więcej


Dobre praktyki w ekorozwoju - najnowsza publikacja NFOŚiGW dot. systemu finansowania ochrony środowiska w Polsce (11817)

2010-10-07

Drukuj
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie z wojewódzkimi funduszami przygotował publikację prezentującą doświadczenia z realizacji w Polsce inwestycji prośrodowiskowych. Opracowanie „Dobre praktyki w ekorozwoju” zostało zaprezentowane podczas II Forum Ekoenergetycznego, które w dniach 16-18 września br. odbywało się w Polkowicach.
Projekty przedstawione w publikacji są finansowane zarówno ze środków krajowych, jak i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach tzw. „starej perspektywy” oraz Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko“.

Jednym z obszarów zaprezentowanych w publikacji jest ochrona klimatu1.

Jak czytamy w opracowaniu: "Obecnie wzrasta zainteresowanie beneficjentów inwestycjami w tym obszarze, głównie w zakresie modernizacji kotłowni i systemów grzewczych, wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w energetyce zawodowej i przemyśle, termomodernizacji oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Przy czym inwestycje służące pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł mają szczególne znaczenie. Narodowy Fundusz uruchomił trzyetapowy program priorytetowy, w ramach którego Wojewódzkie Fundusze mogą pozyskać dodatkowe środki w formie pożyczki na poziomie 35 mln zł, z przeznaczeniem na budowę ciepłowni i elektrociepłowni wykorzystujących biomasę, biogazowni, elektrowni wiatrowych, geotermii, elektrowni wodnych, pomp ciepła oraz systemów solarnych i fotowoltaicznych. W skali całego kraju są to dodatkowe środki na poziomie 560 mln zł"2.

Za najciekawsze inwestycje w obszarze ochrony klimatu i powietrza uznano:
  • solarny aquapark w Kudowie Zdroju
  • instalację kolektorów słonecznych w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim
  • instalację odsiarczania spalin w Elektrowni Skawina S.A.
  • termomodernizację budynków Politechniki Warszawskiej
  • termomodernizację kompleksu budynków w Gminie Pokój
  • blok energetyczny na nadkrytyczne parametry pary w Elektrowni „Łagisza”
  • modernizację gospodarki cieplnej w Koszęcinie
  • blok energetyczny na nadkrytyczne parametry pary w elektrowni „Pątnów II”
  • inwestycję w Ostrowie Wielkopolskim wykorzystującą biogaz z osadów pościekowych
  • farmę wiatrową w Tymieniu
  • instalację odsiarczania spalin w Zespole Elektrowni „Dolna Odra” oraz budowę kotła do spalania biomasy w elektrowni „Szczecin”.
Więcej informacji o wyżej wymienionych projektach znajdą Państwo w publikacji „Dobre praktyki w ekorozwoju”.

Publikacja dostępna jest pod adresem:
www.nfosigw.gov.pl/download/gfx/nfosigw/pl/nfoaktualnosci/15/211/7/dobre_praktyki_w_ekorozwoju.pdf

Przypisy:
1. Pozostałe obszary to: ochrona wód, ochrona ziemi, poprawa infrastruktury ochrony środowiska sprzyjająca konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, dobre praktyki w rolnictwie oraz ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.
2. "Dobre praktyki w ekorozwoju" Warszawa, wrzesień 2010 r.


ChronmyKlimat.pl
na podstawie:
www.nfosigw.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej