więcej


Energetyka

Berlin rozważa dodatkowy podatek dla prosumentów (19505)

2016-05-30

Drukuj
galeria

Fot. pixabay.com

Niemieckie ministerstwo finansów zaproponowało nowy „ekologiczny” podatek, który chce nałożyć na właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych. Podatek byłby naliczany od każdej wyprodukowanej i jednocześnie skonsumowanej przez nich kilowatogodziny energii.

Oprócz właścicieli instalacji PV bezpośrednio konsumujących produkowaną przez siebie energię, podatek miałby objąć również energię z PV konsumowaną przez dzierżawców budynków, na których umieszczono instalacje fotowoltaiczne.

Zgodnie z propozycją niemieckiego ministerstwa finansów, wysokość podatku wyniosłaby 0,0205 euro za każdą kWh skonsumowanej energii.

Z podatku mają zostać wykluczeni najmniejsi producenci zielonej energii – jak wskazuje PV Magazine – produkujący do 20 MWh energii rocznie.

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej Bundesverbandes Solarwirtschaft (BSW Solar) ocenia, że podatek dotknąłby ok. 100 tys. średniej wielkości instalacji należących głównie do firm, rolników czy spółdzielni energetycznych.

Carsten Körnig z BSW Solar ocenia, że wprowadzenie podatku uczyniłoby sporą cześć instalacji fotowoltaicznych w Niemczech nieopłacalnymi. BSW Solar przypomina, że ten tok może być trzecim z rzędu, w którym nie zostanie zrealizowany wyznaczony przez rząd federalny cel nowego zainstalowanego potencjału PV.

Źródło: www.gramwzielone.pl 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej