więcej


Bezpieczne i ekologiczne e-faktury (11857)

2010-08-01

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Stosy papierów, zgubione dokumenty, wydruki, znaczki i koperty – to tylko niektóre problemy jakie wiążą się z użytkowaniem papierowych faktur. Dane zaprezentowane poniżej mówią same za siebie.
  • W Polsce wystawia się około 4 miliardów faktur, co daje około 20 tys. ton papieru rocznie
  • By wyprodukować 1 tonę papieru trzeba ściąć 17 drzew, co daje rocznie 170 hektarów lasu
  • Na produkcję jednej tony papieru zużywa się około 8 tys. kWh energii
  • Przez roczną produkcję faktur zanieczyszcza się 8,9 mld litrów wody.
  • W ciągu roku, na wyprodukowanie faktur zużywa się 1,6 mln tonerów
Natomiast faktura w wersji elektronicznej to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Dociera zawsze na czas, pozwala lepiej zaplanować wydatki. Rezygnując z papierowego dokumentu pomagamy też chronić środowisko. Zatem czas dokonać dobrego wyboru, a przemawiają za tym argumenty:

Nie trać czasu!

Zapomnij o kolejkach w banku czy na poczcie. Dokument w formie elektronicznej jest zawsze dostarczony na czas, nigdy nie ginie, wiadomo kto go odczytał i kiedy. Dzięki e-fakturze zyskujemy przynajmniej kilka dni. W konsekwencji jest więcej czasu na weryfikację, poprawne opisanie, dostarczenie do działu księgowości i co bardzo ważne zapłacenie faktur w wymaganym terminie.

Mniej nerwów więcej pieniędzy w kieszeni

E-faktura pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze związane z drukowaniem i wysyłką. Jest także korzystna dla klienta, bo nie musi on odbierać, skanować oraz archiwizować papierowych dokumentów. Wszystkie e-faktury z załącznikami są dostępne w sieci. Płatnik ma łatwy dostęp do faktury, możliwość jej podglądu, i kontroli swoich wydatków.

Chroń Środowisko!

E- faktury nie trzeba drukować, nie trzeba ich przechowywać, nie trzeba wysyłać pocztą. Dzięki temu pomagamy chronić polskie lasy, oszczędzamy energię i ograniczamy zanieczyszczenie środowiska. W związku z tym Twoje sumienie będzie czystsze, a torba listonosza lżejsza.

Zalety e-faktur doceniło już ponad 500 tysięcy klientów Grupy TP – z ekofaktury Orange korzysta już niemal 400 tysięcy klientów, a z faktury elektronicznej TP – blisko 110 tysięcy.

Na portalu społecznościowym facebook powstała grupa „Chcemy legalnie wysyłać faktury e-mailem” zrzeszająca ponad 2 tys. osób, dla których ważne jest rozwiązanie problemu drukowania faktur. – Prowadzę działalność gospodarczą i od zawsze przesyłam klientom faktury pocztą elektroniczną. Zawsze też, jeśli było to tylko możliwe, prosiłem kontrahentów aby oni również przesyłali mi faktury w tej formie. Jest to zwyczajnie najwygodniejsze rozwiązanie – powiedział dla portalu Bankier.pl Wojciech Małota, organizator akcji.

Średniej wielkości firma może zaoszczędzić nawet 150 tys. euro rocznie. Wyniki pokazują, że przejście na faktury elektroniczne pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40 000 ton rocznie. o prawie 90% w porównaniu z korespondencją w formie papierowej.
fot. www.sxc.hu

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej