- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
IKEA w Polsce wyprodukuje tyle zielonej energii, ile sama konsumuje (19115)
2015-12-06Drukuj
IKEA będzie produkować w Polsce tyle energii pochodzącej z OZE, ile zużywa cała zlokalizowana w naszym kraju infrastruktura szwedzkiego koncernu.
– Jeżeli chcemy powstrzymać zmiany klimatyczne, jest to bardzo istotne, żeby duże firmy również brały odpowiedzialność za redukcję emisji. IKEA ma cel, żeby wytwarzać tyle energii odnawialnej, ile konsumuje. W Polsce powinno to nastąpić w przeciągu najbliższych miesięcy. Dzięki tym inwestycjom uda nam się obniżyć nasz ślad węglowy w Polsce – mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Karol Gobczyński, Manager ds. Energii i Klimatu w Grupie IKEA w Polsce.
Polska stanie się wkrótce pierwszym krajem poza Skandynawią, w którym IKEA osiągnie niezależność energetyczną. Docelowo IKEA ma stać się niezależna energetycznie na całym świecie i produkować taką samą ilość energii jaką zużywa, dzięki generacji energii z OZE i poprawie efektywności energetycznej, już w roku 2020.
Obecnie polska infrastruktura IKEA zużywa rocznie około 400 GWh energii elektrycznej, a dodając zużycie energii cieplnej, wychodzi w sumie ok. 800 GWh.
W rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Karol Gobczyński, Manager ds. Energii i Klimatu w Grupie IKEA w Polsce, informuje, że w ramach strategii IKEA People & Planet Positive IKEA określiła, że będzie dążyć do wytwarzania takiej samej ilość energii odnawialnej, jaką konsumuje poprzez inwestycje w energię odnawialną oraz poprawę efektywności energetycznej
– W swoich działaniach, w których skupiamy się na zmniejszeniu emisji CO2 i zwiększeniu efektywności energetycznej, staramy się koncentrować na poprawie zarządzania energią oraz wprowadzaniu rozwiązań umożliwiających redukcję zużycia energii m.in. wymieniając oświetlenie na energooszczędne LED-y, zwiększając rekuperację ciepła, optymalizując procesy produkcyjne oraz systemy energetyczne czy poprawiając monitoring zużycia energii. Efektywność energetyczna to nieustanna poprawa i widzimy również, jak wiele jest jeszcze do zrobienia – komentuje Karol Gobczyński.
W ramach strategii People & Planet Positive Grupa IKEA zainwestuje do końca 2015 roku na całym świecie w sumie 1,5 miliarda euro w energetykę wiatrową i słoneczną. Grupa zobowiązała się do zakupu 314 turbin wiatrowych w dziewięciu krajach i zainstalowania 700 000 paneli słonecznych na dachach swoich budynków. Oprócz Polski IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.
Zaspokajając samemu swoje zapotrzebowanie na energię w Polsce IKEA stawia na różne technologie. W fabrykach IKEA Industry wykorzystywane są kotły na biomasę, a w jednej z fabryk działa system kogeneracyjny wytwarzający energię elektryczną i cieplną z biomasy. Dodatkowo w trzech sklepach IKEA, w Bydgoszczy, Łodzi i Wrocławiu oraz w Centrum Dystrybucji w Jarostach, działają pompy ciepła. W sklepach w Gdańsku, Krakowie i Łodzi zainstalowane są kolektory słoneczne służące do podgrzewania wody. Starsze sklepy oraz część centrów dystrybucji wykorzystują do ogrzewania gaz ziemny.
W tej chwili do Grupy IKEA w Polsce należy ponadto pięć farm wiatrowych, a w przeciągu najbliższych miesięcy zostanie sfinalizowany zakup szóstej farmy wiatrowej.
Wcześniej, w lutym br. IKEA poinformowała o zakupie położonej w woj. łódzkim farmy wiatrowej we Wróblewie. IKEA zobowiązała się ponadto do zakupu kolejnych dwóch farm w Gizałkach oraz Lubartowie. Wcześniej, w 2013 r. IKEA kupiła swoje pierwsze farmy wiatrowe w Polsce. Parki wiatrowe w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich na Podkarpaciu według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh energii elektrycznej rocznie.
Wszystkich sześć farm wiatrowych Grupy IKEA w Polsce ma co roku wytwarzać do 473 GWh energii elektrycznej, co razem z energią cieplną, produkowaną z biomasy przez IKEA Industry, pokryje całe zapotrzebowanie szwedzkiego koncernu na energię w naszym kraju.
źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl
Podobne artykuły
- Boom na ekoprodukty w sklepach IKEA
IKEA zanotowała ponad miliard euro przychodu ze sprzedaży produktów ekologicznych w 2014 roku. Oznacza to wzrost o 58% w porównaniu z rokiem 2013.
Więcej
- IKEA w 2020 zużywać będzie tylko zieloną energię
Za pięć lat IKEA w Polsce osiągnie niezależność energetyczną, a produkowana na potrzeby firmy energia pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Obecnie firma inwestuje w farmy wiatrowe i fotowoltaikę - rozmawiamy z Pauliną Nesteruk-Łuczyńską z IKEA.
Więcej
- IKEA - za pięć lat zasilanie wyłącznie zieloną energią [WIDEO]
Rozmawiamy z Pauliną Nesteruk-Łuczyńską z IKEA Polska o poltyce firmy w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz planach osiągnięcia niezależności energetycznej poprzez przejście w 100% na zasilanie zieloną energią.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności