więcej


Energetyka

Architekci chcą projektować energooszczędnie (9452)

2010-06-21

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Polscy architekci, obecni na konferencji WWF „Efektywność energetyczna w budownictwie”, poparli przygotowany przez organizację apel o ambitne prawo budowlane, które sprzyjałoby projektowaniu efektywnych energetycznie budynków. Apel zostanie teraz przekazany Ministrowi Infrastruktury.
Konferencja była próbą odpowiedzi na pytanie, jak zmiany w prawodawstwie unijnym, związane z przekształceniem dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), wpłyną na praktykę architektoniczną. Uczestnicy konferencji podpisali manifest WWF, wyrażając tym samym swoje poparcie dla szybkiego i efektywnego wdrożenia do prawa krajowego zapisów znowelizowanej dyrektywy, w tym zaostrzenia wymagań w zakresie ochrony cieplnej budynków oraz wprowadzenia skutecznego systemu certyfikacji energetycznej. Dzięki przejściu na energooszczędne standardy w budownictwie Polacy mogą wyemitować blisko milion ton CO2 mniej w skali roku, a w perspektywie do 2020 roku zaoszczędzić ponad 13 mld złotych1.

Polskie prawo budowlane wciąż pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem Unia Europejska nieustannie pracuje nad udoskonaleniem swoich zapisów, abyśmy mogli budować tak, żeby jednocześnie chronić klimat i oszczędzać pieniądze – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu „Klimat i energia”. – Po raz kolejny, tym razem wspólnie z przedstawicielami branży architektonicznej, której zapisy te bezpośrednio dotyczą, deklarujemy chęć współpracy z politykami, aby Polska nadrobiła te opóźnienia.

Gościem specjalnym konferencji była dr Marzena Chodor z Komisji Europejskiej, która omówiła znaczenie energooszczędnego budownictwa w realizacji unijnej polityki klimatycznej. Komentarz co do sposobu i skuteczności wdrażania unijnych wymogów do polskiego prawa przedstawił dr Aleksander Panek z Narodowej Agencji Poszanowania Energii. W drugiej części konferencji zaprezentowano praktyczne rozwiązania oraz narzędzia pomocne architektom w „zrównoważonym” projektowaniu.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły miesięczniki Architektura Murator oraz Energia i Budynek. Partnerem konferencji był Saint-Gobain ISOVER Polska sp. z o.o.

Przypisy:
1. Analiza potencjału zmniejszenia zużycia energii w nowych budynkach w wyniku zastosowania wyższych standardów w zakresie izolacyjności przegród zewnętrznych, 
www.wwf.pl/cieplo

Pobierz prezentacje z konferencji w formacie PDF:
Autodesk: Projektowanie dla środowiska
Wymagania UE a polskie prawo
Czy w Polsce można tanio budować energooszczędnie
Polityka klimatyczna UE

źródło: WWF, fot. © WWF Holandia
www.wwf.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej