więcej


Energetyka

217 mln euro na bezpieczeństwo energetyczne (19213)

EurActiv.pl
2016-02-08

Drukuj
galeria

Państwa członkowskie zgodziły się zainwestować 217 mln euro w poprawę bezpieczeństwa energetycznego. Unijne pieniądze otrzyma 15 projektów.

We wtorek (19 stycznia) państwa członkowskie zgodziły się na propozycję Komisji Europejskiej ws. wykorzystania 217 mln euro z Instrumentu Łącząc Europę (CEF, Connecting Europe Facility). Kwota zostanie podzielona między 15 projektów - 9 gazowych i 6 związanych z energią elektryczną.

CEF jest specjalnym funduszem unijnym o łącznej wartości prawie 6 mld euro. Jego celem, zgodnie z nazwą, jest stworzenie nowych połączeń energetycznych między państwami członkowskimi. Dotyczy to zwłaszcza branży gazowej, w której duża część państw, zwłaszcza z Europy Środkowej i Wschodniej jest częściowo lub całkowicie uzależniona od Rosji.

Zwiększanie bezpieczeństwa

Bruksela uważa, że zwiększenie połączeń między krajami unijnymi zwiększy bezpieczeństwo energetyczne ich samych oraz całej UE. Komisja Europejska chce, by każde państwo członkowskie miało do wyboru przynajmniej trzy źródła gazu ziemnego.

„Musimy kontynuować modernizację [połączeń], by włączyć na europejski rynek energetyczny wszystkie państwa [członkowskie] wciąż od niego odizolowane. Dzisiaj wsparcie otrzymują najbardziej potrzebujące regiony” - podkreślał komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete.

Projekty

Zgodnie z tym celem, większość zatwierdzonych projektów będzie realizowanych w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest wśród nich modernizacja bułgarskiej sieci przesyłowej gazu oraz budowa interkonektorów (łączniki gazowe) w Austrii, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech.

Wsparte zostaną połączenia między Francją i Hiszpanią – dzięki czemu hiszpańskie gazoporty będą mogły odbierać gaz dla reszty Europy – oraz między Hiszpanią i Portugalią. Nie ma za to projektów bezpośrednio dotyczących Polski. Pełna lista 15 projektów jest dostępna na stronie KE.

Z 15 projektów jedynie dwa są już na etapie robót. Dla pozostałych przeprowadza się dopiero planowanie - badania opłacalności, przygotowanie projektów inżynieryjnych itp. Z tego powodu ich efekty będą odczuwalne dopiero za kilka lat.

źródło: EurActiv.pl
www.euractiv.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej