więcej


Publikacje

Relacja z warsztatów "Z energetyką przyjazną środowisku za pan brat" (13876)

2012-01-24

Drukuj

Aeris_Futuro_do_leaduW czwartek, 19 stycznia 2012 roku Fundacja Aeris Futuro wspólnie z Fundacją Instytut na rzecz Ekorozwoju zorganizowały w Krakowie regionalne warsztaty szkoleniowo-informacyjne na temat energetyki przyjaznej środowisku. Warsztaty były elementem prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu pt. "Z energetyką przyjazną środowisku za pan brat".

Część wykładową rozpoczął dr inż. Arkadiusz Węglarz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii, który upatrywał rozwiązania problemów polskiej energetyki w modelu energetyki rozproszonej, która miałaby zastąpić w przyszłości wielkie elektrownie. Obok tego kluczową sprawą dla Polski jest poprawienie efektywności energetycznej oraz w mniejszym stopniu wykorzystanie źródeł odnawialnych. Następnie wypowiedzieli się specjaliści do spraw energetyki w województwie małopolskim oraz w województwie podkarpackim. Biorąc pod uwagę źródła odnawialne oba te województwa do tej pory najsilniej wykorzystują energetykę wodną. W Małopolsce wg danych najbardziej przyszłościowa jest jednak energia słoneczna i geotermalna, z kolei na Podkarpaciu powinno inwestować się przede wszystkim w energię wiatrową i tą pochodzącą z biomasy.

Następnie uczestnicy warsztatów wypowiadali się w obrębie swoich grup na trzy tematy: ŚWIADOMOŚĆ, TECHNOLOGIE, FINANSOWANIE. Podsumowując, wspólnie uznano, że na poziomie władz nie wszystkie problemy da się rozwiązać, a więc wszelkiego rodzaju inicjatywy lokalne oraz edukacja ekologiczna są niezmiernie ważne w kształtowaniu polskiego środowiska. Doskonale wpisuję się to więc w slogan "działaj lokalnie, myśl globalnie". W sprawie nowoczesnych technologii energetycznych zwrócono uwagę na to aby, ich zastosowanie zgodne było z lokalnymi uwarunkowaniami, zarówno przyrodniczymi, jak i społecznymi. Jeśli chodzi o finansowanie zauważono problem przeciętnego obywatela i jego problemów w dotarciu do informacji o udzielaniu dodatkowych funduszy na "zielone inwestycje". Wspólnie uznano bowiem, że kultura prosumencka w energetyce (producent energii jest jednocześnie jego odbiorcą) jest przyszłością Polski. Szczegółowe pomysły uczestników zostaną spisane i wysłane do odpowiednich władz. Miejmy nadzieję, że staną się one początkiem rzeczowych rozmów na temat nowych projektów w zakresie polskiej energetyki.

 

Prezentacje z warsztatów:

"W kierunku energetyki przyjaznej środowisku", dr inż. Arkadiusz Węglarz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii

"Raport dla wojewodztwa małopolskiego", Maciej Gomółka, Instytut na rzecz Ekorozwoju

"Energetyka przyjazna środowisku w województwie podkarpackim", Piotr Pawelec, Podkarpacka Agencja Energetyczna

  
źródło: Aeris Futuro

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej