- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
ADAPTACJA
Będzie cieplej (20172)
Agata Golec2017-06-30
Drukuj
Wraz z temperaturami rośnie liczba ofiar fali upałów – donoszą naukowcy.
Naukowcy wskazują na bezpośredni związek pomiędzy globalny m ociepleniem a liczbą zgonów spowodowanych upałem. Pozornie nieznaczny wzrost średniej temperatury latem o 0,5 st. C w Indiach i innych tropikalnych krajach rozwijających się może oznaczać wzrost liczby zgonów spowodowanych upałem aż o 146%. Szacuje się, że pod koniec stulecia temperatury w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce wzrosną o co najmniej 2,2 st. C, a nawet o 5,5 st. C. Co istotne, nawet nieznaczny wzrost średniej temperatury może szkodzić zdrowiu. Najbardziej ucierpią najubożsi – a w Indiach ponad 300 mln osób musi przeżyć za mniej niż 1,25$ dziennie. Najbiedniejsi mają ograniczony dostęp do elektryczności i nie korzystają z klimatyzacji.
Autorzy badania, którego wyniki opublikowano w magazynie Science Advances, wzięli pod lupę dane z Indyjskiego Instytutu Meteorologicznego z lat 1960-2009. Okazało się, że kiedy średnia temperatura latem sięgała 27-27,5 st. C, prawdopodobieństwo, że fala upału uśmierci więcej niż 100 osób wzrastało z 13% do 23%. Znajduje to odbicie w historii – w latach 1975 i 1976, kiedy średnia temperatura latem wyniosła 27,4 st. C, zmarły odpowiednio 43 i 34 osoby. W okresie kolejnych 54 lat średnia długość okresu z rekordowymi temperaturami wyniosła 7,3 dni. W 1998 roku, kiedy fale upałów wydłużyły się do 18 dni a średnia letnie temperatura przekroczyła 28 st. C, śmierć poniosło 1665 osób. W 2003 roku, podczas 13-dniowej fali upału, odnotowano 1500 zgonów. Naukowcy ostrzegają, że do połowy stulecia co najmniej 60% powierzchni tropikalnej części Afryki i terenów położonych na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego doświadczy temperatur wyższych niż kiedykolwiek w XX w.
W innym badaniu, opisanym w czasopiśmie Nature, uwagę naukowców przykuły upały, które przeszły w kwietniu br. przez Tajlandię, Laos, Birmę, Kambodżę i Malezję to skutek nasilającej się zmiany klimatu w połączeniu z efektem El Nino. Badacze potwierdzają, że 15 najcieplejszych kwietniów w ciągu 80 ostatnich lat zdarzyło się po roku 1980 i tylko w jednym przypadku nie zbiegło się to z wystąpieniem El Nino. Mimo że z tragedię z kwietnia 2016 w połowie odpowiada El Nino, to aż w 30% zaistniałe anomalie pogodowe były skutkiem długoterminowego ocieplenia planety. Nie ulega wątpliwości, że wraz z upływem lat zjawisko to będzie się nasilać – podkreślają naukowcy.
Prowadzone badania mogą pomóc przygotować się na coraz bardziej dotkliwe skutki zmian klimatu w przyszłości. Szczególnie narażone są na nie miasta, w których zazwyczaj jest dużo cieplej niż na terenach wiejskich. Możliwość przewidzenia nadchodzących fal upałów pozwala ratować życie, nie oznacza to jednak, że znika konieczność ograniczania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dopiero całkowita rezygnacja z paliw kopalnych i przejście na energię ze źródeł odnawialnych ma szansę ograniczyć ryzyko masowych tragedii.
Jeśli do 2100 roku będziemy spalać paliwa kopalne w tym samym tempie co obecnie, nawet 3/4 światowej populacji będzie mogła paść ofiarą śmiertelnych fal upałów. Nawet jeśli rządy dotrzymają obietnic złożonych w ramach Porozumienia Paryskiego, niemal połowie z nas grozi choroba lub śmierć z powodu zbyt wysokiej temperatury. Dlaczego tak się dzieje? Temperatura i wilgotność powietrz mają bezpośredni wpływ na naszą fizjologię. Optymalna temperatura ludzkiego ciała to około 37 stopni. Kiedy wzrostowi temperatury towarzyszy wzrost wilgotności, nasze ciało nie może się chłodzić poprzez pocenie. A im wyższa temperatura, tym szybciej rośnie wilgotność.
Fala upałów w Europie w 2003 roku spowodowała około 70 tys. zgonów. W 2010 roku w Moskwie z powodu wysokich temperatur zmarło 10 tys. osób. Do 2020 roku możemy się spodziewać kolejnych tragedii. Naukowcy stworzyli mapę miast i regionów o największym zagrożeniu falami upałów. Obecnie jedna trzecia ludzkości żyje w strefach, gdzie śmierć z powodu wysokich temperatur jest lub będzie zagrożeniem w przyszłości. Przewiduje się, że coraz więcej będzie miejsc gdzie takie zagrożenie będzie występowało przez co najmniej 20 dni w roku. W roku 2100 w Nowym Jorku nawet 50 dni rocznie może być śmiertelnie upalnych, w australijskim Sydney 20, w Los Angeles 30.
Wciąż jeszcze często mówi się o skutkach zmian klimatu w kontekście nieuniknionej przyszłości. Dlaczego tak trudno nam zauważyć, że zbierają one swoje żniwo już dziś?
Agata Golec, ChronmyKlimat.pl
Na podstawie: http://climatenewsnetwork.net/
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności