więcej


Big Jump - wielki sukces! (10847)

2010-07-25

Drukuj
Koordynator Big Jump w Europie European Rivers Network (ERN) we Francji poinformował, że według pierwszych podsumowań "Big Jump 2010" 11 lipca przyniosło 250 oficjalnych i ponad 400 nieoficjalnych spotkań nad rzekami w 20 krajach Europy.
Big Jump nad Wisłą w Europie okazał wielkim sukcesem. Duży udział społeczny i ogromne zainteresowanie mediów sprawiły, że wydarzenie było bardzo widoczne. 300 osób w rzece Wiśle w centrum Wisły plus 260 uczestników w całym kraju w 26 miejscach zaznaczyły wyraźnie polski udział na europejskiej mapie Big Jump.

W Polsce Big Jump zorganizowano w ramach programu Klubu Gaja "Zaadoptuj rzekę" dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Katowicach. Wydarzenie spotkały się z dużym zainteresowaniem mediów i entuzjazmem ze strony osób z chęcią przystępujących do akcji.

"Bardzo się cieszę z tak dużego zainteresowania, z tylu spontanicznych reakcji. Niejednokrotnie wymagało to dużego zaangażowania, zmiany niedzielnych planów, wyjazdu nad rzekę czy jezioro. Serdecznie dziękuję. Z tak dużym odzewem woluntarystycznym jeszcze się nie spotkałem. W kilku miejscach przed wejściem do wody plaże, bulwary i koryta rzek oczyszczono ze śmieci i odpadów. Z Brennicy w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim wyciągnięto olbrzymią oponę do ciężarówki.

W Krakowie uprzątnięto plażę na przeciwko historycznej siedziby polskich królów Wawelu" powiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Kolejny Big Jump będzie w 2015 roku. W tym samym czasie wejdą w życie postanowienie Europejskiej Dyrektywy Wodnej, która wymaga podwyższenia jakości chemicznej i ekologicznej wód powierzchniowych w całej Europie.

Więcej o akcji Big Jump (m.in. relacje i zdjęcia) na stronie Klubu Gaja.

źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej