- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
ADAPTACJA
Ten straszny 2020 rok... (21642)
Wojciech Szymalski2021-01-09
Drukuj
Wielu komentatorów zaznacza, że 2020 rok był „straszny”, „okropny” lub po prostu zły. Czy aby na pewno? Po 6 styczniowym ataku zwolenników Donalda Trumpa na amerykański Kapitol niektórzy twierdzą, że 2021 rok już pobił 2020 pod względem okropności. Ale może załóżmy jednak na chwilę różowe okulary. W 2020 roku wydarzyło się dużo dobrego, także w sprawach ochrony środowiska i klimatu.
Oto na przykład od dawna w Polsce narzekano na niska frekwencję wyborczą. W 2020 roku mieliśmy rekordowo wysoką od 30 lat frekwencję wyborczą w wyborach prezydenckich – 68%, choć wszyscy brali udział w wyborach z maseczkami na ustach. Wcześniej na pewno wielu z nas trapił także fakt, że tak niewiele czasu poświęcaliśmy dzieciom i spędzaliśmy w domu, większość przeznaczając na pracę poza domem. Bach, w 2020 roku na pewno nasze dzieci poczuły się lepiej dopilnowane, a w domach wysiedzieliśmy się zapewne jak nigdy w życiu. Wielu trapił fakt, że Polacy masowo wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy i nie zamierzają wracać. Tymczasem w 2020 roku wiele samolotów z Wielkiej Brytanii przyleciało pełnych wcześniejszych emigrantów, którzy już na wyspy na pewno nie wrócili. Jeśli dotychczas mogliśmy mieć niedosyt sukcesów Polaków w sporcie, to w 2020 roku okazało się, że Polak jest najlepszym piłkarzem świata, żużlowcem, skoczkiem narciarskim, a Polka wygrała po raz pierwszy w historii wielkoszlemowy turniej tenisowy. Mało!
Przejdźmy do ochrony środowiska. Obawy o przyszły klimat w 2019 i 2020 roku były w swoim niewątpliwym apogeum – wyrażał je najsilniej Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Jeśli baliśmy się o to, że emisje gazów cieplarnianych szybko nie spadną, to 2020 rok na pewno był dla nas szokiem. Nagle okazało się, że emisje spadły już w lutym 2020 roku co najmniej o 15%, choć pełne i sprawdzone dane dotyczące całego roku poznamy dopiero za co najmniej kilka miesięcy. Jeśli komuś przeszkadzał ruch lotniczy i np. karmił się mitem szkodliwości tzw.: chemtrails, to w 2020 roku co najmniej kilka miesięcy mógł się cieszyć z błękitnego nieba bez smug kondensacyjnych z silników samolotów – tak, to był piękny widok. Jeśli z kolei komuś przeszkadzał ruch samochodowy i korki, na pewno w 2020 roku ucieszył się, że stopień zakorkowania Polskich miast na pewno spadł. Podobnie z tłokiem w komunikacji miejskiej – od wiosny 2020 roku do dziś po prostu tłoku nie ma. W dodatku w 2020 roku Polska wdrapała się na szczyty rankingów sprzedaży ogniw fotowoltaicznych w Europie. Co więcej, mimo iż Polska wydawała się pariasem w zakresie neutralności klimatycznej do roku 2050, to jednak budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 uchwalono bez polskiego veto w zakresie wymagań związanych z klimatem, a w dodatku podniesiono cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 55% w roku 2030. To wszystko na pewno był piękny prezent na 100 lat ochrony środowiska w Polsce. Prawda?
Coś nie tak? Fakt, to wszystko mieliśmy osiągnąć dopiero za kilka lat, a może nawet dopiero w 2050 roku. Teraz więc mamy podwójny ból głowy. Jak sprawić by te osiągnięcia nie zostały zaprzepaszczone i jak w przyszłości wciąż na nich zarobić. Ból głowy? A może to COVID?
Podobne artykuły
- Ile funduszy z Unii na klimat?
Polskie media zalane są falą informacji na temat potencjalnego veta Polski wobec unijnego budżetu, które powiązane jest z zaproponowaną przez Komisję Europejską regułą praworządności. Nieco w cieniu ucierają się zatem ustalenia dotyczące celów klimatycznych w budżecie Unii. A te przedstawiają się coraz ciekawiej.
Więcej
- Na marginesie klimatu
Tak. Szczyt Rady Europejskiej, tuż po ustaleniu wszystkich szczegółów dotyczących budżetu i praworządności, przyjął nowy cel klimatyczny na poziomie -55% w 2030 roku (w stosunku do roku 1990). Ale nieco na marginesie stało się jeszcze kilka rzeczy.
Więcej
- Idzie mróz, idzie mróz, wiezie kasy cały wóz…
Jeszcze nie opadł kurz po batalii o budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027, a już wiemy jak stoimy. Nadzy!
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności