- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Budget review - Komisji Europejskiej wizja przyszłego budżetu UE (lub jej brak)
2010-11-0519 października opublikowany został długo oczekiwany Komunikat KE podsumowujący proces przeglądu budżetu Unii Europejskiej. Dokument ten miał ukazać się już w 2008 lub 2009, a do powstałego opóźnienia przyczyniła się przedłużająca ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego, wejście w życie nowej strategii Europe 2020 i powołanie Komisji w nowym składzie. Część przeglądu stanowiły konsultacje społeczne, które Komisja prowadziła za pośrednictwem Internetu do czerwca 2008.
Więcej
-
Polskie klimatyczne zazielenianie w Japonii
2010-11-05Promocja polskiego Systemu Zielonych Inwestycji (GIS) oraz nowych obszarów współpracy pomiędzy Polską i Japonią w ramach projektów związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych i ochroną środowiska – były głównymi celami wizyty ministra środowiska prof. Andrzeja Kraszewskiego w Tokio.
Więcej
-
Włączenie sektora lotniczego do EU ETS
2010-11-04Unia Europejska jako jeden z liderów w walce ze zmianami klimatycznymi, w ramach tworzenia swojej polityki związanej z rozszerzaniem Wspólnotowego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS), nie mogła pozostać obojętna na przyrost emisji z międzynarodowego sektora transportu lotniczego w latach 1990 – 2006 o prawie 100%. W tym samym okresie całkowita emisja gazów cieplarnianych w ramach UE spadła o 3%, lecz emisja z wspólnotowego sektora lotniczego wzrosła o 30% i utrzymała dynamikę wzrostową.
Więcej
-
Brytyjski kompleksowy plan redukcji emisji CO2
2010-11-04Raport opublikowany przez brytyjską organizację Centre for Alternative Technology przedstawia wnioski po wprowadzeniu programu „Zeroemisyjna Wielka Brytania do roku 2030” oraz podkreśla potrzebę międzynarodowej współpracy.
Więcej
-
Początkowe wsparcie finansowe projektów niskoemisyjnych
2010-11-03Fundusz na rzecz rozruchu pomocy technicznych (SCAF) pomaga inwestorom finansować wczesne fazy rozwoju technologii czystej energii w krajach rozwijających się. Zadaniem funduszu powołanego przez Program Środowiskowy ONZ, banki rozwoju Azji i Afryki oraz Globalny Fundusz Ochrony Środowiska (GEF) jest pobudzanie przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i poprawą efektywności energetycznej w krajach rozwijających się.
Więcej
-
Ku ekologicznej klimatyzacji
2010-11-02Klimatyzatory wykorzystujące energię odnawialną (np. energię słoneczną) wkrótce wejdą do masowej produkcji – to kamień milowy na drodze do redukcji zmian klimatycznych oraz wycofania z użycia gazów cieplarnianych, takich jak wodorochlorofluorowęglowodory (HCFC).
Więcej
-
Liderzy Czystego Biznesu wyłonieni
2010-10-29Małe i średnie przedsiębiorstwa po raz kolejny udowadniają, że ekologiczne wdrożenia mogą być doskonałym sposobem na kryzys w gospodarce, dzięki którym zyskują znaczne oszczędności. Dziewięć MŚP zostało nominowanych do Konkursu Czysty Biznes 2010 organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Już 5 listopada w Zakopanem poznamy laureatów tego prestiżowego, organizowanego już po raz 12. konkursu.
Więcej
-
Unia ustala limity emisji na rok 2013
2010-10-29Komisja Europejska dokonała kontroli zgodności pułapów emisji gazów cieplarnianych w Unii z systemem handlu emisjami (ETS) na rok 2013, w celu dostosowania nowych sektorów, takich jak produkcja aluminium oraz petrochemia.
Więcej
-
Czesi rozważają wprowadzenie podatku od uprawnień do emisji CO2
2010-10-28Rząd czeski poszukuje dodatkowych funduszy, które pozwolą na ograniczenie spodziewanego gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej wywołanego dopłatami dla producentów energii słonecznej. Jednym z proponowanych źródeł jest opodatkowanie przydziału uprawnień do emisji CO2. Uzyskane w ten sposób dochody mają zostać przeznaczone na obniżenie taryfy odkupu energii słonecznej (feed-in tariff), którą płacić muszą dystrybutorzy energii. Rząd Czech zakłada, że dzięki temu uda się utrzymać wzrost cen energii zarówno dla przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych w 2011 roku w granicach 5,5%.
Więcej
-
Polskie ekotechnologie na trzech kontynentach
2010-10-27W październiku, listopadzie i grudniu laureaci GreenEvo - Akceleratora Zielonych Technologii i ich technologie prezentowane będą łącznie w 6 krajach na trzech kontynentach. Trasa promocji GreenEvo obejmuje Białoruś, Ukrainę, Indie, Wietnam, Francję, Rosję i Meksyk. Pod skrzydłami Ministerstwa Środowiska jeszcze w tym roku odwiedzą najważniejsze imprezy targowe i konferencje o ochronie środowiska na całym świecie.
Więcej
-
Zwiastun kolejnego Konkursu GIS
2010-10-24Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje potencjalnych Wnioskodawców, że przygotowuje dokumentację konkursową w ramach programu priorytetowego System zielonych inwestycji Część 1) - zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej.
Więcej
-
Zielony rozwój: szansa czy zagrożenie dla polskiej gospodarki?
2010-10-22Bariery na drodze transformacji w kierunku bardziej zielonej gospodarki oraz rekomendacje dla przyspieszenia tego procesu były głównymi tematami konferencji „Zielony rozwój: szansa czy zagrożenie dla polskiej gospodarki?”, która odbyła się w dniu 19 października br. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Firmy chcą lepszej ochrony klimatu
2010-10-2229 europejskich firm, w trosce o wzmocnienie europejskiej gospodarki, nowe miejsca pracy i bezpieczeństwo inwestycji, wezwało Unię Europejską do zwiększenia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych z 20 do 30% do roku 2020. WWF jest jednym z inicjatorów tego apelu.
Więcej
-
Przegląd nowych regulacji w zakresie handlu uprawnieniami do emisji
2010-10-21Ministerstwo Środowiska kończy prace nad projektem od dawna zapowiadanej ustawy o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Przyjęcie tej ustawy jest uzasadnione z wielu względów, wśród których największe znaczenie ma potrzeba pilnej implementacji nowych aktów prawa UE tj. Dyrektywy 2008/101/WE zmieniającej dyrektywę 2003/87/WE w celu uwzględnienia działalności lotniczej w systemie handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie1 oraz Dyrektywy 2009/29/WE zmieniającej dyrektywę 2003/87/WE w celu usprawnienia i rozszerzenia wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych2 chociaż tę ostatnią Dyrektywę projektowana ustawa implementuje w dość ograniczonym zakresie.
Więcej
-
„Zielona Księga” Narodowego Programu Redukcji Emisji już dostępna
2010-10-2118 października Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji opublikowała "Zieloną Księgę" - obszerny dokument, będący efektem pracy 17 Grup Roboczych Rady i analizujący bariery legislacyjne, organizacyjne oraz finansowe Narodowego Programu Redukcji Emisji, a także identyfikujący zadania jakie trzeba zrealizować w jego ramach.
Więcej
-
EU-ETS utrudnia rzeczywistą redukcję emisji CO2
2010-10-21Zgromadzeni w Luksemburgu przedstawiciele rządów państw unijnych zostali ostrzeżeni, że całkowite zaufanie do systemu handlu emisjami i redukcji emisji jest niebezpieczne. Europejska część organizacji „Friends of the Earth” (FoE) na sześć tygodni przed międzynarodową konferencją w Cancun zaapelowała do ministrów środowiska, by oparli się naciskom ze strony przemysłu i podwyższyli poziom redukcji emisji.
Więcej
-
Analiza rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 we wrześniu 2010
2010-10-18Wrzesień 2010 roku, miesiąc po sierpniowych dynamicznych wzrostach cen uprawnień, odnotował wyraźny ruch korekcyjny. Po sierpniowym maksimum w którym cena doszła do 15,80 €/EUA, rozpoczął się ruch korekcyjny, którego minimum nastąpiło w dniach 15-17 września. Minimum było niższe od szczytu o ok. 6 % i unormowało się na poziomie 14,76 €/EUA.
Więcej
-
Prof. Mianowski o tym, czy paliwo z odpadów może być opłacalne
2010-10-18W porównaniu z przeróbką ropy naftowej proces przeróbki tworzyw sztucznych na paliwa płynne jest w nieopłacalny. Jednak Polsce już za kilka lat grożą olbrzymie kary Unii Europejskiej, jeśli nie osiągniemy odpowiednich progów recyklingu. Być może produkcja paliw z tworzyw sztucznych będzie jednak bardziej opłacalna niż płacenie kar - zastanawia się prof. Andrzej Mianowski z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.
Więcej
-
Koniec oszustw dotyczących podatku VAT przy obrocie uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w systemie EU ETS
2010-10-14Kończy się czas masowych nadużyć na rynku obrotu uprawnieniami do emisji (EU ETS) związanych z oszustwami na ogromną skalę w rozliczaniu podatku VAT. Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad wdrożeniem do polskiego prawodawstwa stosownych przepisów unijnych mających na celu powstrzymanie, m.in. nadużyć na rynku węglowym.
Więcej
-
Rola patentów w zwalczaniu zmian klimatu
2010-10-14Sześć państw (Japonia, USA, Niemcy, Korea Południowa, Francja oraz Wielka Brytania) jest źródłem 80% wszystkich światowych innowacji w dziedzinie czystej energii. Jest to jeden z kluczowych wniosków, jakie wynikają z badań podjętych wspólnie przez Europejskie Biuro Patentowe (EPO), Program Środowiskowy ONZ oraz Międzynarodowe Centrum Handlu i Zrównoważonego Rozwoju (ICTSD). Badania te dotyczyły sposobu powstawania oraz dystrybucji nowych technologii, a także ich wpływu na zmiany klimatu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności