- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
Przyspieszenie w celu zmniejszenia emisji (21219)
2020-03-23Drukuj
Szacunki pokazują, że światowa produkcja obuwia osiągnęła 24,2 mld par w 2018 r., co oznacza wzrost o 2,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. To może być dobra wiadomość dla światowej gospodarki, ale to środowisko cierpi z powodu tej masowej produkcji. Projekt LIFE GreenShoes4All mierzy wpływ produktów obuwniczych na środowisko, aby pomóc producentom zmniejszyć ich odpady i emisje.
Tylko w 2016 r. Europejski przemysł obuwniczy wyemitował równowartość około 100 milionów ton CO2 i 500 000 ton odpadów. Ponadto jedna trzecia surowców odrzucanych przez producentów obuwia to polimery, takie jak guma i szkło, które są trudne do recyklingu.
Jednocześnie wzrost liczby oznakowań ekologicznych i czasami wprowadzające w błąd zielone oświadczenia powodują zamieszanie wśród konsumentów. I choć wielu dzisiejszych producentów obuwia chce wytwarzać ekologiczne produkty, nie wiedzą od czego zacząć z powodu niespójnych standardów.
Zrównoważona metodologia
Rozpoczęty w 2018 r. GreenShoes4All to czteroletni projekt obejmujący organizacje badawcze, centra szkoleniowe, krajowe stowarzyszenia obuwia i producentów obuwia z Belgii, Portugalii, Rumunii i Hiszpanii.
Partnerstwo opracowuje tak zwaną metodologię śladu środowiskowego produktu (PEF), aby pomóc firmom zmierzyć wpływ swoich produktów na środowisko. Wskaźniki te wspierają jednolity rynek UE dla produktów ekologicznych, analizując wpływ na środowisko w całym łańcuchu dostaw - od wydobycia surowców i produkcji przemysłowej po wykorzystanie produktów i gospodarkę odpadami.
Ponadto w ramach projektu testowane są nowe drogi recyklingu w celu ograniczenia zużycia surowców i odpadów w produkcji. Opracowuje również innowacyjne koncepcje ekoprojektu i ekoprocesy w produkcji obuwia, które mogą być ostatecznie wykorzystane w sektorach odzieżowym i skórzanym.
„Naszym celem jest zmniejszenie problemów i kosztów, jakie napotykają firmy, przechodząc na ekologię, oraz zapewnienie konsumentom solidnego zrozumienia ekologicznych etykiet i warunków”, wyjaśnia Maria José Ferreira z Portugalskiego Centrum Technologii Obuwia (CTCP) - partner w projekcie.
Ostre redukcje
W tym roku zespół ma nadzieję opublikować pierwszy projekt przepisów dotyczących kategorii śladu środowiskowego produktu (PEFRC). Przepisy te ostatecznie pomogą producentom ograniczyć emisje i odpady. W rzeczywistości, stosując standardy opracowane przez GreenShoes4All, emisje gazów cieplarnianych w produkcji nowych butów mogą spaść o 15%, a odpady polimerowe o 70%.
Nowe obecnie opracowywane ścieżki recyklingu i modele biznesowe recyklingu tworzyw sztucznych mogą prowadzić do tworzenia nowych zielonych miejsc pracy, usług i produktów w tym sektorze.
W ramach projektu analizuje się także możliwości wykorzystania nowych technologii cyfrowych, takich jak laser i produkcja przyrostowa w procesie produkcyjnym.
Źródło: www.ec.europa.eu/
Podobne artykuły
- Prawie 4 mln zł z Unii na odnawialne źródła energii na Podlasiu
Prawie 4 mln zł z UE dostaną łącznie Wodociągi Białostockie i powiat białostocki na trzy różne projekty inwestycyjne w odnawialne źródła energii, głównie fotowoltaikę. W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.
Więcej
- Wiedza - największa broń konsumenta #WardrobeChange
"Wątpliwości co do „mody” jako produktu „zdrowego”- bezpiecznego, dotyczą nie tylko naszego rodzimego rynku. To jest problem dotyczący całego przemysłu odzieżowego" - Anna Pięta. O zdroworozsądkowej modzie z ekspertką ds. zrównoważenia w modzie i współautorką podcastu Muda Talks - Anną Piętą, rozmawiał Konrad Wielądek.
Więcej
- Wrażliwe miasta: zagrożenia klimatyczne w gospodarce wodnej
Większość obywateli europejskich jest świadoma zmian klimatu i martwi się nimi. Ale co dzieje się dokładnie w aspekcie globalnym i co to oznacza dla europejskich miast? Czy możemy zidentyfikować wpływ na środowisko miejskie? Po pierwsze, jakie są podstawowe i niezbędne reakcje adaptacji?
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności