więcej


Energetyka

Rozwój sieci energetycznych pomoże OZE (9632)

2010-10-15

Drukuj
Przynajmniej 2200 km nowych linii energetycznych powstanie w najbliższych trzech latach. To dobra wiadomość m.in. dla producentów energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w tym dla operatorów małych elektrowni wodnych.
Według ostatnich zapowiedzi tylko PSE Operator zamierza do 2013 r. zbudować na terenie całego kraju ok. 2200 km nowych linii 400 kV i 11 stacji elektroenergetycznych. – To kolejna dobra informacja dla naszej firmy. Oznacza to, że powinny pojawić się możliwości budowy elektrowni wodnych w miejscach, w których dotychczas było to nieopłacalne ze względu na duże odległości od linii przesyłowych- podkreśla Marcin Markiewicz, przewodniczący rady nadzorczej MEW. Plany te potwierdzają dane Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, które szacowało, że na budowę nowych linii energetycznych i stacji operatorzy wydadzą do 2015 r. ok. 4,3 mld zł. Kwota ta nie zawiera środków, które poszczególni OSD (operator systemu dystrybucyjnego), zamierzają przeznaczyć na rozbudowę istniejących linii.

Przypomnimy, że do końca 2013 r. MEW zamierza zainwestować w odnawialne źródła energii ponad 130 mln zł. Celem firmy jest uruchomienie elektrowni wodnych o łącznej mocy przekraczającej 6 MW. Już w październiku spółka rozpoczyna pierwszą inwestycję na Śląsku, gdzie kosztem 4,9 mln zł powstania elektrownia woda o mocy 0,5 MW. Budowa zostanie sfinansowane z nowej emisji akcji.

MEW S.A. pozyskała również dwie lokalizacje pod budowę małych elektrowni wodnych w województwie wielkopolskim oraz podkarpackim oraz podpisała porozumienie w sprawie współpracy przy budowie dwóch stopni wodnych na Wiśle. Efektem tego będzie budowa na środkowym odcinku rzeki dwóch małych elektrowni wodnych, o łącznej mocy 6 MW.
 
***

MEW S.A. powstał w 2009 r. Buduje Grupę Energetyczną opartą o dochody uzyskiwane ze sprzedaży energii wytwarzanej w Małych Elektrowniach Wodnych. Firma specjalizuje się w pozyskiwaniu energii z OZE, tzw. odnawialnych źródeł energii oraz budowie małych elektrowni wodnych o mocy zainstalowanej poniżej 5 MW. Spółka planuje zainwestować w odnawialne źródła energii łącznie 130 mln zł. W momencie rozpoczęcia działalności, firma wytypowała dziewięć lokalizacji, w tym cztery do pozyskania jeszcze w 2010 r. Obecnie w posiadaniu Spółki znajdują się dwie lokalizacje, w województwie Wielkopolskim i Podkarpackim, na których trwają procesy inwestycyjne. Poszukiwanie i wykorzystywanie dostępnych, odnawialnych źródeł energii jest konieczne dla zapewnienia trwałego rozwoju społeczeństwa. MEW S.A. jest firmą propagująca społeczną odpowiedzialność biznesu, a produkowana przez nią zielona energia współtworzy nieskażony i bezpieczny dla środowiska ekosystem. Od 18 marca 2010 r. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.

źródło: MEW S.A.
www.mewsa.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej