcone będą kwestiom przyrodniczym w procesie OOŚ, problematyce planistycznej i zagospodarowania przestrzennego oraz społecznym aspektom budowy farm wiatrowych.

Pobierz plik PDF:

Raport Instytutu Koźmiana

 

 

źródło: Instytut Koźmiana

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej