- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Tauron zaproponuje nowe projekty, by otrzymać darmowe uprawnienia do emisji CO2
2012-09-03Tauron znalazł się w gronie energetycznych koncernów, którym Komisja Europejska wykreśliła inwestycje dające możliwość otrzymania darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. To może oznaczać utratę pieniędzy na modernizację. Aby do tego nie dopuścić, spółka zaproponuje nowe projekty. Nie jednak pewne, czy Komisja je zaakceptuje.
Więcej
-
Czy czeka nas globalny głód? Naukowcy biją na alarm
2012-08-30Szacuje się, że do końca 2050 roku liczba ludności na Ziemi przekroczy dziewięć miliardów, a popyt na żywność wzrośnie o 70%. Aby zaspokoić coraz większe potrzeby ludzkości, nie wystarczy już dotychczasowy sposób upraw. Rolnictwo stoi przed ogromnym wyzwaniem, a świat przed realnym widmem głodu i konfliktów społecznych.
Więcej
-
Handel nadwyżką CO2
2012-08-24Zachęcamy do zapoznania się z audycją radia TOK FM na temat propozycji Koalicji Klimatycznej w sprawie wykorzystania zysków z aukcji uprawnieniami do emisji. Gościem Pawła Sulika był Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Zmiany w handlu emisjami w Polsce
2012-08-17Aukcje uprawnień do emisji już od 2013 r. i ochrona przed ucieczką emisji poza Europę – to niektóre z przygotowywanych przepisów. Rada Ministrów przyjęła założenia przepisów dostosowujących polskie prawo do zmieniającego się od 1 stycznia przyszłego roku europejskiego systemu handlu emisjami (ETS).
Więcej
-
Zielona energia czy dziura budżetowa. Gdzie trafi 118 mld zł z handlu emisjami CO2?
2012-08-15Chętnych na pieniądze z handlu emisjami dwutlenku węgla jest przynajmniej dwóch. Minister finansów chce, by pieniądze załatały dziurę budżetową. Szef resortu gospodarki zamierza zainwestować je w rozwój zielonych technologii. Pula do podziału wynosi ok. 118 mld zł na lata 2013-2020. To i tak mniej niż zakładano, gdy powstawał system handlu emisjami CO2. Wczoraj podczas posiedzenia rządu ten spór miał zostać rozstrzygnięty.
Więcej
-
Na rynku znów zabraknie rzepaku na biopaliwa, ale i cele spożywcze
2012-08-13Rzepak staje się coraz bardziej poszukiwanym surowcem. Zapotrzebowanie na niego wzrasta, zwłaszcza na cele energetyczne. Mają na to wpływ regulacje prawne, zgodnie z którymi udział biokomponentów w zużyciu paliw płynnych systematycznie zwiększa się. W tym roku po raz kolejny zabraknie tego surowca na rynku, także na cele spożywcze.
Więcej
-
Minister środowiska przeciw nierynkowemu zawyżaniu cen emisji CO2
2012-08-10"Nie zmienia się reguł w trakcie gry. Zostały one wspólnie ustalone, w ramach poważnego konsensusu politycznego. Inwestorom należy się szacunek" – tak Marcin Korolec, minister środowiska komentuje dla Agencji Informacyjnej Newseria propozycje Komisji Europejskiej. Bruksela chce mieć wpływ na to, jaka ilość uprawnień do emisji dwutlenku węgla będzie przeznaczona na aukcje. Ograniczając tę ilość sprawi, że emisja CO2 stanie się droższa, a tym samym energetyka oparta na węglu będzie mniej konkurencyjna w stosunku do "zielonej", promowanej przez unijne instytucje.
Więcej
-
Spadkowa korekta cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla w lipcu
2012-08-07Pomimo że pierwszy tydzień lipca rozpoczął się od nieznacznych wzrostów średnich cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rynkach spotowych, przez pozostałą część miesiąca obserwowaliśmy skokową deprecjację ich wartości. Spadkowa korekta była efektem rosnącej nadpodaży uprawnień na rynku oraz odłożenia w czasie przez Komisję Europejską decyzji o rozwiązaniu problemu nadwyżki.
Więcej
-
Ministrowie walczą między sobą o pieniądze z handlu emisjami CO2
2012-08-06W rządzie trwa spór o to, na co przeznaczyć pieniądze, które Polska otrzyma ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Stawka toczy się o ok. 27 mld euro. Minister finansów chce załatać nimi dziurę budżetową, natomiast szef resortu gospodarki chciałby przeznaczyć je na modernizację sektora energetycznego.
Więcej
-
Badanie dla resortu środowiska: najbardziej boimy się zanieczyszczonego powietrza
2012-08-03Polacy najbardziej boją się trzech ekologicznych problemów: zanieczyszczenia powietrza, wód oraz problemu śmieci – wynika z opublikowanych w poniedziałek przez Ministerstwo Środowiska rezultatów badania opinii publicznej, zleconego przez ten resort.
Więcej
-
Komisja przygotowuje zmianę harmonogramu aukcji uprawnień do emisji
2012-07-31W połowie kwietnia Komisja Europejska zapoczątkowała przegląd harmonogramu sprzedaży na aukcji w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), zaś w dniu 25 lipca przedstawia decyzję mającą na celu doprecyzowanie przepisów dyrektywy EU ETS dotyczących harmonogramu aukcji uprawnień do emisji.
Więcej
-
Handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych: Komisja decyduje o przejściowych bezpłatnych uprawnieniach dla elektrowni w Polsce
2012-07-1813 lipca br. Komisja Europejska zaakceptowała wniosek Polski o dalszy przydział bezpłatnych uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami (EU ETS) dla polskiego sektora energetycznego po roku 2012, pod warunkiem dokonania pewnych zmian.
Więcej
-
Indywidualne uprawnienia do emisji – wszystko w rękach konsumenta
2012-07-16Handel indywidualnymi uprawnieniami do emisji obejmuje różne sposoby na ograniczenie emisji CO2 przez przeniesienie na konsumentów odpowiedzialności za zarządzanie emisjami związanymi ze zużyciem energii. Obywatelom przyznaje się określoną ilość darmowych uprawnień, którymi można handlować. Czy taki system ma szansę?
Więcej
-
Debata o przyszłości systemu ETS
2012-07-09Jak powinien wyglądać Europejski System Handlu Emisjami (ETS)? Jak przezwyciężyć obawy biznesu związane z realizacją polityki klimatycznej? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy warszawskiej debaty nt. przyszłości ETS. Spotkaniu, współorganizowanym z Centrum Studiów nad Polityką Europejską (CEPS), przewodziła Teresa Ribera, była sekretarz stanu ds. zmian klimatu w Ministerstwie Środowiska, Obszarów Wiejskich i Zasobów Morskich Hiszpanii.
Więcej
-
Wzrosty w czerwcu szansą na odwrócenie trendu na rynku handlu emisjami
2012-07-05Niemal przez cały czerwiec obserwowaliśmy wzrost wartości uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Jednostki EUA sprzedawane poprzez grudniowe kontrakty terminowe, notowane na londyńskiej giełdzie ICE, najniżej wyceniane były podczas pierwszej sesji w miesiącu (6,17 euro), natomiast najwyżej na ostatniej (8,48 euro). Wzrost cen uprawnień EUA z poziomu 6,17 euro o ponad 37 proc. w okresie jednego miesiąca może sygnalizować odwrócenie dotychczas obowiązującego trendu spadkowego.
Więcej
-
Ukazał się kolejny przegląd energetyczny BP
2012-06-28Jak co roku, w połowie czerwca ukazał się kolejny przegląd BP "Statistical Review of World Energy 2012", omawiający główne kierunki zmian na światowym rynku energii. Z roku na rok zużywamy coraz więcej energii. W 2011 roku wzrosła produkcja energii z węgla, zmalała za to ilość energii z atomu. Największy wzrost odnotowały odnawialne źródła (bez hydroelektrowni). Wygenerowały 17,7% więcej energii niż rok wcześniej, lecz ich udział wciąż jest niezmiernie mały.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska: nie zrealizowaliśmy celów z poprzedniego szczytu w Rio. Rusza kolejny
2012-06-19W środę w Brazylii rozpoczyna się konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych Rio+20. Światowi przywódcy ustalą jak budować "zieloną gospodarkę" i zmniejszyć skalę ubóstwa w ciągu następnych 20 lat. Szacuje się, że do roku 2050 liczba ludności na świecie wzrośnie z 7 do 9 miliardów. Tymczasem rośnie zapotrzebowanie na zasoby naturalne, a ich zapasy maleją.
Więcej
-
Jak uratować EU ETS?
2012-06-18Unijny system handlu emisjami niebezpiecznie się chwieje. Ceny uprawnień spadają, inwestycje w zielone technologie tracą na opłacalności. O przyczynach zaistniałej sytuacji i możliwych rozwiązaniach można przeczytać w najnowszym raporcie przygotowanym przez Oko-Institut na zlecenie Greenpeace i WWF.
Więcej
-
Polska gotowa na Rio+20
2012-06-15GreenEvo wśród najlepszych rozwiązań dla zielonej gospodarki na Rio+20. Pierwsze wydarzenia w ramach globalnego szczytu już za tydzień, a negocjacje polityczne na ostatniej prostej.
Więcej
-
Uruchomiono europejską platformę oszczędnego gospodarowania zasobami
2012-06-12Komisarz ds. środowiska Janez Potočnik uruchomił 5 czerwca br. europejską platformę oszczędnego gospodarowania zasobami, której zadaniem jest zapewnianie doradztwa i wskazówek w zakresie strategii politycznej mającej ukierunkować europejską gospodarkę na bardziej zrównoważony model rozwoju. Oszczędne gospodarowanie zasobami jest filarem strategii "Europa 2020" na rzecz inteligentnego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu, a zatem stanowi priorytet dla Komisji Europejskiej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności