- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
ROWERY
Przywrócić zaufanie (21664)
Wojciech Szymalski2021-01-23
Drukuj
Prezydentura Joe Bidena w USA rozpoczęła się od pojednawczych deklaracji i poszukiwania dróg do przywrócenia zaufania do administracji federalnej oraz instytucji prezydenta USA. Czy w zakresie klimatu i energii też nastąpi zmiana?
Prezydentura Joe Bidena prawdopodobnie będzie całkowitym zwrotem na froncie walki ze zmianami klimatu. Donald Trump wystąpił z Porozumienia Paryskiego. Joe Biden już kilka godzin po zaprzysiężeniu rozpoczął proces prowadzący do ponownego zwrócenia się USA o możliwość podpisania Porozumienia Paryskiego. Program Joe Bidena zakłada ni mniej ni więcej, tylko uzyskanie neutralności klimatycznej USA w 2050 roku i wykorzystanie malejących cen odnawialnej energii jako środka do uzyskania gospodarczych korzyści w skali całego kraju. Faktycznie bowiem, mimo antyklimatycznej retoryki prezydenta Trumpa w ciągu całej jego kadencji wiele się na rynku energetycznym w USA nie zmieniło. Odnawialne źródła energii taniały i zajmowały coraz to większy kawałek tortu w oddawanej do użytku co roku nowej mocy w produkcji energii. W 2020 roku będzie to prawdopodobnie 70% nowych mocy w amerykańskiej energetyce. Na dodatek, aż 11% dodatkowych procent to będzie prawdopodobnie moc wytworzona przez magazyny energii.
Tempo zamykania kopalń węglowych także znacząco nie wyhamowało. Jest więc nadal na czym budować poparcie dla proklimatycznych celów nowego prezydenta. Na froncie pojednania i budowy zaufania w USA także pojawia się jedno z magicznych słów prawie jak z Europy – climate justice, albo environmental justice. Może to nie to samo co just transition, ale w praktyce będzie działało podobnie. Bowiem już od prezydentury Baracka Obamy, w zakresie odnawialnych źródeł energii w USA występują znaczący podział pomiędzy poszczególnymi stanami. Nieco więcej niż połowa stanów (29) jeszcze w 2016 roku była aktywna na polu wdrażania polityk przyjaznych odnawialnym źródłom energii i klimatowi. Druga część – niestety nie. Do dziś ten prosty wskaźnik pro-klimatycznej Ameryki drgnął trochę w stronie pozytywną dla klimatu i stanów z przepisami stymulującymi wdrażanie odnawialnych źródeł energii jest 30, ale dodatkowe 8 stanów ma niewiążące postanowienia w tym zakresie.
Co ciekawe z paroma wyjątkami, stany, które nie boją się wyjść naprzeciw zmianom w produkcji energii głosowały zarówno w 2020 roku, jak i 5 lat wcześniej na przeciwników Dolanda Trumpa. Natomiast najwięcej zwolenników Trump miał w stanach, które nie decydują się na wspieranie OZE i transformację energetyczną. Możliwe, że nie jest to główny czynnik podziału między głosy na różnych kandydatów w wyborach USA, ale na pewno może to być jakiś wskaźnik, według którego przechodzi pewna linia podziału. Być może nie tylko w Ameryce. Czy da się Joe Bidenowi tę linię podziału zasypać? Jeśli udałoby się to w USA, to możliwe, że i w skali świata w końcu przestaniemy mieć wątpliwości, że stabilny klimat da się obronić.
Podobne artykuły
- Polska aż na 48 pozycji wśród 57 krajów w ocenie działań na rzecz ochrony klimatu
Wczoraj opublikowano indeks podejmowanych przez poszczególne kraje wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu tzw. Climate Change Performance Index (CCPI 2021). Polska uzyskała bardzo niską ocenę i została zaliczona do 14 krajów o bardzo niskiej dbałości o sprawy ochrony klimatu.
Więcej
- Pięć straconych lat – jak sektor finansowy marnotrawi budżet Paryża
● Raport 18 organizacji pozarządowych wymienia spółki planujące megainwestycje w paliwa kopalne ● Od podpisania porozumienia paryskiego instytucje finansowe udzieliły spółkom z branży paliw kopalnych 2,7 biliona USD wsparcia ● 12 megaprojektów opartych na paliwach kopalnych wygeneruje 175 Gt CO 2 w cyklu życia
Więcej
- Kwestie środowiskowe coraz ważniejsze dla inwestorów. Nie będą finansować spółek nieraportujących swojego wpływu na klimat
ESG, czyli czynniki niefinansowe obejmujące np. dbałość firmy o środowisko i kwestie ważne społecznie, mają coraz większe znaczenie w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Takich danych szukają m.in. ubezpieczyciele czy banki, które dzięki nim mogą ocenić, czy firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i opłaca się udzielić jej finansowania.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności