- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
Uprawianie sportu a smog. Jak sobie nie zaszkodzić? [WIDEO] (18388)
2015-03-31Drukuj
Temperatury na zewnątrz zaczynają sprzyjać biegaczom i rowerzystom. Niezmiennie nie sprzyja im jednak zanieczyszczenie powietrza. Jak uprawiać sport, żeby sobie przy tym nie zaszkodzić?
Choć za nami dopiero pierwszy kwartał, to sześć polskich miast już wyczerpało limity smogowych dni na cały rok. Jak informuje Greenpeace, z taką sytuacją mamy do czynienia w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Nowym Sączu i Suchej Beskidzkiej.
Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że brudne powietrze szkodzi zdrowiu. Może wywołać choćby problemy z układem krążenia i oddechowym, a u osób cierpiących na choroby, doprowadzić do zaostrzenia ich przebiegu. Szacuje się, że z powodu złej jakości powietrza w ciągu roku przedwcześnie umiera aż 45 tysięcy Polek i Polaków. „Sport to zdrowie”, ale gdy uprawiamy go w smogu, poprzez pogłębiony oddech wdychamy większe ilości zanieczyszczeń. Co zatem robić żeby sobie nie zaszkodzić?
Sprawdzaj zanieczyszczenie
Po pierwsze, sprawdzaj poziomy zanieczyszczeń i odpuść sobie treningi w dni, w których występują wysokie stężenia. Najłatwiej użyć do tego jednej z wielu aplikacji mobilnych dostępnych na smartfony. Są w zasadzie bezobsługowe – gdy pojawi się smog, aplikacja sama nas o tym poinformuje. Informacji o zanieczyszczeniach można również szukać na Twitterze (#UwagaSmog), portalach społecznościowych lokalnych alarmów smogowych albo na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.
Niestety, nie ma co liczyć, że WIOŚ sam z siebie ostrzeże nas przed smogiem. Określone w prawie stężenie zanieczyszczeń przy którym inspektoraty muszą ogłaszać alarmy smogowe jest tak wysokie, że w praktyce występuje bardzo rzadko. Dla porównania weźmy Paryż, o którym ostatnio było głośno właśnie z powodu smogu. We Francji poziom alarmowy zanieczyszczeń jest jednak prawie cztery razy niższy niż w Polsce. Gdyby nad Wisłą były takie same przepisy jak nad Sekwaną, to w Krakowie alarm smogowy tylko od stycznia do marca tego roku obowiązywałby przez około 50 dni (!) W tym samym czasie w Paryżu alert trwał przez niecałe dwa tygodnie...
Zainwestuj w maskę
Jeśli mimo wysokiego poziomu zanieczyszczeń nie chcesz zrezygnować z treningu, warto zainwestować w odpowiednią maskę przeciwpyłową. Niestety, najtańsze urządzenia nie gwarantują odpowiedniej ochrony. Dobra maska kosztuje ok. 80-130 zł i nie tylko dobrze chroni przed pyłami i alergenami, ale również ma niebanalny design – w sklepach internetowych znajdziemy kilkadziesiąt różnych wzorów.
Rower czy spacer i tak lepszy od samochodu
Pamiętając o zagrożeniu, ostatecznie nie dajmy się zwariować. Jadąc na rowerze czy idąc spacerem do pracy i tak jesteśmy mniej narażeni na zanieczyszczenia niż stojący w korkach kierowcy czy pasażerowie komunikacji publicznej. Ciekawy eksperyment zakończony takimi właśnie wnioskami przeprowadzono w Londynie. Jak można zobaczyć w powyższym filmie, najwięcej spalin wdychają kierowcy aut przy ruchliwych drogach. Dużo czystszym powietrzem oddychają jadący tą samą trasą rowerzyści. Jednak zdecydowanie najlepszą opcją jest obranie właściwej drogi, z dala od głównych arterii. Warto też pamiętać, że w bezwietrzne dni smog kumuluje się w obniżeniach terenu, np. w dolinach rzek. Dlatego wtedy lepiej wybrać się na trening w wyżej położone części miasta.
Marek Józefiak, Chrońmy Klimat
Podobne artykuły
- Himalaista Andrzej Bargiel walczy ze smogiem w Zakopanem [WIDEO]
Ludzie pytają, co w górach jest ważne, a ja odpowiadam, że to samo, co w życiu: oddychanie – mówi wybitny narciarz wysokogórski Andrzej Bargiel w spocie „ Walka o oddech”, promującym kampanię Podhalańskiego Alarmu Smogowego.
Więcej
- Biegacze chcą przegonić smog z Krakowa
15 lutego odbył się I Krakowski Bieg Antysmogowy. Drogą Królewską pobiegło około tysiąca osób w maseczkach przeciwpyłowych. Zbierano też podpisy pod petycją do władz samorządowych z żądaniem przyspieszenia prac nad poprawą jakości powietrza w stolicy Małopolski.
Więcej
- Greenpeace i warszawscy rowerzyści zwracają uwagę na problem smogu
Greenpeace i Warszawska Masa Krytyczna połączyli siły, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. 27 lutego ulicami stolicy rowerzystki i rowerzyści przejechali pod hasłem #UwagaSmog.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności