- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
ADAPTACJA
Poradnik - Komunikacja z mieszkańcami (20998)
2019-10-16Drukuj
W ramach projektu współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – LIFE_ADAPTCITY_PL Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju przeprowadziła badania, z których wynika, ze w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł poziom świadomości decydentów szczebla lokalnego oraz mieszkańców Warszawy w zakresie zmian klimatu oraz działań, które mogą przyczyniać się do zapobiegania im lub adaptacji do nich.
Lokalni liderzy i urzędnicy oraz mieszkańcy Warszawy coraz częściej w ocenie zmian klimatu przejawiają postawę oparta na własnym doświadczeniu i własnej ocenie zmian dostrzeganych wokół siebie.
Wśród decydentów badanych w 2019r. można stwierdzić dużo lepsze rozróżnienie dwu zjawisk – przeciwdziałania zmianom klimatu (mitygacji) i adaptacji do tych zmian, co świadczy o wzroście wiedzy i doświadczenia w tematyce zmian klimatu wśród samorządowców.
Respondenci, zarówno decydenci jak i mieszkańcy Warszawy, wyraźniej zdaja sobie tez sprawę z tego, że zarówno władza, jak i obywatele musza dzielić się odpowiedzialnością za przeciwdziałanie zmianom klimatu, aby móc owocnie współpracować.
– To, co nie uległo zmianie i warto o tym wspomnieć w kontekście świadomości zmian klimatu, to fakt, iż decydenci nadal często wskazują na brak odpowiedniej edukacji: trafiającej do odbiorcy i motywującej go, na poziomie odpowiednim do postępu zmian klimatu i zaawansowania działań adaptacyjnych – komentuje dr Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Dr Wojciech Szymalski przypisuje te wyniki realizowanym w Polsce licznym projektom związanym ze zmianami klimatu. Można do nich zaliczyć miedzy innymi ADAPCITY, w ramach którego przygotowano strategie adaptacji dla Warszawy (projekt realizowany przez Fundacje Instytut na rzecz Ekorozwoju, m.st. Warszawę, Unie Metropolii Polskich, Verbung Stuttgart) czy 44MPA, w ramach którego przygotowano plany adaptacji dla 44 miast (realizowany przez Ministerstwo Środowiska), a także organizacje Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach.
W ramach projektu „Eko-lokator_ –_ edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarzadzaniem budynkami” zostały przeprowadzone liczne szkolenia, warsztaty i debaty on-line. Na podstawie wypowiedzi uczestników tych wydarzeń można się było przekonać, że poziom świadomości ekologicznej w dużych miastach wzrasta.
Mieszkańcy miast są bardzo zainteresowani technologiami związanymi z odnawialnymi źródłami energii i popierają stosowanie OZE w budownictwie mieszkaniowym. Maja świadomość konieczności segregacji odpadów. Oczekują czystego powietrza i wody oraz oszczędzania zasobów naturalnych. Domagają się sprawnej, ekologicznej komunikacji miejskiej, a także ścieżek i dróg rowerowych. Chcieliby mieszkać w otoczeniu zieleni, a nawet sami mieć możliwość sadzenia roślinności.
Wzrastają tez oczekiwania społeczne odnośnie do stosowania rozwiązań pro środowiskowych na osiedlach i proekologicznego stylu życia we wspólnocie. Tym samym rosną tez wymagania dotyczące umiejętnej komunikacji osób zarządzających osiedlami z mieszkańcami na tematy związane z szeroko rozumiana ochrona środowiska.
Proekologiczne inicjatywy musza dotyczyć także odpowiedzialnej konsumpcji. Osoby zarządzające powinny stosować ekologiczne kryteria wyboru towarów i usług świadczonych na rzecz wspólnoty czy spółdzielni.
Bardzo wiele zależy od wiedzy i świadomości mieszkańców oraz osób odpowiedzialnych za zarzadzanie wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi, w szczególności od administratorów i zarządców budynków wielorodzinnych.
Z badan przeprowadzonych na początku realizacji projektu „Eko-lokator” wynika, ze mieszkańcy oczekują inicjatywy ze strony osób zarządzających spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi w zakresie proekologicznych rozwiązań i wprowadzania ich na osiedlach mieszkaniowych.
Wzrost poziomu świadomości powoduje, ze osoby zarządzające spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi stoją przed nowymi wyzwaniami. Chodzi już nie tylko o podejmowanie działań technicznych, ale także moderowanie spotkań we wspólnotach i spółdzielniach. Służą temu odpowiednie narzędzia, np. narady obywatelskie.
Ponieważ skutecznej komunikacji najlepiej uczymy się, poznając zrealizowane już kampanie, w naszym poradniku przedstawiamy przykłady ciekawych działań dotyczących komunikacji z mieszkańcami na tematy związane z ochrona środowiska.
Podobne artykuły
- Wdrożenie programu pilotażowego selektywnej zbiórki odpadów BIO jako sposób na komunikację z mieszkańcami Poznania – wywiad z Michaliną Magdziarz Referentem ds. edukacji ekologicznej, koordynatorem programu
Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o. w 2017r. przeprowadził pilotażowy program selektywnej zbiórki odpadów BIO. Celem programu było pozyskanie odpadów kuchennych w strumieniu odpadów biodegradowalnych i uruchomienie komór fermentacyjnych będącej wówczas w rozruchu instalacji do odzysku odpadów biodegradowalnych, czyli biokompostowni oraz zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców.
Więcej
- Sposoby komunikacji z mieszkańcami na tematy związane z ochroną środowiska - cz. 1 artykułu
Podczas szkoleń, warsztatów i na podstawie wypowiedzi uczestników debat on-line przeprowadzonych w ramach projektu „Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami” można się było przekonać, że świadomość ekologiczna w dużych miastach wzrasta.
Więcej
- Sposoby komunikacji z mieszkańcami na tematy związane z ochroną środowiska - cz. 2 artykułu
W drugiej części artykułu: o kampaniach związanych z instalacjami obiektów edukacyjnych i o partycypacji społecznej.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności