- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
ADAPTACJA
Śląski sejmik na wniosek marszałka powołał komisję ds. klimatu (21098)
2019-12-23Drukuj
Doraźną komisję ds. klimatu powołali w poniedziałek na wniosek marszałka woj. śląskiego radni Sejmiku tego regionu. Komisja ma zajmować się np. działaniami antysmogowymi, m.in. w kontekście tworzonego na gruncie unijnym Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej.
Jak ocenił na poniedziałkowej sesji marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski (PiS), proponując powołanie komisji, nie będzie się ona kompetencyjnie pokrywała z istniejącą sejmikową komisją ochrony środowiska.
"To bardzo ważna rzecz, nie tylko w skali regionu, ale i kraju: chcemy być regionem, który będzie głośno mówił o pewnych działaniach, które naszym zdaniem są potrzebne. Wiadomo, że potrzeba na to wszystko środków finansowych, ale sprawa klimatu, ochrony powietrza, jest bardzo ważna, nie tylko w kontekście ostatniego szczytu w Brukseli" - mówił marszałek.
Nawiązał w ten sposób do ubiegłotygodniowego szczytu, na którym przywódcy unijni porozumieli się ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu; premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do konkluzji szczytu UE wpisano zasadę, że Polska będzie dochodzić do neutralności w swoim tempie.
"Zawarto tam pewien pakt odnośnie szeroko pojętej energetyki. I też tutaj wielka zasługa pana premiera Mateusza Morawieckiego, z tym dojściem do całości systemu unijnego, zaakceptowanym przez wszystkich członków UE. To jest z jednej strony wielkie wyzwanie, a z drugiej wielkie zobowiązanie" - ocenił Chełstowski.
Jak zadeklarował, w woj. śląskim wykonano na przestrzeni ostatniego roku znaczną pracę w ramach tzw. Platformy Transformacji Regionów Górniczych - pod kątem przygotowywanego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej.
"Mamy mnóstwo przemyśleń, projektów, które chcielibyśmy realizować. Ale też uważamy, że taka komisja, w której jest bardzo duża troska o ochronę środowiska, ochronę powietrza, klimat, to jest chyba rzecz, której w skali całej Polski żaden samorząd jeszcze nie posiada" - przekonywał na poniedziałkowej sesji marszałek.
"I tutaj zwracam się do zbiorowej mądrości radnych, aby powstała taka komisja, która pozwoli nam wypracować pewne mechanizmy i też zająć się pewnymi kwestiami, które państwa radnych także dotyczą i państwo chcieliście, aby były podnoszone" - mówił Chełstowski.
"Dużo projektów realizujemy, dużo zostało podpisanych: +Stop Smog+, kwestia odnawialnych źródeł energii, termomodernizacja, gdzie strona rządowa przekierowała pieniądze do samorządów, ale i dużo zadań przed nami. Takie merytoryczne gremium - otwarte, mądre - powinno mieć w sejmiku miejsce" - ocenił, zgłaszając następnie proponowanych członków komisji.
Członkami doraźnej komisji Sejmiku Woj. Śląskiego ds. klimatu zostało dziesięcioro radnych. Przewodniczącą - zgodnie z wnioskiem marszałka - została Iwona Jelonek z KO, a wiceprzewodniczący Rafał Porc z SLD.
Źródło: PAP
Podobne artykuły
- System kaucyjny jest niezbędny. Musimy nadać wartość odpadom.
iedy nadamy wartość odpadom, będziemy w stanie obniżyć koszty gospodarki odpadami dla gospodarstw domowych, dla przedsiębiorstw, ale również doprowadzić do tego, żeby ograniczyć marnotrawstwo. Kiedy patrzymy, ile tych opakowań jest, to wydaje się, że to nie jest do końca racjonalny sposób gospodarowania - uważa minister klimatu Michał Kurtyka.
Więcej
- UE zaostrza politykę klimatyczną. Polska poza głównym nurtem
– Negując cele polityki klimatycznej UE, stawiamy się trochę poza jej nawiasem – mówi europoseł Adam Jarubas. Jego zdaniem Polska powinna zgodzić się co do kierunków i założeń na kolejne lata, ale też przedstawić rzeczywistą analizę kosztów transformacji energetycznej. Zmiany to konieczność nie tylko ze względu na zdrowie społeczeństwa, ale też realia gospodarcze. Polska ma szansę skorzystać ze znaczącej puli środków europejskich, pod warunkiem jednak, że przestanie plasować się poza głównym nurtem unijnej polityki klimatycznej.
Więcej
- IOŚ uruchomił pełną wersję testową Bazy Danych Odpadowych
W związku z planowanym od 1 stycznia uruchomieniem tzw. Bazy Danych Odpadowych, Instytut Ochrony Środowiska uruchomił w poniedziałek jej pełną wersję. Dzięki temu będzie można ją przetestować przed oficjalnym startem systemu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności