- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyczni kreatorzy zmian (13042)
2011-08-10Drukuj
W ramach projektu "Energetyczni kreatorzy zmian" Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny w czerwcu i lipcu 2011 roku przeprowadziła osiem seminariów, w których uczestniczyło ponad 120 przedstawicieli administracji publicznej oraz organizacji pozarządowych z województwa lubelskiego.
Zostały one objęte honorowym patronatem pana Krzysztofa Hetmana – marszałka województwa lubelskiego oraz panów starostów poszczególnych powiatów, a odbyły się w Hrubieszowie, Lubartowie, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie, Białej Podlaskiej, Łukowie, Parczewie i Kraśniku. Seminaria są jednym z działań projektowych, mających na celu przygotowanie lokalnych partnerów do utworzenia partnerstw w celu opracowania i wdrażania strategii zarządzania zmianą gospodarczą w aspekcie rozwoju odnawialnych źródeł energii.
W trakcie seminariów zostały przedstawione wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych przez TNS OBOP wśród mieszkańców 20 powiatów ziemskich województwa lubelskiego pokazujące m. in. ich nastawienie do przewidywanej zmiany gospodarczej związanej z rozwojem branży odnawialnych źródeł energii (OZE). Zaprezentowano również potencjał OZE istniejący w poszczególnych powiatach ziemskich województwa lubelskiego oraz możliwości jego wykorzystania. W trakcie części warsztatowej uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności związane, m.in. z: tworzeniem koalicji branżowych, zasadami komunikacji w społeczności lokalnej, pokonywaniem barier na drodze do zmiany gospodarczej oraz planowaniem strategii zarządzania zmianą gospodarczą z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Celem seminariów było także zachęcenie uczestników do podjęcia współpracy partnerskiej w celu opracowania koncepcji rozwoju lokalnego w oparciu o wykorzystanie potencjału OZE i działania poprawiające efektywność energetyczną (EE), a także zmierzające do opracowania strategii zarządzania zmianą gospodarczą.
Uczestnicy seminariów z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach, oceniając pozytywnie ich urozmaicenie, jakość przekazywanych informacji oraz solidną dawkę ćwiczeń warsztatowych. Pan Paweł Wojciechowski ze starostwa powiatowego w Hrubieszowie skomentował: "dzięki uczestnictwu w seminarium organizowanym w ramach projektu "Energetyczni kreatorzy zmian" uzyskałem wyselekcjonowaną, uporządkowaną, a przede wszystkim aktualną wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii. Jestem przekonany, że opracowana w ramach projektu analiza możliwości wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii jest ważnym krokiem w rozwoju powiatu hrubieszowskiego w obszarze OZE". Z kolei pani Danuta Białowąs z Urzędu Miasta Świdnik, uczestniczka seminarium w Lublinie stwierdziła, że "seminarium było okazją do poszerzenia wiedzy o możliwościach wykorzystania odnawialnych źródeł energii w naszym regionie, a także możliwością wymiany doświadczeń (...) Jednym słowem nie było czasu na nudę, dyskusje przenosiły się nawet na przerwy kawowe".
W kolejnym etapie realizacji projektu partnerstwa lokalne będą mogły zgłosić swoje pomysły do konkursu organizowanego w ramach projektu przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny, który zostanie wkrótce ogłoszony. Spośród nadesłanych aplikacji Kapituła Konkursowa wybierze trzy najlepsze lokalne koncepcje partnerstw.
Dla laureatów konkursu zostaną opracowane strategie zarządzania zmianą gospodarczą w oparciu o wykorzystanie potencjału OZE i poprawę EE. Przedstawiciele zwycięskich partnerstw będą uczestniczyli w 2 wizytach studialnych, w trakcie których zapoznają się z dobrymi praktykami polskich gmin, które wybrały ścieżkę szybkiego rozwoju dzięki wykorzystaniu potencjału OZE i poprawie EE oraz w seminariach rozwijających współpracę zainicjowaną w ramach partnerstw. W powyższych działaniach uczestniczyć będzie po 12 przedstawicieli każdego ze zwycięskich partnerstw. Ponadto, będą one promowane m.in. na portalu projektu i podczas konferencji w czerwcu 2012 roku jako dobre praktyki regionalne.
Szczegółowe informacje na temat działań projektowych znajdują się na portalu www.energetycznikreatorzyzmian.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności